کد خبر: ۵۲۰۴۲۷
زمان انتشار: ۱۱:۰۱     ۲۸ دی ۱۴۰۱
سخنرانی دبیرکل حزب الله لبنان در مراسم اعطای «جایزه جهانی شهید سلیمانی برای ادبیات مقاومت» آغاز شد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از ایسنا، سید حسن نصرالله - دبیرکل حزب الله لبنان، در ابتدای سخنرانی خود  اعلام کرد که سخنرانی امشب در دو بخش است که بخش اول مربوط به این مناسبت است و بخش دوم مربوط به مسایل لبنان و انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود.

وی گفت: حاج قاسم سلیمانی شهیدی فرامکانی است. او فقط شهید لبنان، عراق یا سوریه نیست بلکه شهید کل دنیا است. حاج قاسم سلیمانی فرمانده‌ای بزرگ در نبردی بود که مانع اشغال منطقه ما توسط الایات متحده شد و در مبارزه با اسرائیل، فرمانده بزرگی به شمار می‌آمد.

دبیرکل حزب الله لبنان تصریح کرد: آمریکا تصور می‌کرد که اشغال عراق و سایر کشورهای منطقه کار آسانی است و نمی دانست محور مقاومتی که تشکیل شده است، این پروژه را شکست می‌دهد.
نصرالله گفت: ما به الگوی فرمانده بزرگی هچون شهید سلیمانی نیاز داریم، زیرا امت ما مشکلات زیادی دارد.
وی با بیان اینکه سناریوی آمریکا علیه ایران و سوریه ادامه دارد، تأکید کرد که اکنون عراق تحت فشار قرار دارد تا در سطوح سیاسی تسلیم شود.

به گفته او پروژه آمریکا در منطقه پیرامون تسلیم سیاسی از طریق فشار اقتصادی بر سوریه، ایران، لبنان و فلسطین است.

نصرالله در ادامه به موضوع انتخاب رئیس جمهور لبنان اشاره کرد و گفت: ما فشار برخی مراجع برای انتخاب رئیس جمهور را درک می کنیم، اما نباید به تحریکات فرقه ای توجه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: هیچ قدرت یا فراکسیون پارلمانی در لبنان نمی خواهد موقعیت اول مسیحیان و مارونی‌ها را حذف کند. هیچ طرفی در پارلمان اکثریت دو سوم را ندارد تا حد نصاب را در دوره اول به دست آورد.

وی خاطرنشان کرد: این حق طبیعی هر فراکسیونی است که بگوید رئیس جمهور نزدیک به حزب الله نمی خواهد. به عقیده من، هیچ جناحی وجود ندارد که بخواهد خلاء ریاست جمهوری در لبنان ادامه پیدا کند. امروزه یکی از مشکلات در انتخاب رئیس جمهور در میان فراکسیون‌های مارونی در پارلمان است.

آمریکایی‌ها مانع رسیدن سوخت ایران به لبنان شده‌اند

دبیرکل حزب الله لبنان در بخش دیگری از سخنانش به بحران برق لبنان اشاره کرد و گفت: همه در لبنان با مشکل برق زندگی می‌کنند که بر اقتصاد و زندگی عادی مردم تأثیر می گذارد.
وی ادامه داد: ماه قبل به ما گفته شد سوخت لبنان از ایران تامین شود، ساعت برق رسانی را به هشت ساعت برسانیم و لبنان را در مسیر راه حل قرار دهیم. ما ابتکار عمل را به دست گرفتیم و با ایران تماس گرفتیم و آنها با درخواست لبنان برای سوخت موافقت کردند و امیر عبداللهیان (وزیر امور خارجه ایران)  نیز بر آن تأکید کرد.

نصرالله تصریح کرد: باز هم به شما می‌گویم که پیشنهاد رساندن سوخت ایران به لبنان همچنان پابرجاست، ولی این آمریکایی‌ها هستند که مانع انجام این پیشنهاد می‌شوند. برای حل بحران سوخت فرصت داریم ولی شما همپیمانان آمریکا از رابطه خود با آن بهره بردید تا استثنایی برای سوخت ایران ایجاد کنید.

تشکیل نشدن جلسات هیئت دولت لبنان

 

نصرالله گفت: موضوعی که ما را به جلسه دولت برد، بحث داروها به ویژه داروهای سرطان و دغدغه‌ها و نیازهای مردم است. اگر در جلسه دولت شرکت نمی‌کردیم، تمام رسانه‌های محلی و منطقه‌ای می‌گفتند که حزب‌الله داروهای سرطان را به حالت تعلیق در آورده است.

وی در پایان گفت: وقتی در جلسه دولت شرکت می‌کنیم، کسی را به چالش نمی‌کشیم، بلکه با اعتقاد خود برای حل بحران‌های مردم تلاش می‌کنیم.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها