کد خبر: ۵۰۲۴۶۶
زمان انتشار: ۱۳:۴۵     ۰۹ اسفند ۱۴۰۰
چراغپور:
کارشناس فوتبال ایران با انتقاد از مشکلات ساختاری باشگاه ها گفت: فوتبال ما راکد است چون هیچ رشدی در آن رخ نمی‌دهد؛ در واقع لیگ ما در سراشیبی سقوط است.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از مهر، بیست و یکمین دوره رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران در حالی به ایستگاه بیستم خود رسیده است که باشگاه داری در فوتبال ایران همچنان روی خوش ندارد تا تأثیر عملکرد مدیران روی برنامه‌های فنی مربیان نیز مشهود شود. جلال چراغپور آنالیز جامعی از اتفاقاتی که روی فوتبال باشگاهی ایران سایه سنگین افکنده است پرداخت.

یک ظرف کوچک از توانایی داریم

جلال چراغپور درباره عملکرد فنی تیم‌های لیگ برتر در فصل جاری گفت: فکر می‌کنم بهتر است بازی‌های لیگ برتر را یک ظرف بدانیم و آنها را در ۱۶ ظرف مختلف با توجه به تعداد تیم‌ها قرار ندهیم. وقتی مؤلفه ای مشخص را برای آنها در نظر بگیریم متوجه می‌شویم که کلیت فوتبال ما در چه متر و اندازه است. فوتبال ما با لیگ‌های دیگر قابل قیاس نیست چون مشکلات ساختاری دارد و اصولاً تک تک آنها مشکل دارند. یک باشگاه را نمی‌بینید که چالش نداشته باشد.

مربیان ناله می‌کنند

کارشناس فوتبال ایران درباره ابراز نارضایتی سرمربیان اکثر تیم‌های لیگ برتری افزود: شما مصاحبه مربیان را ببینید که چقدر ناله می‌کنند. هیچکدام از این صحبت‌ها شادی آور نیست. چندان نشاطی وجود ندارد. دلیل‌های زیادی هم دارد که بخش قابل توجهی از آن مرتبط با نبود تماشاگر است.

کرونا تأثیرگذار بود چون تماشاگر نیست

مربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران به تأثیر کرونا در فوتبال ایران اشاره کرد و گفت: کرونا روی عملکرد تیم‌ها واقعاً تأثیر گذاشته است چون خبری از تماشاگر نیست. وقتی هوادار را از فوتبال می‌گیرند خروجی آن هم مشخص است. هیجان در فوتبال نقش اساسی دارد. فیزیولوژی ورزشی می‌گوید گاهی اوقات ترشح آدرنالین در بازیکن تأثیر خوب هم دارد.

ضعف فرهنگی داریم

چراغپور در خصوص رفتارهای پر حاشیه در رقابت‌های فوتبال باشگاهی یادآور شد: حوادث درون فوتبال بسیار بالا رفته است اما هیچکس به آن توجه ندارد. بازیکن و مربی گستاخ شده‌اند. فوتبال خودمان ضعف‌های فرهنگی دارد چون خشونت را یکی از مهم‌ترین دستاوردهای فوتبالی خود می‌داند.

نهنگ به حوض کوچک نمی‌آید

چراغپور ادامه داد: وقتی تماشاگر را از دست دادیم کرسی‌های لیگ قهرمانان آسیا را هم با بی عرضگی از دست دادیم. نتیجه آن ظرف بسته و حوض کوچکی است که می‌خواهیم رکوردهای تمام دنیا را بزنیم. نهنگ در حوض کوچک رشد نمی‌کند.

در سراشیبی سقوط هستیم

کارشناس فوتبال در ایران تاکید کرد: روز به روز وسع فوتبالی ما دارد کم می‌شود. چون همه تنوع‌ها را از فوتبال خودمان گرفتیم. دوره‌ای مشخص دروازه‌بان خارجی را نگذاشتند بیاید. سپس بازیکن و مربی خارجی را محدود کردند. ما ماندیم و خودمان که هیچ چیزی برای عرضه نداشتیم. ما فوتبال مصرف گرا داریم. واقعاً در فوتبالی که هیچ درآمدی ندارد چرا باید ۳۰۰ الی ۴۰۰ میلیارد تومان جابجا شود.

وی تاکید کرد: ما در حقیقت داریم بازی کودکانه می‌کنیم. چیزی برای عرضه نداریم و خودمان در درون خودمان رقابتی راکد داریم چون هیچ رشدی در آن رخ نمی‌دهد. لیگ ما در سراشیبی سقوط است.

تیم ملی با باشگاه‌های ایران فرق دارد

چراغپور درباره درخشش تیم ملی ایران در مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر گفت: خیلی‌ها می‌گویند تیم ملی که وضعیت شاد و خوبی دارد اما من می‌خواهم بگویم ۷۵ درصد تیم ملی را لژیونرها تشکیل می‌دهند و ما واقعاً چیزی برای ارائه نداشته و فعلاً هم نداریم.

در حق یحیی بی انصافی می‌شود

چراغپور درباره برخی انتقادها از عملکرد تاکتیکی پرسپولیس پس از پنج قهرمانی که می‌گویند تمام این جام‌ها برای برانکو ایوانکوویچ بوده است و یحیی نقشی نداشته است گفت: اینکه بخواهیم همه قهرمانی‌ها را به اسم برانکو بزنیم در حق یحیی گل محمدی بی انصافی کرده‌ایم. چنین چیزی صحیح نیست. یحیی گل محمدی کاملاً زحمت می‌کشد و نشان می‌دهد همچنان می‌تواند خودش و پرسپولیس را پیشرفت دهد. یحیی مگر کارخانه ساخت بازیکن داشته است که بخواهد هر لحظه هر کس را که دلش می‌خواهد جابجا کند؟

اسکلت پرسپولیس را گرفتند

چراغپور درباره تأثیر جدایی بازیکنان تأثیر گذار در پرسپولیس گفت: اول مهدی طارمی و علی علیپور رفتند بعد از آن هم مغانلو و سپس آل کثیر رفتند. باید بپذیریم احمد نورالهی، حسین کنعانی زادگان و شجاع خلیل زاده هم از این تیم گرفته شد. مگر گل محمدی چقدر بازیکن داشته که آنها را هم در کوتاه‌ترین زمان گرفته‌اند و کاری نمی‌توان کرد. روند جدایی بازیکن سریع بوده است و برای جذب جانشین کار سختی وجود دارد.

وی ادامه داد: وقتی اسکلت یک تیم را از او می‌گیرید عضله‌ها هم می‌افتند و ساختاری برای سازماندهی ندارند. تقصیر یحیی گل محمدی چیست وقتی بازیکنان مهم این تیم می‌آورند. ابزار یحیی گل محمدی ضعیف شده است.

فرهاد هم مثل یحیی می‌شود

او درباره عملکرد استقلال در این روزها نیز گفت: فرهاد مجیدی هم در داخل همین ظرف فوتبالی وجود دارد. او هم درگیر تمام این حوادث است. وقتی از عدم آرامش صحبت می‌کنیم دقیقاً همین موارد است. تفکر مجیدی قطعاً با سیاوش یزدانی و محمدحسین مرادمند برای قلب دفاع بوده است اما او چاره‌ای جز استفاده از روزبه چشمی در این پست ندارد. نمی‌توان نتایج استقلال را به هیچ وجه سوال برد چون آمار به نفع این تیم است و استقلال پس از مدت‌ها شرایط خوبی پیدا کرده است اما باز هم معتقدم با احترام به تمام این نتایج برای تمام تیم‌های باشگاهی، ظرف فوتبال باشگاهی ما کوچک است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها