کد خبر: ۵۲۰۲۷۱
زمان انتشار: ۱۱:۵۴     ۲۵ دی ۱۴۰۱
سهم ۲ درصدی موتورسواران بی گواهینامه در تصادفات/
به طور متوسط در هرسال ۲ درصد از تصادفات توسط رانندگانی صورت می‌گیرد که فاقد گواهینامه هستند و از این ۲ درصد، ۷۰ درصدشان موتور سوار هستند، 

به گزارش پایگاه 598، اگر هر روز در مسیر رفت و آمد به محل کارتان با ترافیک سنگین دست و پنجه نرم می کنید و بعضی وقت ها کاسه صبرتان از نبود جای پارک و معطلی هایی که این موارد ایجاد می کنند لبریز می شود، حتما فکر اینکه با موتورسیکلت تردد داشته باشید و خودتان را راحت کنید از سرتان گذشته است؛ اما با این تفاوت که گواهینامه موتورسیکلت سواری را ندارید! در این میان اخذ گواهینامه موتور سیکلت برای بسیاری از علاقمندان به موتورسواری همچون کابوسی است که ترس از آن را دارند و به دلایل مختلف به سراغ آن نمی‌روند یا اگر هم این راه را شروع کردند، در اواسط کار از موتور سواری گذشتند و به نوعی بیخیال گرفتن گواهینامه شدند از برخی از این افراد که دلیلش را جویا شدیم، بحث زمان و هزینه را مطرح کردند که باید جلسات و زمان زیادی را صرف انجام دادن این کار کنند و قیمت هم بالا است.

طبق اعلام پلیس راهور، ایران جزو کشور‌هایی که است موتور سیکلت در آن محبوبیت بالایی دارد، اما مطابق با همین موضوع بیشتر تصادفاتی که رخ می‌دهد مربوط به موتور سواران است؛ در کشور‌های مختلف از هر ۱۰۰ نفر که مصدوم می‌شوند تنها یک نفر آن‌ها به صورت مستقیم می‌میرد، اما در ایران در میان هر ۱۰۰ نفر تصادف کننده ۱۰ نفر آن‌ها جان خود را از دست می‌دهند.

همچنین با توجه به پیگیری باشگاه خبرنگاران جوان از پلیس راهور مشخص شد که به طور متوسط در هرسال ۲ درصد از تصادفات ما توسط رانندگانی صورت می‌گیرد که فاقد گواهینامه هستند و از این ۲ درصد که عدد آن حدود ۱۲ هزار نفر است ۷۰ درصدشان موتور سوار هستند، 

این موضوع را از پلیس راهور فراجا پیگیری کردیم و خبر خوش این است که موتورسواران به راحتی می توانند در یک روز گواهینامه خود را اخذ کنند این دوره آزمایشی گواهینامه آسان، در مناطقی از تهران درحال اجراست. در این دوره امتحان آیین نامه حذف شده و هزینه ها ۶۰ درصد کاهش داده شده است یعنی می فردی که صبح مراجعه می کند، درصورت قبولی، تا غروب گواهینامه اش صادر می شود.

سردار حسینی جانشین رئیس پلیس راهور فراجا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره این موضوع اظهار کرد: این طرح در حال اجراست و زیرساخت های آن وجود دارد؛ برای افرادی که در حال حاضر موتورسیکلت دارند و استفاده می کنند اما گواهینامه ندارند، طرح دریافت گواهینامه آسان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: موتورسواران با هزینه بسیار کمتر از چیزی که امروز بر اساس مصوباتی که وجود دارد، می توانند به مراکز مربوطه مراجعه کنند و اقدام به دریافت گواهینامه کنند، البته فعلا فقط در تهران این کار انجام می شود و به زودی در مراکز استانها هم فعال خواهد شد.

جانشین رئیس پلیس راهور فراجا گفت: هدف از این کار این است که موتورسواران بدون گواهینامه در شهر تردد نداشته باشند ؛ همچنین هزینه انجام چنین کاری ۳۲۰ هزار تومان است.

حال با توجه به انجام این اقدام، انتظار می رود که موتورسواران گرفتن گواهینامه را جدی بگیرند تا شاهد چنین آمار بالایی در حوزه تصادفات موتورسواران نباشیم زیرا با یک تصادف خسارات جبران ناپذیری به خود فرد و خانواده آن وارد می شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۱
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها