کد خبر: ۴۹۹۶۱۰
زمان انتشار: ۰۰:۱۱     ۲۵ دی ۱۴۰۰
آیت الله میرباقری:
مراسم سالگرد ارتحال مرحوم آیت‌الله سیدمحمدعلی حائری طبسی (ره) امشب در حسینیه کربلایی‌های قم با سخنرانی آیت‌الله سید محمد مهدی میرباقری برگزار شد.
وقتی سقیفه بپا شد، باید جهاد کرد

به گزارش سرویس فرهنگی  پایگاه خبری 598، مراسم سالگرد ارتحال مرحوم آیت‌الله سیدمحمدعلی حائری طبسی (ره) امشب در حسینیه کربلایی‌های قم با سخنرانی آیت‌الله سید محمد مهدی میرباقری برگزار شد.

آیت الله میرباقری در این مراسم با اشاره به شخصیت مهم مرحوم آیت الله حائری طبسی گفت: این عالم بزرگوار هم علمشان و هم ارادتشان به اهل بیت (ع) فوق العاده بود. خدمات اجتماعی ایشان هنوز هم برکاتش در نسل و دوستانشان ادامه دارد که همین حسینیه و خدماتی که اینجا ارائه می‌شود از برکات ایشان است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به ماجرای سقیفه بیان کرد: وقتی سقیفه بپا شد باید جهاد کرد. اگر کسی وارد میدان جهاد نشود قطعا در این فتنه زمین گیر می‌شود. این را باید بدانیم که در فتنه سقیفه این امیرالمئنین نیست که به ما احتیاج دارد بلکه این ما هستیم که به وجود امیرالمونین نیاز داریم. چرا که این ماه هستیم که در ظلمت به سر می‌بریم و به نور امیرالمونین نیاز داریم. در واقع ما برای عبور از این فتنه به وجود مبارک ایشان نیاز داریم.رئیس فرهنگستان علوم اسلامی در ادامه گفت: در فتنه بعد از رحلت پیامبر اکرم، معیار امام علی علیه السلام هستند. یعنی مومن آن کسی است که با امیرالمونین است. هر عملی در کنار امیرالمومنین، عمل صالح است. مومن ممکن است در کنار اهل بیت باشد و لغزش هم بکند چرا که در زمان فتنه به سر می‌برد. اما به این مومنان بشارت داده شده که اهل بیت پاکشان می‌کنند چراکه در کنار اهل بیت عصمت و طهارت بوده‌اند.

وی همچنین اظهار داشت: حضرت باری تعالی می‌فرمایند که سنت ما در برابر تمام اقوام گذشته این بوده که فتنه‌ای را برپا می‌کردیم که مومن از غیر مومن و صادق از دروغگو سوا بشوند تا مومنان شناخته شوند. در این باره خدواند متعال می‌فرمایند "مومن کسی است که از دل این فتنه‌ها عبور می‌کند".

نماینده مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: این فتنه گاهی بوسیله دشمن بوجود می‌آید. یعنی خداوند به دشمن اجازه می‌دهد و بستر درست می‌کند، شیطان را امداد می‌کند و فتنه‌ای برپا می‌شود. جبهه مومنان دائم در سختی اند. و هر روز هم که می‌گذریم سخت‌تر می‌شود. در این راه خداوند بشارت می‌دهد کسانی ثابت قدم باشند به ظهور می‌رسند.

استاد حوزه علمیه با تاکید بر اهمیت وجود نورانی پیامبران الهی و امامان معصوم (سلام الله علیهم) تصریح کرد: اگر نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و اله) در این عالم نبود باید همه مان با چوب و سنگ و نظام کیهانی زندگی می‌کردیم و کسی دستش به خدا نمی‌رسید. ما با خداوند متعال ملامسه و مشاهده‌ای نداریم و راه ارتباطی ما با او بسته است. برای ارتباط برقرار کردن با خداوند باید وجودهای مقدسی باشند تا این خلا را پر کنند و ارتباط ما با خداوند متعال را برقرار سازند. این وجودهای مقدس، از یک طرف در کنار خداوند هستند و از طرفی دیگر لباس بشر می‌پوشند. چراکه اگر لباس بشر نپوشند این ارتباط دوباره برقرار نمی‌گردد. مثلا اگر امیرالمومنین علی علیه السلام لباس بشر نپوشند چطور ما دست‌مان به خود ایشان و خداوند متعال خواهد رسید؟

آیت الله میرباقری در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به دوران آخر الزمان، بیان داشت: عصر ظهور، عصر لقاءالله است. حجاب سقیفه و ابلیس کنار می‌رود و عالم تماما نور می‌شود. همه عالم، می‌شود عالم ملاقات با خدا! در عصر ظهور مومنان هرکجا که باشند صدای امام خود را می‌شنوند و امامشان را می‌بینند.

گفتنی است مرحوم آیت‌الله سید محمدعلی حائری طبسی (ره) در سال ۱۳۲۵ هجری قمری در خانواده علم و فقاهت در کربلای معلی به دنیا آمد. وی فرزند مرحوم آیت‌الله سید محمد رضا حائری طبسی از علمای کربلا وامام جماعت حرم سیدالشهداء (ع) بود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها