کد خبر: ۵۰۱۹۶۵
زمان انتشار: ۱۲:۲۲     ۰۲ اسفند ۱۴۰۰
در حالیکه اندک زمانی به شروع سال جدید مانده شنیده‌ها حاکیست که تاکنون اکران چهار فیلم «مرد بازنده» ساخته محمدحسین مهدویان، «روز صفر» ساخته سعید ملکان، «موقعیت مهدی» ساخته هادی حجازی فر و «شادروان» ساخته حسین نمازی در اکران نوروز قطعی شده است.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از ایرنا، در حالیکه اندک زمانی به شروع سال جدید مانده شنیده‌ها حاکیست که تاکنون اکران چهار فیلم «مرد بازنده» ساخته محمدحسین مهدویان، «روز صفر» ساخته سعید ملکان، «موقعیت مهدی» ساخته هادی حجازی فر و «شادروان» ساخته حسین نمازی در اکران نوروز قطعی شده است.

در شرایطی که هر سال پس از اختتامیه جشنواره فیلم فجر لیست فیلم های منتخب اکران نوروزی اعلام شده و فعالان سینمایی و مخاطبان تکلیف خود را با بسته نوروزی می دانستند اما امسال و پس از جشنواره چهلم و حواشی دنباله‌دار آن، هنوز این لیست و اسامی مشخص نشده است.

شرایط پر نوسان بیماری کرونا و سویه‌های بی‌پایان آن هم البته موضوعی ست که در دو سال گذشته به شدت گریبان هنر به صورت عام و هفتمین پله آن یعنی سینما به صورت خاص را گرفته است.

هرچند بوی بهبود ز اوضاع جهان پس از واکسیانسیون عمومی و افت شدت مرگبار بودن بیماری کرونا در سویه‌های جدید می‌آید اما ضربه‌های مالی و اقتصادی این دو سال رکود همچنان برتن رنجور سینما باقی مانده است.

شروع ماه مبارک رمضان از ۱۴ فروردین ماه و تعیین بسته اکران رمضان هم البته موضوعی است که بر پیچیدگی معادلات شورای نمایش عمومی افزوده و شاید بر روند طولانی‌شدن تعیین فیلم‌های اکران نوروزی سایه انداخته است؛ و به همین دلیل، شورای صنفی نمایش می‌خواهد، اکران نوروزی را کمی‌زودتر و از یازدهم اسفند آغاز کند تا گیشه سینمای کشور، فرصت بیشتری برای جذب مخاطب پیدا کند.

غلامرضا موسوی رئیس اتحادیه تهیه‌کنندگان سینمای ایران، پیش تر درباره شروع زودهنگام اکران نوروزی گفته بود: امسال ماه مبارک رمضان از ۱۴ فروردین آغاز می‌شود و بنابراین مانند سال‌های گذشته نمی‌توانیم روی اکران نیمه دوم فروردین و اردیبهشت حساب باز کنیم. به همین دلیل قرار است اکران نوروزی از ۱۱ اسفند شروع شود. یکی دیگر از دلایل اکران نوروزی زودهنگام این است که در اسفند، سینمادارها، باید حقوق چهار ماه (دو ماه بهمن و اسفند به همراه عیدی) را یک‌جا پرداخت کنند. به همین دلیل هم بحث حضور فیلم‌های پر فروش را مطرح می‌کنند، چون می‌خواهند نیاز مالی هم تامین شود.

اگرچه قرار است که روز دوشنبه دوم اسفند ماه شورای نمایش عمومی لیست اکران نوروزی را اعلام کند اما بعید به نظر می‌رسد که این اکران همان گونه که پیشتر بیان شده بود از دهه اول اسفند ۱۴۰۰ آغاز شود.

امیدهای بسیاری بر اکران نوروزی ۱۴۰۱ و اقبال مردمی از سینماها پس از ۲۵ ماه وجود دارد؛ امیدهایی که شاید به دلیل کاهش خطرات مرگ آفرینی بیماری کرونا و آمادگی سالن‌های نمایش فیلم پربیراه نباشد؛ همچنان که علی سرتیپی پیشتر در گفت وگو با ایرنا بیان کرده بود: باتوجه به این که دو سال بدی را پشت سرگذاشتیم، امیدواریم که انشالله امسال عیدی بی‌کرونا یا با حداقل میزان حضور کرونا را پیش رو داشته باشیم و قطعا اکران نوروزی می‌تواند پنجره‌ای امید بخش برای حضور دوباره مردم در سالن‌های سینما باشد.

در شرایط موجود وضعیت سینما به لحاظ مالی بغرنج است زیرا مشکلات متعددی در این دو سال به لحاظ کرونا به بدنه سینما و فضای اقبال از سالن‌های اکران فیلم وارد شده است. براین اساس باید چیدمان مناسبی را برای اکران نوروزی داشته باشیم یعنی تنوعی از فیلم‌های کمدی و سایر ژانرها را برای اقبال مردمی درنظر بگیریم.
این در حالیست که امسال به دلیل انباشته شدن آثار متعددی که از دو سال گذشته باقی مانده، دست کنشگران سینمایی برای تنوع اکران تا حد زیادی باز است.

فیلم‌هایی که طی جشنواره ۳۸ و ۳۹‌ ام فیلم فجر اکران شدند اما به دلایل متعدد و عمدتا به دلیل عدم اقبال عمومی از سینماها در دو سال گذشته و امید بهبود شرایط بهداشتی و بازگشایی سالن‌های سینمایی همچنان اکران عمومی نداشته‌اند. بر این اساس پیش بینی می‌شود که اکران عید ۱۴۰۱ جهشی مطلوب در گیشه سینمای پس از کرونا باشد.

نگاهی به فیلم‌هایی که درخواست اکران نوروزی داده‌اند، نشان از تنوع و تکثر سبد نوروزی تصمیم سازان سینمایی دارد؛ براین اساس فیلمیران پنج فیلم روز صفر، لامینور، مجبوریم، آهنگ دو نفره و ملاقات با جادوگر را ارائه داده است.

«خانه فیلم» علف‌زار و دوزیست را به عنوان گزینه‌های اکران نوروزی‌اش معرفی و «شایسته‌ فیلم» مرد بازنده، شیشلیک و ملاقات خصوصی را وارد رقابت اکران عید کرده است. از دیگر سو «حوزه هنری» شادروان و موقعیت مهدی و «بانو فیلم» هم کمدی سگ بند را برای این اکران معرفی کرده‌اند.

کنار این جمع دفاتر پخش دیگر هم فیلم‌هایی چون آهنگ دونفره، قدغن، سوسن خانم کوید۱۹، گل بخودی، باباسیبیلو، والدین امانتی، من می‌ترسم، ورود و خروج ممنوع و پسران دریا را به شورای صنفی نمایش ارائه داده‌اند تا بیست و دو فیلم برای یک اکران احتمالا هفت فیلمه رقابت کنند.

البته شنیده ها حاکی از آن است که تاکنون اکران چهار فیلم مرد بازنده ساخته محمدحسین مهدویان، روز صفر ساخته سعید ملکان، موقعیت مهدی ساخته هادی حجازی فر و شادروان ساخته حسین نمازی در نوروز قطعی شده است.

در نهایت باید منتظر ماند تا تصمیم نهایی شورای نمایش عمومی فردا نتیجه را اعلام کند.

توجه به این موضوع نیز ضروری است که باقی فیلم‌های پس از اکران نوروزی باید این قابلیت را داشته باشند که در ماه رمضان هم بتوانند به فروش خوبی دست پیدا کنند.
شاید برای تحقق این امر لازم باشد تا دولت، صدا وسیما و شهرداری دست به دست هم بدهند که مردم را ترغیب به حضور در سالن‌ها و تماشای آثار کنند تا اتفاق خوبی برای اکران آثار سینمایی به وجود بیاید و بهار سینما را همزمان با بهار طبیعت به تماشا بنشینیم.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها