کد خبر: ۵۰۵۵۵۴
زمان انتشار: ۱۳:۲۳     ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۱
رییس مرکز پزشکی حج و زیارت با توصیه به زائران حج برای تزریق واکسن های مورد تایید کشور عربستان، از اعزام ۲۱۰ نفر کادر درمان برای ارائه خدمات درمانی و بهداشتی در حج امسال خبر داد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، دکتر سیدعلی مرعشی با بیان این‌که امسال به ازای هر ۴۰۰ زائر یک پزشک به حج تمتع اعزام می‌شود، گفت: این پزشکان کسانی هستند که معاینات حجاج را از لحاظ شرایط اعزام و استطاعت جسمانی در داخل کشور انجام می‌دهند و به عنوان پزشک مجموعه خواهند بود که البته پزشکان و کادر درمان بیمارستان جدای از این تعداد ذکر شده است.

او با بیان این‌که تعداد پزشکان و کادر درمان نیز با توجه به کاهش قابل توجه حجاج، کاسته شده است، افزود: در حج تمتع امسال جمعاً ۲۱۰ نفر پزشک، کادر درمان و نیروهای پشتیبانی درمان به حجاج کشورمان در مجموعه‌ها، درمانگاه‌ها و بیمارستان خدمت می‌کنند که امیدواریم خدمات شایسته‌ای به متقاضیان ارائه شود.

مرعشی ادامه داد: منتظر تشکیل کاروان‌های حج تمتع امسال هستیم و وقتی ظرفیت کاروان‌ها مشخص شود، بر اساس تعداد کاروان‌ها فراخوان پزشکان اعلام خواهدشد. اولویت ثبت‌نام با پزشکانی است که در سال ۹۹ ثبت‌نام کرده بودند و قطعا برای حج تمتع امسال نیز از افراد توانمند و حاذق بهره می‌گیریم.

او افزود: پس از انتخاب پزشکان و مشخص شدن تاریخ اعزام‌های عوامل، نیروهای درمانی نیز قبل از اعزام زائران و برای راه‌اندازی درمانگاه‌ها و خدمات درمانی ابتدا به مدینه منوره پرواز می‌کنند و پس از راه‌اندازی درمانگاه‌های مدینه به مکه خواهند رفت.

رییس مرکز پزشکی حج و زیارت همچنین گفت: امسال سه درمانگاه شبانه‌روزی و یک بیمارستان در مکه و دو درمانگاه شبانه‌روزی در مدینه خواهیم داشت. ضمن این‌که در هتل‌هایی که ظرفیت بالای زائری دارند مطب‌های هشت ساعته برقرار می‌شود که اطلاع‌رسانی دقیق به زائران نیز انجام می‌شود تا دغدغه‌ای در این زمینه نداشته باشند.

او افزود: امسال نیز با وجود کاهش تعداد کادر درمان از نیروهای متخصص همانند سال‌های قبل استفاده می‌شود و متخصصان از جمله چشم‌پزشکی، ارتوپدی، زنان، داخلی، دندانپزشکی و رادیولوژی حضور خواهند داشت و خدمات لازم را به حجاج ارائه می‌دهند.

مرعشی اضافه کرد: امسال هم همانند گذشته درصورت نیاز به دریافت خدمات فوق‌تخصصی از مراکز درمانی کشور میزبان استفاده خواهیم کرد و با وجود کاهش نیروها سعی خواهیم کرد که بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات را تقدیم حجاج کنیم.

رییس مرکز پزشکی حج و زیارت درباره اقدامات و معاینات قبل از اعزام نیز توضیح داد: با توجه به محدودیت زمانی که تا اعزام باقی مانده، متقاضیانی که نام‌نویسی خود را نهایی کرده و مشکل خاصی ندارند باید به سرعت مراحل معاینه سنجش استطاعت جسمانی را انجام دهند که البته با توجه به شرط کاهش سن پذیرش زائران از سوی کشور میزبان، تصور می‌کنیم که روند معاینات سرعت بیشتری داشته باشد.

رییس مرکز پزشکی حج و زیارت همچنین به متقاضیان حج امسال که واکسیسناسیون خود را به صورت کامل انجام نداده‌اند توصیه کرد حتما از واکسن‌های مورد تایید وزارت حج و عمره عربستان که در داخل کشورمان وجود دارد، استفاده کنند.

او درباره واکسن مننژیت نیز گفت: واکسن مننژیت تامین شده که دو هفته قبل از اعزام تزریق خواهد شد و در زمان مقرر برای تزریق این واکسن اطلاع‌رسانی می‌شود.

مرعشی همچنین با توصیه به زائران برای رعایت نکات بهداشتی، تاکید کرد: استفاده از ماسک و تعویض مکرر آن، شست‌وشوی مکرر دست‌ها، رعایت بهداشت فردی، نوشیدن مایعات بویژه آب و پرهیز از تردد در ساعات گرم ازجمله الزامات محسوب می‌شود.

رییس مرکز پزشکی حج و زیارت با اشاره به آمادگی کامل کادر درمان برای ارائه خدمات هر چه بهتر به حجاج، گفت: حجاج باید مراقب ابتلا به کرونا نیز باشند؛ چرا که در صورت ابتلا و قرنطینه، بهترین زمان خود که می‌توانست صرف زیارت و اعمال عبادی شود را از دست می‌دهند، بنابراین تمام نکات ذکر شده درحوزه درمان و رعایت بهداشت بسیار ضروری است.

امسال ۳۹ هزار و ۶۴۰ زائر از ایران پس از دو سال وقفه به دلیل همه‌گیری کرونا در حج شرکت می‌کنند. ثبت‌نام در کاروان‌های حج از ۱۷ اردیبهشت ماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد. طبق اعلام سازمان و حج و زیارت امسال زائرانی می‌توانند به حج اعزام شوند که هزینه حج ۹۹ را که به خاطر کرونا تعلیق شد، پرداخت کرده بودند. عربستان برای حج امسال شرط سنی تعیین کرده است و تنها زائران کمتر از ۶۵ سال که واکسن‌های کووید-۱۹ مورد تایید این کشور را تزریق کرده باشند، اجازه حضور در مناسک حج را دارند. از بین واکسن‌های مورد تایید عربستان تنها دو واکسن «سینوفارم» و «آسترازنکا» در ایران موجود بوده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها