کد خبر: ۵۱۲۶۴۳
زمان انتشار: ۰۹:۴۴     ۰۳ شهريور ۱۴۰۱
عشق حسینی در بوشهر مرز ندارد؛
زائران اربعین در استان بوشهر هزار و ۴۷۰ کیلومتر را پیاده تا کربلا می‌روند و به همین منظور ۹۴ موکب از جنوبی ترین نقطه استان تا کربلا توسط موکب‌داران استان ایجاد شده است.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از مهر، بعد از دو سال وقفه برای حضور زائران ایرانی در پیاده‌روی اربعین به دلیل کرونا، امسال باز دلباختگان حسینی کوله‌پشتی‌های خود را آماده کرده‌اند و راهی پیاده‌روی اربعین می‌شوند تا بلکه کمی رنج و اندوه سهمگین واقعه کربلا را دریابند.

مردم استان بوشهر نیز همانند سایر مردم ایران خود را آماده این سفر سراسر معنوی می‌کنند و امسال شوق این سفر بعد از وقفه دوساله چند برابر شده است.

سال‌هاست که مردم استان بوشهر از دورترین و جنوبی‌ترین نقطه استان با پای پیاده حرکت می‌کنند و منزل‌به‌منزل می‌روند تا خود را به نجف اشرف و بعد کربلای معلی برسانند به‌گونه‌ای که بیش از هزار و ۴۷۰ کیلومتر در مدت ۴۰ روز برای شرکت در مراسم اربعین حسینی در کربلا پیاده‌روی می‌کنند.

۱۴۷۰ کیلومتر پیاده‌روی تا کربلا

یکی از مشتاقان و زوار امام حسین (ع) که از روز از روز یازدهم ماه محرم، به‌سوی کربلای معلی همراه با کاروان حرکت خود را شهرستان کنگان شروع کرده است در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کاروان پیاده‌روی مشتاق زیارت سالار و سرور شهیدان از روز یازدهم محرم با پای پیاده حرکت خود را شروع کرده‌اند.

وی اظهار داشت: بیش از شش سال قبل از شیوع کرونا همراه با کاروان مسافت هزار و ۴۷۰ کیلومتر راه، برای شرکت در مراسم اربعین حسینی پیاده‌روی را از کنگان به کربلای معلی طی می‌کردیم که حدود دو سال شیوع کرونا این سعادت را از ما گرفت ولی در حال حاضر که باز راه کربلا باز شده است دوباره حرکت کاروان ما نیز شروع‌شده است.

این دلداده ائمه اطهار گفت: در مسیر راه در هر نقطه و شهری که می‌رسیم مورد استقبال و بدرقه مردم روستاها و شهرها قرار می‌گیریم.

وی بیان کرد: این کاروان با تأسی از کاروان اسیران اهل‌بیت (ع) و حضرت زینب (س) به‌عنوان ظلم دیده یزید که روز ۱۱ محرم به‌سوی شام رهسپار شد و روز اربعین به کربلا بازمی‌گردد ما نیز از روز ۱۱ محرم از کنگان حرکت و برای زیارت اربعین حسینی به کربلا می‌رسیم.

برپایی ۹۴ موکب از جنوب استان تا کربلا

دلدادگی مردم ایران به‌ویژه استان بوشهر به همین‌جا ختم نمی‌شود و علاوه بر مردم همه مسئولان استان بوشهر نیز برای برنامه‌های اربعین پای کار هستند.

معاون سیاسی استاندار بوشهر اظهار داشت: استان بوشهر برای پیاده‌روی اربعین امسال با ۹۴ موکب داخل مرز، لب مرز و در داخل خاک عراق برای زائران و راهپیمایان اربعین خدمات‌رسانی می‌کند.

اکبر پورات اظهار داشت: با توجه به محدودیت‌های کرونایی در دو سال اخیر، امسال مراسم راهپیمایی میلیونی اربعین باشکوه خاصی برگزار می‌شود.

وی ضمن تقدیر از فعالیت‌ها و اقدامات ستاد عتبات عالیات استان بوشهر در ساماندهی موکب‌ها تصریح کرد: ستاد عتبات عالیات با جدیت و باکیفیت مطلوبی پای‌کار است و اقدامات مؤثری برای ساماندهی موکب‌ها انجام داده است که موجبات استقبال بیشتر مردم می‌شود.

تشریح وضعیت فعالیت موکب‌ها

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان بوشهر نیز ضمن تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان و اربعین حسین اظهار داشت: ستاد بازسازی عتبات عالیات استان بوشهر بر اساس وظیفه ذاتی خود امسال نیز برنامه مواکب اربعین حسینی از ماه‌های قبل دنبال می‌کند.

عبدالرضا مطاف اظهار داشت: ستاد بازسازی عتبات عالیات استان بوشهر تاکنون ۹۴ موکب از متقاضیان برپایی موکب در اربعین حسینی را به ثبت برساند.

وی تصریح کرد: در استان بوشهر از نقطه جنوبی تا شمالی استان، هم‌مرز با خوزستان ۳۴ موکب هستند که بعضاً مستقر شده‌اند و برخی از آن‌ها در حال خدمت‌رسانی هستند.

برایی ۵۳ موکب در عراق

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان بوشهر گفت: ۷ موکب در مرز شلمچه برای خدمت‌رسانی به زوار اباعبدالله مستقر می‌شوند.

وی بیان کرد: چهار موکب در شهر نجف اشرف، ۱۶ موکب در مسیر پیاده‌روی نجف و ۳۳ موکب هم در کربلا مستقر شوند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان بوشهر اضافه کرد: برخی از موکب‌ها از اول محرم در کشور عراق در حال خدمت‌رسانی به مردم و زوار بابا عبدالله هستند.

مطاف گفت: در بحث پشتیبانی از مواکب فقط در بحث انجام کارهای اداری این عزیزان مثل خروجی کالاهای آن‌ها از مرزها، کار گمرکات و مشکلات اداری بر عهده ستاد است و کمک‌های مواکب از کمک‌های مردمی است.

توزیع روزانه ۷۶ هزار پرس غذا

وی با تأکید بر اینکه هیچ کمک دولتی در مواکب مشاهده نمی‌کنید تصریح کرد: پذیرایی موکب در مسیر داخلی در پنج وعده روزانه ۷۶ هزار و ۵۰۰ پرس و اسکان حدود ۹ هزار نفر در شبانه‌روز پیش‌بینی‌شده است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان بوشهر گفت: موکب داران استان بوشهر در مرز شلمچه به زائران استان‌های بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان که از این مسیر برای ورود به عراق تردد می‌کنند خدمات‌رسانی انجام می‌دهند.

امکان اسکان ۳۷ هزار

وی با اشاره به اینکه موکب‌ها در کربلا در پنج وعده ۲۴۵ هزار پرس غذا به زائران می‌دهند و امکان اسکان ۳۷ هزار و ۲۲۰ نفر را هم فراهم می‌کنند ادامه داد: موکب‌های استان بوشهر از اول تا ۲۵ ماه صفر مستقر هستند و خدمات موکب‌ها بین ۲۰ تا ۲۵ روز است و روزانه ۴۷۱ هزار و ۸۷۰ پرس غذا در پنج وعده توزیع می‌کنند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان بوشهر در خصوص استقرار پایگاه‌های حوزه سلامت و پزشکی استان بوشهر در مرزهای داخلی و عراق در اربعین گفت: مأموریت استقرار پایگاه‌های حوزه سلامت و پزشکی استان بوشهر بر عهده بسیج جامعه پزشکی است که در این راستا برنامه‌ریزی لازم انجام شده است.

تداوم خدمات فرهنگی موکب داران اربعین

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بوشهر نیز اظهار داشت: توجه به جهاد تبیین توسط موکب داران برای دسیسه‌های دشمن لازم است و موکب داران اربعین حسینی این نکته مهم و ضروری را سرلوحه فعالیت خود قرار دهند.

آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری افزود: خدمت در موکب‌های اربعین حسینی یک نعمت بزرگ و عظیم است و ارزش خدمت در این عرصه قابل قیاس با دیگر فعالیت‌ها نیست که الحمدالله مردم استان بوشهر از این نعمت سهیم می‌شوند.

وی اضافه کرد: صاحبان و خادمان موکب اربعین حسینی توجه به برنامه فرهنگی در کنار خدمات‌رسانی به زائران اربعین حسینی باید مورد توجه قرار دهند.

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بوشهر با تأکید بر تداوم خدمات فرهنگی موکب داران اربعین حسینی گفت: فرهنگ حسینی مایه اقتدار و عزت مسلمان است، در این سفر معنوی ما میهمان کشور عزیز، دوست و برادر عراق هستیم مشارکت مردم عراق در خدمات‌رسانی موکب‌های استان بوشهر به زائران اربعین حسینی باید مورد توجه قرار بگیرد.

امام‌جمعه بوشهر با بیان اینکه موکب داران زائران اربعین حسینی باید پیوند مردم دو کشور ایران و عراق را در ابعاد گوناگون قوی‌تر کنند و دسیسه دشمن که فاصله انداختن میان مردم این دو کشور است را خنثی کنند گفت: موکب‌ها باید چند روز بعد از مراسم اربعین حضور داشته باشند تا خدمات آنان به زائران ادامه داشته باشد.

برگزاری مراسم جاماندگان اربعین

مردم استان بوشهر تنها ارادت خود را تنها با شرکت در پیاده‌روی اربعین نشان نمی‌دهند بلکه علاوه بر پایی موکب‌های داخل استان، لب مرز و در کشور عراق در این ایام در موکب‌های که در شهر و روستاهای استان بوشهر برپا کرده‌اند مشغول خدمت‌رسانی به دلدادگان حسینی هستند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی بوشهر نیز اظهار داشت: به همت هیئت مذهبی و با برنامه‌ریزی‌های انجام‌گرفته مردم استان بوشهر در دو سال کرونایی که مراسم پیاده‌روی اربعین برگزار نشد با برگزاری مراسم و برنامه‌های مختلف، ضمن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، عزای سید و سالار شهیدان را اقامه کردند.

حجت‌الاسلام محمدرضا طاهری اظهار داشت: مردم استان بوشهر و جاماندگان از پیاده‌روی اربعین در نقاط مختلف استان با برگزاری مراسم پیاده‌روی ارادت خود را به سید و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله (علیه‌السلام) نشان می‌دادند که امسال نیز برنامه‌ریزی‌های لازم در این خصوص با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی صورت گرفته است.

دلدادگان حسینی استان بوشهر هرساله در مراسم جاماندگان از پیاده‌روی اربعین حسینی با حرکت به سمت یادمان شهدا و یا بقاع متبرکه و امامزادگان دلدادگی خود را به سالار شهیدان نشان می‌دهند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها