کد خبر: ۵۰۳۶۳۸
زمان انتشار: ۱۲:۲۶     ۱۴ فروردين ۱۴۰۱
والدین با رفتار و منش مناسب، رعایت سبک تغذیه صحیح برای نوجوانان و توجه به سلامت جسم و روح روزه اولی ها می توانند مشوق آنها در روزه داری سال های آتی شان باشند.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از فارس، روزهای ابتدایی ماه مبارک رمضان برای همه روزه داران به ویژه نوجوانانی که سال های اول روزه داری شان است و با تشنگی و گرسنگی چند ساعته آشنا نیستند، قدری سخت است. روزه اولی ها ممکن است دچار عوارضی چون سردرد، بی حالی، تشنگی و گرسنگی زیاد شده و طاقتشان طاق شود، به همین دلیل والدین می بایست در این زمینه هوشیار باشند و با مراقبت از نوجوانان و روزه اولی ها آنها را در روزه گرفتن دل گرم کنند.

ابتدای ماه مبارک امسال مصادف شده با نیمه فروردین ماه، هنوز هوا نه آنچنان گرم و نه آنچنان سرد است و به ساعت های خیلی گرم تابستان نرسیده ایم و قرار است پس از دو سال کرونایی بچه ها امسال به مدرسه بروند. بهتر است به جز زمان مدرسه، بچه ها در ساعت های گرم در معرض گرما قرار نگیرند تا کمتر تشنه شوند.

*توصیه های تغذیه ای برای روزه اولی ها

مهمترین رعایت تغذیه ای برای روزه اولی هایی که هنوز عادت به ترک چند ساعته خوردن و آشامیدن ندارند، پخت غذاهای دیرهضم تر مثل برنج، نان، سیب زمینی، انواع مغزها و کربوهیدرات ها برای سحری است تا در طول روز کمتر احساس گرسنگی کنند. در کنار این مواد غذایی می توانید از غلات و حبوبات، میوه و سبزیجات نیز استفاده کنید.

خوردن غذاهای فست فودی مثل پیتزا، ساندویچ و غذاهای پرچرب و شیرین را در وعده های سحری و افطار و تنقلات غیر ضروری در وعده افطار حذف کنید.

خوراکی های مغذی برای بدن روزه اولی ها خرما در وعده های افطار و سحر، حلیم در وعده افطار و نوشیدنی های سنتی مثل عرقیجات کاسنی، نعناع، تخم شربتی و کاسبی در افطار و سحر به منظور رفع تشنگی و عطش توصیه می شود.

*خوردن سحری ضروری است

برخی والدین برای اینکه بچه هایشان به سختی برای سحری بیدار می شوند و یا خودشان سحری نمی خورند، روزه اولی ها را هم محروم می کنند و بچه ها در ساعات اولیه روز گرسنه می شوند، در حالی که سحری خوردن برای نوجوانان روزه دار ضروری است. پس ساعت خواب خانواده را طوری تنظیم کنید که قبل از سحر حتما بچه ها خواب کافی کرده باشند و هنگام سحر سرحال باشند.

بهتر است روزه اولی ها در هنگام افطار و سحر از خوردن زیاد شیرینی جات به ویژه زولبیا و بامیه خودداری کنند چرا که شیرینی جات مصنوعی باعث پر شدن معده شده و مانع از مصرف مواد غذایی سالم می شود. 

*مراقب قند خون نوجوانان باشید

یک سری از نوجوانان روزه اولی به ویژه دختر خانم ها که در سنین پایینتر به سن تکلیف می رسند با روزه داری دچار افت قند خون می شوند و احساس ضعف و سردرد و سرگیجه می کنند. بهتر است با تنظیم مناسب مواد غذایی و استراحت کافی بچه ها در هنگام روزه داری و افطار و سحر مراقب سلامتی بچه ها باشید و به آنها توصیه های لازم برای انگیزه بخشی روزه داری با انرژی مثت را بدهید.

با این حال کاهش وزن برای روزه اولی ها کاملا طبیعی است و نباید نگران آن شوید منتها می توانید با تامین ویتامین ها و مواد مغذی بدن آن را جبران کنید.

*ورزش سنگین پیش از افطار ممنوع

اگر در منزل یا بیرون از آن بچه ها هر روز ورزش می کنند بهتر است در ایام ماه مبارک رمضان ورزش کردن را به ساعاتی پس از افطار موکول کنیدچرا که بدن روزه اولی ها هنوز عادت ندارد و ممکن است قوای جسمی شان با ورزش سنگین و تعریق بدن تحلیل برود.

سبک روزه‌داری روزه‌اولی‌ها چطور باشد

*چطور نوجوانان کمتر احساس تشنگی می کنند

بهتر است توصیه کنید که بچه ها در زمان افطار آب خنک زیاد ننوشند و غذاهای سرخ کرده و مدام گوشتی برایشان در وعده سحری درست نکنید. مصرف مواد غذایی چون کاهو و سالاد بدون سس و خوردن هندوانه می تواند در وعده سحری و افطار مناسب باشد. این تصور هم اشتباه است که در وعده سحری آب زیاد نوشیدن باعث رفع تشنگی در طول روز می شود چرا که این کار باعث مشکلات گوارشی می شود.

و در آخر برای رفع تشنگی ترکیب عرقیجات کاسنی، بیدمشک، سنکنجبین و شاتره،  دمنوش گل گاوزبان، چای سبز یا چای کمرنگ، شربت آب و عسل مناسب است. لبنیات هم باعث کرختی، ضعف و اُفت فشار می شود و به جای آن والدین می توانند پودر مغزهایی چون پسته، بادام، فندوق و نخودچی را در زمان افطار یا سحر به بچه ها بدهند.

در زمینه مشوق های روزه داری هم والدین می توانند با رفتار و منش مناسب مشوق بچه ها برای روزه داری باشند، حتی دوستان فرزندانشان را برای افطار به خانه دعوت کنند با بچه ها فرصتی برای گپ و گفت پس از افطار داشته باشند و با آنها به فراخور سنشان بازی کنند تا سختی های روزه گرفتن برایشان لذت بخش شده و شیرینی های با هم بودن پای سفره افطار تا نماز و قرآن خواندن آنها را منتظر ماه رمضان سال بعد کند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها