کد خبر: ۵۱۸۸۶۹
زمان انتشار: ۱۲:۱۸     ۲۴ آذر ۱۴۰۱
سفر استانی سید ابراهیم رئیسی به خراسان جنوبی؛
رئیس جمهور گفت: مهمترین مولفه قدرت در کشور حضور مردم در عرصه‌های مختلف است و این مولفه قدرت را دشمنان می‌خواهند سست کنند.

رئیس جمهور: مهمترین مولفه قدرت و امنیت در کشور ما، مردم هستندبه گزارش سرویس سیاسی پایگاه 598،  سید ابراهیم رئیسی بدو ورود به فرودگاه بین‌المللی شهید کاوه بیرجند از سوی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی، استاندار، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولان استانی مورد استقبال قرار گرفت.

۱۵ عضو هیات دولت، رئیس جمهور را در اولین مقصد دور دوم سفرهای استانی همراهی می‌کنند و به عنوان نمایندگان تام‌الاختیار رئیس جمهور در شهرستان‌های استان حضور می‌یابند.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، معاون اجرایی رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، وزرای کشور، صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اقتصاد و دارایی، نفت و نیرو در این سفر ۲ روزه حضور دارند.

دیدار مردمی رئیس جمهور در ورزشگاه آزادی بیرجند از برنامه‌های اولین روز این سفر است و چند طرح بزرگ اقتصادی و عمرانی با حضور آیت الله رئیسی در این استان افتتاح می‌شود.

رئیس جمهور در شهرستان‌های قاینات و نهبندان هم حضور می‌یابد و ضمن بازدید از طرح‌های مختلف عمرانی و زیربنایی استان و بررسی روند اجرای مصوبات سفر قبلی، در نشست‌های مختلف طی این ۲ روز شرکت می‌کند.

رئیس جمهور: مردم مهمترین مولفه قدرت ایران هستند

پیگیری مصوبات سفر اول رئیس جمهور به خراسان جنوبی که نوزدهم شهریور سال گذشته انجام شد، رفع محرومیت و جذب سرمایه‌گذاری از محورهای دور دوم سفر آیت الله رئیسی اعلام شده است و به همین منظور جلسات تخصصی برگزار می‌شود.

همچنین روز گذشته شماری از معاونان وزیران و مدیران کل اعزامی از مرکز به عنوان نمایندگان تام‌الاختیار وزارتخانه‌ها در ۲۸ دستگاه اجرایی استان حضور یافتند و با برپایی میزهای ارتباطات مردمی علاوه بر دیدار چهره به چهره با مردم، درخواست‌ها، پیشنهادها، مشکلات و نامه‌های مردم را دریافت کردند.

سامانه سامد (۱۱۱) نیز از دیروز چهارشنبه (۲۳ آذر ماه) آماده دریافت درخواست‌های مردم از سراسر استان خراسان جنوبی است و مردم می‌توانند تا روز جمعه از طریق این شماره تماس مشکلات و مطالبات خود را با دولتمردان مطرح کنند.

براساس آخرین اعلام مسوولان استان رهاورد سفر اول رئیس جمهور به خراسان جنوبی ۱۰۶ مصوبه بوده که اغلب آنها در زمینه عمرانی و زیرساختی است و ۱۱ هزار و ۷۲۵ میلیارد تومان اعتبار در قالب مصوبات سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی اختصاص یافته است.

خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ۱۱ شهرستان دارد.

 

رئیسی: به هیچ عنوان "پیشرفت کشور" را متوقف نخواهیم کرد
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز پنجشنبه در بدو ورود به خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگاران درباره برنامه‌ها و اهداف دومین سفر دولت مردمی به این استان اظهار کرد: خراسان جنوبی معروف به استان علم و فرهنگ است و بنده علقه خاصی به مردم آن دارم.

رئیس‌جمهور با اشاره به مصوبات سفر اول دولت سیزدهم به خراسان جنوبی افزود: استاندار و دیگر مسئولان استان با راهنمایی‌های نماینده محترم مقام معظم رهبری در استان کارها و اقدامات خوبی برای پیشرفت خراسان جنوبی انجام داده‌اند.

رئیسی با بیان اینکه در این سفر مصوبات سفر اول را دنبال می‌کنیم، اظهار کرد: برخی از پروژه‌ها و طرح‌های استان به نتیجه رسیده و برخی در دست اقدام است همچنین مسائل مهمی هم در استان مثل اتصال ریلی و مسئله آب هست که از انتظارات مردم استان است و این دو مسأله را دنبال می‌کنیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اقدامات مقدماتی برای اتصال ریلی و تامین آب انجام شده است، تصریح کرد: کار در زمینه مسکن چه در زمینه واگذاری زمین و چه در زمینه ساخت مسکن در خراسان جنوبی، خوب پیش رفته است و این موضوع را در استان دنبال می‌کنیم که به نتیجه مورد نظر برسد.

رئیسی با بیان اینکه هرگونه خدمت و کار برای مردم بسیار خوب، متدین، مخلص، باصفا و صمیمی استان خراسان جنوبی را برای خودمان و دولت توفیقی بزرگ می‌دانیم، خاطرنشان کرد: در این سفر هم مصوبات سفر قبلی و هم رفع موانع و مشکلات احتمالی که نسبت به هر کدام از این طرح‌ها وجود داشته باشد، پیگیری خواهد شد.

رئیس‌جمهور گفت: همچنان که بارها اعلام کردیم به هیچ عنوان پیشرفت کشور را متوقف نکرده و نخواهیم کرد؛ بحمدالله مسئله‌ای که دشمنان ایجاد کردند با مقاومت و ایستادگی مردم ناکام می‌ماند و کار سازندگی و پیشرفت در کشور پیش خواهد رفت.

رئیسی یادآور شد: در این سفر برخلاف سفر قبل که به دلیل شرایط کرونایی امکان دیدار مردمی نداشتیم، با مردم هم دیدار خواهیم کرد تا از نزدیک حرف مردم را بشنویم.

افتتاح تصفیه‌خانه بیرجند با حضور رئیس‌جمهور
در نخستین برنامه آیت‌الله رئیسی به خراسان جنوبی، ‌پروژه تصفیه‌خانه پساب و بازچرخانی شهر بیرجند‌ با ظرفیت ۲۱ هزار و ۵۰۰ مترمکعب در شبانه‌روز افتتاح شد.

این پروژه با اعتبار بالغ بر ۲۳ میلیون یورو با هدف استفاده از آب تصفیه شده برای مصارف غیرشرب، امکان حفاظت از مخازن آب‌های زیرزمینی، امکان استفاده از لجن تثبیت شده، امکان استفاده بهینه از پساب و ایجاد منبع آبی مطمئن و افزایش بهبود استانداردهای سلامتی و بهداشت عمومی است.

رئیس جمهور: مردم مهمترین مولفه قدرت ایران هستند

ورزشگاه آزادی بیرجند که امروز مهیای دیدار مردمی شهروندان با رئیس جمهور شده اکنون مملو از جمعیت است و دقایقی قبل آیت الله رئیسی وارد ورزشگاه شد.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی روز پنجشنبه در دیدار قشرهای مختلف مردم خراسان جنوبی در ورزشگاه آزادی بیرجند اظهار داشت: ما در کشور همراهی و پشتوانه مردمی را سخت نیاز داریم.

وی گفت: کشورها مبتنی بر سلاح هستند و مهمترین مولفه آنان قدرت نظامی است اما مهمترین مولفه قدرت در کشور ما حضور مردم متدین در عرصه‌های مختلف است.

رئیس جمهوری افزود: این مولفه قدرت را دشمنان می‌خواهند سست کنند و اعتماد مردم را دچار خدشه کنند و این سرمایه عظیم را به عنوان پشتونه نظام از ما بگیرند اما مردم نشان دادند در تمامی فتنه‌هایی که از ابتدای انقلابی اسلامی شده و در این فتنه‌های جدید و اغتشاشات مردم با هوشیاری، بیداری و بصیرت حقیقتا دشمن را ناکام گذاشتند.

وی تصریح کرد: آنچه ما می‌دانیم و خاص مردم است، استقلال اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و استقلال در همه حوزه‌ها و عرصه‌ها است و این روحیه استقلال‌طلبی در تمام شما مردم وجود دارد که دشمن نمی‌خواهد ما مستقل و دائما وابسته باشیم اما مردم ایران و مردم خراسان جنوبی از وابستگی بیزار هستند.

رئیس جمهور: مردم مهمترین مولفه قدرت ایران هستند

آیت الله رئیسی گفت: دشمن اینکه می‌بیند دختر و پسر ما تحصیل می‌کنند و زن و مردم ما در حال تلاش هستند، در مجموع کشور ما در حال پیشرفت و تعالی است، از این پیشرفت عصبانی است و دشمنان نمی‌خواهند کشور ما در تولید، صنایع، کشاورزی و در تمام حوزه‌های علمی فناوری نمی‌خواهند کشور پیشرفت کند.

وی با اشاره به اینکه کشور در حال پیشرفت است و برخی در پیشرفت تردید می‌کنند افزود: اما ما می‌گوییم که قطار پیشرفت در حال حرکت است و دشمن می‌خواهد این قطار را متوقف کند، آیا یادتان رفته که روزی ۷۰۰ خانوار ایرانی در زمینه کرونا داغدار می‌شدند؟

رئیس جمهور گفت: دبیرکل سازمان ملل در نیویورک در ابتدای سخن خود از من عذرخواهی کرد که نتوانسته درخصوص ارسال واکسن، تحریم‌ها را از کشور ایران بردارد، به او گفتیم ما از وارد کننده واکسن به صادر کننده آن تبدیل شده‌ایم و اکنون ۶ نوع واکسن در کشور ما تولید می‌شود.

آیت الله رئیسی افزود: هم اکنون بیش از ۷۰ درصد مردم کشور در برابر کرونا، واکسینه شده‌اند به لطف خدا و کمک کادر درمان، مردم، بسیج و کمک‌های مومنانه‌ای که به دعوت رهبر معظم انقلاب انجام شده است از واردکننده تبدیل به صادرکننده شدیم و دبیرکل سازمان ملل در شگفت بود.

رئیس جمهور: مردم مهمترین مولفه قدرت ایران هستند

وی گفت: به دبیرکل سازمان ملل گفتیم که تصور کردید تحریم‌ها و تهدیدهای آمریکا و دیگر دشمنان کشور ما را متوقف خواهد ­­­­­­­­کرد؟ چنین نیست ما هرگز در مقابل تحریم‌ها متوقف نخواهیم شد.

رئیس جمهور اظهار داشت: دشمنان گمان کردند با تحریم، صادرات و تولید نفت و محصولات غیرنفتی متوقف خواهد شد، اما دیدند تولید و صادرات نفتی و غیرنفتی افزایش یافت که اینها پیشرفت است.

وی افزود: امروز در منطقه و سطح جهان تلاش کرده و کاری را انجام می‌دهیم که قبل از تحریم انجام می‌شد؛ این نشان می‌دهد که تحریم‌ها در حوزه صادرات نفتی و غیرنفتی تاثیر نداشته و اینها پیشرفت است که دیگر امور از جمله در حوزه تولید و دانش بنیان هم پیشرفت‌ها حاصل شده و ادامه دارد.

آیت الله رئیسی گفت: در بازدیدی که امروز از کارخانه کویر تایر داشتیم، خلاقیت و ابتکار عمل و نوآوری‌ها بسیار مثال‌زدنی بود، کاری که دیگر کشورها می‌کنند، مهندسان ما نه فقط محصول بلکه کارگاه و کارخانه و قطعات مهم را تولید کردند و امروز کارهای بزرگی در حال انجام است.

وی تصریح کرد: پیشرفت یعنی اینکه در صنایع مختلف و کار دانش‌بنیان، مردان و زنان ما اراده کردند که طرحی نو دراندازند.

رئیس جمهور افزود: در حوزه صنعت، معدن، کشاورزی، گاز، پتروشیمی و همه حوزه‌ها با انگیزه و با هدایت‌های مقتدای بصیرت‌آفرین ما که همواره ما را توصیه به تلاش می‌کنند در حرکت هستیم و این پیشرفت‌ها بدون تردید استقلال سیاسی و اقتصادی را می‌تواند تقویت کند.

وی گفت: تحریم‌ها ممکن است مشکلاتی برای کشور و مردم ایجاد کند اما مهم این است که مردم تحریم‌ها را خنثی کنند، دور بزنند و در مقابل آن برای خود فرصت ایجاد کنند.

آیت الله رئیسی اظهار داشت: امروز مردم ما از تحریم برای خود فرصت ایجاد می‌کنند و به دنبال رفع تحریم هم هستیم، خنثی کردن تحریم نیز در دستور کار است و با قدرت دنبال می‌شود لذا روحیه ما روحیه حاج قاسم است که ما می‌توانیم.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه کار برای مردم خراسان جنوبی را به عنوان وظایف دولت تلقی می‌کنیم و از اولویت‌های خود می‌دانیم افزود: تلاش‌هایی شده اما برخی از نقاط استان با مشکل کمبود آب مواجه است لذا در ارتباط با مساله آب برای استان برنامه داریم، اعتباراتی در نظر گرفته‌ایم و با مدد الهی، کمک مردم و مدیران پرتلاش مساله آب برای استان با قوت دنبال خواهد شد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه جاده‌های مواصلاتی و اتصال ریلی از خواسته‌های به‌حق مردم این استان است تصریح کرد: برنامه‌ریزی و اعتبارات لازم دیده شده لذا کار آغاز شده اما با قوت ادامه پیدا می‌کند زیرا خودم دنبال کار هستم و استاندار و معاون اجرایی رئیس جمهور هم این موضوع را دنبال می‌کنند.

وی افزود: موضوع راه آهن به صورت هفتگی و گاهی به صورت روزانه دنبال می‌شود تا مساله اتصال ریلی برای استان خراسان جنوبی به‌زودی حل شود.

آیت الله رئیسی اظهار داشت: موضوع سوم مساله مسکن است که برخی در ساخت مسکن ابهام دارند و آیا می‌شود وعده نشدنی به مردم بدهیم؟ گرچه ممکن است مشکلاتی در میانه راه ایجاد شود اما با مردم و با صداقت مطرح می‌کنیم.

وی گفت: همیشه به مدیران توصیه کرده‌ایم که استانداران و وزرا هر موردی که وظیفه بود و انجام نشد بسیار صادق با مردم سخن بگویند زیرا مردم صداقت و انسان‌های صادق را می‌پسندند و می‌دانند کسی که با صداقت حرف بزند حتی اگر کار در زمان خودش انجام نشده باشد باز هم مردم می‌پسندد.

رئیس جمهور یادآور شد: در رویه طلبه خدمتگزاری همچون من همین موضوع است لذا از ابتدا با مردم صادق بودیم از این پس هم با صداقت سخن خواهیم گفت.

وی گفت: ساخت سالانه یک میلیون مسکن از تکالیف قانونی هر دولت است و اگر دولت‌های قبل کمتر ساختند به همان میزان عقب ماندگی داریم.

آیت الله رئیسی عنوان کرد: آنچه براساس نیاز بوده از ابتدای دولت شروع شده، در این استان هم افرادی که ثبت نام کرده‌اند به میزانی که امکان واگذاری زمین ویلایی بوده تخصیص یافته است.

وی گفت: در گزارشی که استاندار خراسان جنوبی داده به برخی از افرادی که نیاز آنها محرز شده زمین ویلایی و به بخشی دیگر که بیش از ۲۰ هزار مورد است زمین برای ساخت مسکن آپارتمانی داده‌ایم که  بخشی انجام شده و بخشی هم ادامه خواهد داشت.  

رئیس جمهور گفت: به لطف خدا زمین در کشور موجود است لذا با همت بالا در مردم و جوانان و دارا بودن امکانات از لحاظ مصالح، نیازی به خارج نداریم که بخواهند برای ما مسکن بسارند.

وی افزود: در استان خراسان جنوبی مساله مسکن به عنوان ضرورت‌ها در دستور کار دولت است که با همت مردم این کار را به پیش خواهیم برد لذا هیچ زمانی از یاد نمی‌رود که مساله مسکن مورد توجه است.

آیت الله رئیسی همچنین وحدت و انسجام بین مردم را از موهبت‌های الهی در استان خراسان جنوبی برشمرد و گفت: شیعه و سنی با وحدت و انسجام پای نظام و ارزش‌ها ایستاده‌اند که این مهم زمینه هر توسعه یافتگی در استان است.

وی تاکید کرد: کسانی که تریبون و قلم دارند از جمله نماینده ولی فقیه در استان، همه علمای بزرگ شیعه و سنی، فرهنگیان و افراد اثرگذار باید بر این وحدت و انسجام تاکید کنند زیرا این موضوع زمینه کار تلاش و توسعه یافتگی در استان است که باید همواره آن را ارج نهاد.

رئیس جمهور گفت: باید یاد کسانی که به دنبال انسجام این استان بودند را گرامی داشت و برای حفظ آن تلاش کرد.

رئیس جمهور: مردم مهمترین مولفه قدرت ایران هستند

آیت الله رئیسی با اشاره به فتنه و اغتشاشات اخیر در کشور افزود: به لطف خداوند متعال با هوشیاری مردم و بصیرت‌آفرینی رهبر معظم انقلاب، حضور نیروهای وفادار به انقلاب و عموم مردم، ملت ما با حضور خود از شرایط این فتنه که دشمن با ایجاد اغتشاشات و آشوب به آن دامن زد سرافرازانه عبور کرد و راه پیشرفت را ادامه خواهیم داد.

وی افزود: سومین سفر در دور اول به مقصد خراسان جنوبی بود و آغاز دور دوم هم از خراسان جنوبی است که در این دور از سفر پیگیری مصوبات سفر قبلی در دستور کار است.

رئیس جمهور گفت: در این سفر پیشرفت طرح‌ها، رفع موانع و مشکلات احتمالی برای اجرای پروژه‌ها و طرح‌ها، رفع نواقص اعتبارات و تخصیص آن در دستور کار است لذا بنا داریم در این دوره ماموریت که مردم به ما محول کردند شبانه‌روز خودم و همکاران تلاش کنیم تا مشکلاتی که مردم را رنج می‌دهد از زندگی آنها کنار گذاشته شود.

وی افزود: تلاش می‌کنیم آنچه مردم شهر و روستا را رنج می‌دهد مساله شناسی کنیم تا مردم مشکل نداشته باشند بخصوص مواردی که موجب رنج جوانان بوده و آینده را تیره و تار جلوه می‌دهد.

آیت الله رئیسی خطاب به مردم خراسان جنوبی گفت: من به عنوان مسئول که امروز در زوایای مختلف کشور حضور دارم باید بگویم با حضور و نقش آفرینی شما، توکل به خدا، همت دولت و با وجود رهبر بصیرت‌آفرین، آینده کشور را بسیار روشن می‌بینم و آینده بسیار امیدآفرین است.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: خراسان جنوبی به دانش و فرهنگ شناخته می‌شود و این استان نماد بصیرت، دینمداری و ولایتمداری است.

وی افزود: محصولات این استان قبل از هر چیز محصولاتی است که همراه با آموخته‌های دینی، علمی و فرهنگی در این استان پرورش یافته‌اند و خود در هر کوی و برزنی به عنوان شخصیتی اثرگذار جلوه کرده‌اند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه استان خراسان جنوبی مردمانی سختکوش و با بصیرت دارد که بصیرت آنان مثال زدنی است ادامه داد: همراهی با امام و رهبر معظم انقلاب، حضور در دفاع جانانه از مرز و بوم کشور، دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی، حضور با معنا در همه عرصه‌های اجتماعی و سیاسی حقیقتا خراسان جنوبی را به نماد بصیرت، دینمداری، ولایتمداری، زمان شناسی و شناخت از زمان و نیاز کشور و به موقع تصمیم گرفتن، حضور یافتن و اعلام موضع کردن تبدیل کرده است.

رئیس جمهور گفت: مردم خراسان جنوبی با همه سختی‌هایی که در زندگی با آن مواجه هستند به دلیل مشکل کمبود آب و نزولات آسمانی اما بدون مبالغه مردم استان نماد شکر و صبر هستند.

وی افزود: مردم این استان همیشه شاکر خداوند هستند، هم صبور و مقاوم در مقابل همه مسائل و مشکلات هستند و از شما به عنوان مردمی که نه فقط این صفات و جلوه‌ها زبانزد خاص و عام است چون مردمی هستید که دوست و دشمن را خوب می‌شناسید به موقع اعلام موضع و سمت‌گیری می‌کنید.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه از جلوه‌های خوب مردم خراسان جنوبی این است که مسائل را به‌خوبی می‌شناسند گفت: حقیقتا شما در عرصه‌های مختلف حضوری بصرت آفرین، اطمینان‌بخش و برای مردم ما در سراسر کشور مردمی مثال‌زدنی هستید.

وی اظهار داشت: آنچه برای بنده افتخار است، عقبه‌ و علقه‌ای است که به خراسان جنوبی و مردم این استان و افتخار می‌کنم که مردمی با بصیرت، سختکوش، مجاهد و در مسیر سبک زندگی اسلامی قرار دارند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها