کد خبر: ۵۰۳۲۲۵
زمان انتشار: ۱۳:۵۰     ۲۳ اسفند ۱۴۰۰
الاخبار:
روزنامه الاخبار در یک یادداشت تحلیلی درباره حمله موشکی ایران به مقر جاسوسی صهیونیست‌ها در کردستان عراق اعلام کرد که ایران معادلات جدیدی برای مقابله با هرگونه تحرک تل‌آویو و واشنگتن در منطقه ترسیم کرده است.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از تسنیم، روز گذشته  روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای تاکید کرد: در پی جنایات اخیر رژیم جعلی صهیونیستی و اعلان قبلی مبنی بر بی پاسخ نگذاردن جنایت‌ها و شرارت‌های این رژیم منحوس، بامداد یکشنبه «مرکز راهبردی توطئه و شرارت صهیونیست‌ها» مورد هدف موشک‌های قدرتمند و نقطه زن «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» قرار گرفت.

برخی از منابع غیر رسمی نیز اعلام کرده‌اند که در این حمله موشکی برخی از ماموران جاسوس رژیم صهیونیستی کشته یا زخمی شده‌اند.

در همین زمینه روزنامه لبنانی الاخبار با انتشار مقاله‌ای نوشت، حمله موشکی ایران به پایگاه‌های جاسوسی اسرائیل و آمریکا در کردستان عراق «جزئی از یک کل» بود.  حمله موشکی ایران نشان داد تقابلی که به روش‌ها و راه‌های مختلف میان محور آمریکایی و محور مقاومت وجود دارد متوقف نمی‌شود و همچنان ادامه خواهد داشت؛ هرچند که قرار نیست در این مرحله یک درگیری همه جانبه اتفاق بیفتد. در اینجا باید توجه کنیم که هدف قرار دادن مقر جاسوسی رژیم صهیونیستی در شمال عراق توسط ایران یک واکنش ابتدایی به شهادت 2 نیروی ایرانی در حمله هوایی رژیم صهیونیستی به جنوب دمشق بود. درواقع ضربه موشکی ایران به صهیونیست‌ها در شمال عراق، صرفا یکی از اهداف ایران بود. ایران همچنین به دشمنان خود هشدار داد که صبر راهبردی این کشور حدی دارد.

اگر چه گزارش‌های رسیده از عراق متناقض هستند، اما به احتمال زیاد حمله موشکی ایران که احتمالاً از منطقه تبریز در شمال غربی این کشور انجام شد پایگاه «حریر» در اربیل را هدف گرفت و بی تردید هیچگونه اختلافی در عراق وجود ندارد مبنی بر اینکه در داخل این پایگاه و اطراف آن تاسیسات مشترک سرویس‌های جاسوسی آمریکا و اسرائیل و زیرساخت‌های آن‌ها برای مقابله با مقاومت قرار گرفته است. در این زمینه لازم است به چند نکته توجه شود:

-  اول اینکه برای صهیونیست‌ها غیر ممکن است اعتراف کنند موشک‌های ایران، پایگاه‌های جاسوسی اسرائیل را در اقلیم کردستان عراق هدف قرار داده‌اند؛ زیرا چنین اعترافی با راهبردهای کردهای عراق مطابقت ندارد. علت امر آن است که کردهای این منطقه به دنبال عادی سازی رسمی روابط خود با رژیم صهیونیستی هستند؛ اما در عین حال تل‌آویو تلاش دارد از افشای این روابط جلوگیری کند، چرا که بر حضور صهیونیست‌ها در اقلیم کردستان تاثیر منفی می‌گذارد و مانع استفاده اطلاعاتی و جاسوسی و امنیتی رژیم صهیونیستی در این منطقه برای مقابله با مقاومت می‌شود.  همین مسئله می‌تواند تا حدودی علت اینکه ایران برای دادن پاسخ جنایت صهیونیست‌ها مواضع این رژیم در اقلیم کردستان عراق را انتخاب کرد، روشن نماید.

- در وهله دوم، ناامیدی و سردرگمی صهیونیست‌ها در رویکرد رسانه‌های این رژیم در گزارش‌ها و اظهارنظرهایی که منتشر می‌کنند به راحتی دیده می‌شود؛ به طوری که این رسانه‌ها تلاش دارند بگویند مواضعی که در حمله موشکی ایران مورد هدف قرار گرفت، اهداف آمریکایی و تاسیسات و ساختمان‌های وابسته به کنسولگری این کشور در اربیل بود.  در مقابل واشنگتن موضع متناقضی اتخاذ کرده و اصرار دارند بگوید که هیچ یک از مواضع دیپلماتیک و نظامی آن مورد هدف قرار نگرفته است.

این دو موضع‌گیری متفاوت آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها دو هدف متفاوت دارد.  اول اینکه آمریکا  با اعلام اینکه هیچ یک از مواضع آن در حمله موشکی ایران مورد هدف قرار نگرفته می‌خواهد خودش را وارد هیچ گونه تقابل با ایران نکند.  از طرف دیگر صهیونیست‌ها که  قادر به پاسخگویی به ایران نیستند می‌خواهند بگویند که ایران به مواضع آمریکا حمله کرده و آمریکا باید پاسخ آن را بدهد.

درباره پایگاه‌های جاسوسی موساد در اربیل که مورد هدف حمله موشکی ایران قرار گرفت نیز روایات مبهمی در  رسانه‌های صهیونیستی وجود دارد. آنها در عین حال که در تلاش برای انکار دریافت ضربات از جانب ایران هستند، به شکل غیرمستقیم اعتراف می‌کنند موشک‌های ایرانی پایگاه‌های اسرائیل را در اربیل هدف قرار دادند. 

- نکته سوم آن است که درهر صورت -چه آمریکا و -چه اسرائیل به خوبی می‌دانند که ایران معادلات جدیدی را به آنها تحمیل کرده که از هرگونه تحرکات واشنگتن و تل‌آویو علیه اهداف ایرانی جلوگیری و آنها را مجبور می‌کند تا قبل از انجام هرگونه تحرک محاسبات خود را به دقت مورد ارزیابی قرار دهند. همچنین در شرایطی که هیچ گونه تحرک و تجاوز بزرگ و کوچک رژیم صهیونیستی در منطقه بدون تایید و موافقت آمریکا انجام نمی‌شود، ایران می‌تواند در مرحله بعدی اهداف اسرائیل و آمریکا را با یکدیگر ترکیب کرده و سپس معادله جدیدی ترسیم نماید.

-  در وهله چهارم صهیونیست‌ها به خوبی می‌دانند و اعتراف می‌کنند که حمله موشکی ایران به پایگاه جاسوسی موساد در اربیل، به شکل مستقیم یا غیر مستقیم آمریکا را نیز مورد هدف قرار داده است؛ اما ایالات متحده قادر به نشان دادن هیچگونه واکنش کوچک و بزرگی به ایران نیست.

- طبق آنچه که از نهادهای امنیتی رژیم‌صهیونیستی به بیرون درز کرده است، صهیونیست‌ها ارزیابی می‌کنند که حمله موشکی ایران به مواضع اسرائیل در اربیل، پایان پاسخ ایران به شهادت 2 نیروی این کشور در سوریه نیست و این پاسخ می‌تواند ادامه داشته باشد. بنابراین صهیونیست‌ها در حالت آماده باش قرار گرفته و آمادگی امنیتی و اطلاعاتی خود را برای ضربات احتمالی بعدی ایران افزایش می‌دهند.

به گفته خبرنگاران نظامی در رسانه‌های عبری زبان،  صهیونیست‌ها دریافت ضربه دیگری از جانب ایران را بعید نمی‌دانند و به دلیل ترس از دریافت ضرباتی از مرز شمالی فلسطین اشغالی که می‌تواند در قالب شلیک موشک‌ها و پهپادهای انتحاری  و یا هر گزینه دیگری باشد، در حالت آماده باش قرار گرفته‌اند.

در ادامه مقاله الاخبار آمده است، از زمان حمله موشکی ایران به پایگاه جاسوسی اسرائیل در کردستان عراق، رژیم صهیونیستی هیچ گونه اظهار نظر رسمی نداشته است. اما خبرنگاران و تحلیلگران صهیونیست از طریق افشاگری‌های مرتبط به نهادهای امنیتی که اشکال و مضمون‌های مختلفی داشت، در عین حال که سعی داشتند به شکل مبهم موضع‌گیری ‌کنند؛ اما مواضع رسمی صهیونیست‌ها را تا حد زیادی منتقل کردند.

رسانه‌های صهیونیستی به نقل از محافل امنیتی این رژیم اعلام کردند که اسرائیل باید آمادگی خود را برای دریافت پاسخ‌های بعدی ایران و به ویژه موشک‌ها و پهپادهای ایرانی که می‌تواند از سوریه و یا هر منطقه دیگری شلیک شود،  بالا ببرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها