کد خبر: ۵۲۰۷۲۷
زمان انتشار: ۱۰:۲۴     ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
محفل سوگواری حرم بانوی کرامت در شب شهادت امام هادی علیه السلام؛
سخنران حرم بانوی کرامت بابیان این‌که اگر ثروت اتصال به خداوند متعال نداشته باشد، بی‌ارزش خواهد شد، گفت:خمس، زکات، صدقه و بذل و عطا درراه الهی و هزینه در کارهای خیر و تقوا کابل و سیم‌هایی هستند که ثروت را به خداوند متعال متصل می‌سازد.

به گزارش سرویس دین و فرهنگ پایگاه 598، حجت الاسلام حسین انصاریان، شب گذشته در محفل سوگواری امام هادی علیه السلام در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر، با بیان این‌که همه موجودات عالم اعم از موجودات ظاهر و باطن هستی، بااتصال به وجود پروردگار در حد ظرفیت و گنجایشی که دارند برخوردار از ارزش و قیمت هستند، اظهار داشت: همه موجودات هستی ارزش و قیمت را از همان اتصال به وجود مقدس پروردگار می‌گیرند؛ چراکه وجود ذات اقدس الهی جامع همه ارزش‌هاست و موجودات از طریق اتصال به الله کسب ارزش و قیمت می‌کنند.

وی با تأکید بر این‌که آیات قرآن کریم همه موجودات عالم اعم از موجودات عینی و شهودی را متصل به حضرت حق می‌داند، خاطرنشان کرد: در توضیح این مسئله وجود مبارک امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام درباره فرشتگان می‌فرمایند؛ گروهی دائم برای عبادت خدا در قیام‌اند، گروهی دائم برای عبادت حضرت حق در سجودند، گروهی در رکوع و گروهی هم در دایره اطاعت از پروردگار مدبرات امر معبود هستند.

سخنران محفل معارفی حرم مطهر با اشاره به این‌که بعضی از این فرشتگان که اتصالشان به پروردگار بسیار شدید است، خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید، هرکس دشمن آن‌ها باشد کافر است،یادآور شد:  از آیات شگفت قرآن کریم است « بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ يُسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ الْمَلِكِ الْقُدُّوسِ الْعَزِيزِ الْحَكِيمِ »[۱] یسبح دلالت بر استمرار دارد و وجود مقدس حضرت حق در این آیه شریفه می‌فرمایند؛ هر چه در آسمان‌ها و زمین است همه به تسبیح و ستایش خدا که پادشاهی منزّه و پاک و مقتدر و حکیم است مشغول‌اند.

این استاد حوزه‌های علمیه بابیان این‌که درزمینهٔ تسبیح آنچه در آسمان‌ها و زمین است مطالب مختلفی ذکرشده است، اظهار داشت: هرآن چه در آسمان و زمین است، خداوند متعال را به پاکی از هر عیب و نقصی ستایش می‌کنند و در آیه شریفه « تُسَبِّحُ لَهُ السَّمَاوَاتُ السَّبْعُ وَالْأَرْضُ وَمَنْ فِيهِنَّ»[۲] حتی خود آسمان‌ها و زمین هم اهل تسبیح ذات اقدس الهی هستند؛ یعنی میلیاردها کهکشان و سحابی و میلیاردها ماه و خورشید در حال تسبیح ذات اقدس الهی و ستایش حق به پاکی و بی‌عیب و نقص بودن خداوند متعال هستند.

وی در ادامه با تأکید بر این‌که تنها دو طایفه از موجودات علی‌رغم این‌که تمام سلول‌های بدنشان تسبیح‌گوی حضرت حق هستند، با پروردگار در عمل، ایمان و اخلاق قطع رابطه می‌کنند، تصریح کرد: دل‌وجان این طایفه‌ای موجودات هستی به اختیار و به سبب حکومت خواسته‌های نامشروع بر وجودشان و به خاطر شهوات نامشروع و نامعقول، از حضرت حق قطع رابطه کرده در کمال غفلت به سر می‌برند.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره این‌که یکی از این طوایف برخی از جن‌ها و طایفه‌ای دیگر انسان‌هایی هستند که خود را بریده از پروردگار کرده‌اند، اظهار داشت: انسان‌هایی بودند، هستند و در آینده خواهند آمد که با پروردگار عالم هیچ رابطه قلبی، اخلاقی و عملی ندارد.

وی خاطرنشان ساخت: در قرآن کریم آمده « أَكْثَرَهُمْ لَا يَشْكُرُونَ»[۳]، شکر در آیه به دلیل آیه شریفه که می‌فرماید، « اعْمَلُوا آلَ دَاوُودَ شُكْرًا»[۴] به معنی عبادت و اطاعت است؛ تجلی و تحقق شکر و راه سپاسگزاری درگرو عمل به دستورات و خواسته‌های ذات قدس الهی است.

شیخ حسین انصاریان با تأکید بر این‌که تنها در جامعه انسانی و جامعه جن بریده از خداوند زندگی می‌کند، خاطرنشان ساخت: برابر با ارزیابی آیات قران کریم، مخصوصاً آیات قیامت و علی‌الخصوص آیه شریفه« أُولَٰئِكَ الَّذِينَ كَفَرُوا بِآيَاتِ رَبِّهِمْ وَلِقَائِهِ فَحَبِطَتْ أَعْمَالُهُمْ فَلَا نُقِيمُ لَهُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَزْنًا»[۵] آن‌هایی که بریده از پروردگار هستند، هیچ ارزشی ندارد و اصلاً  نمی‌توان بر ایشان قیمت‌گذاری کرد.

وی بابیان این‌که انسان‌های صفر و بی‌ارزش هرآن چه کسب کرده‌اند نیز بی‌ارزش و مساوی با صفر محاسبه می‌گردد، تصریح کرد: قرآن کریم در مقایسه دانشمندانی که اتصالی باخدا ندارد، می‌فرمایند؛ « فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكَلْبِ» که ارزشی ندارد و تنها کلبی که تعلیم‌دیده و در مسیر آنچه یافته قدم برمی‌دارد، ارزش پیدا می‌کند.

سخنران محفل معارفی حرم مطهر ضمن تأکید بر این‌که علم بدون ارتباط باخدا و عالم بدون ارتباط باخدا هیچ ارزشی و فایده‌ای ندارد، اظهار داشت: علمی که نزد عالمان متصل به خداوند باشد، علمشان را عاشقانه برای تربیت مردم و رساندن مردم به بندگی خداوند متعال هزینه می‌کنند، بسیار ارزشمند و سودمند است. چنین عالمی در قیامت بسیار موردتوجه پروردگار عالمیان قرار خواهد گرفت؛ به‌گونه‌ای که دین مبین اسلام نگاه کردن به چهره این عالم را عبادت می‌داند؛ چراکه دانش این عالم نور است.

 وی با اشاره به این‌که دانش عالمی که ارتباط خود را با خداوند متعال قطع کرده، ظلمت و همچون خنجری است که از پشت به دین و اهل دین اصابت می‌کند، ابراز داشت: کسی که حاکم و سلطان است که در دنیای امروز بدان رئیس‌جمهور می‌گویند اگر ارتباطی با پروردگار نداشته باشد؛ همه ارتباط خود را با هوای نفس و خاسته‌های نامشروع نفسانی تنظیم خواهد کرد؛ از منظر قرآن کریم و نگاه امیرالمؤمنین نه‌تنها چنین فردی بی‌ارزش است؛ بلکه حکومتی که بران استوارشده نیز حکومت ابلیسی، زورگویی، استبداد و استعماری خواهد بود که هیچ ارزشی ندارد.

انصاریان در بخش دیگری از سخنان خود در اشاره به فرازهایی از سوره قصص «إِنَّ فِرْعَوْنَ عَلَا فِي الْأَرْضِ وَجَعَلَ أَهْلَهَا شِيَعًا»[۶] گردن کشی فرعون در ایجاد تفرقه در جامعه را موردتوجه قرارداد و اظهار داشت: حکومت نفس ننگین آدم کش تفرقه‌انداز هیچ ارزش ندارد.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت بابیان این‌که اگر ثروت اتصال به خداوند متعال نداشته باشد، نیز بی‌ارزش خواهد شد، یادآور شد: اتصال ثروت به خداوند متعال درگرو پرداخت زکات است؛ خمس، زکات، صدقه و بذل و عطا درراه الهی و هزینه در کارهای خیر و تقوا کابل و سیم‌هایی هستند که ثروت را به خداوند متعال متصل می‌سازد. در این صورت نه‌تنها ثروت؛ بلکه صاحب این ثروت نیز از ارزش بالایی برخوردار می‌گردد.

وی ضمن اشاره به آیاتی از قرآن کریم بابیان این‌که حتی ثروت حلال که گره‌خورده به بخل  باشد نیز مضموم است و ثروت حلال درآمیخته با بخل در قیامت همچون طوقی گداخته بر گردن صاحب ثروت آویخته خواهد شد، تصریح کرد: انسان همواره باید در زندگی خود سعی و تلاش کند تا اتصال خود را به ذات اقدس الهی برقرار و حفظ نماید.

انصاریان در بخش پایانی سخنان خود به سه نوع اتصال ضروری به منبع نور هستی برای کسب معرفت الله  اشاره کرد و ابراز داشت: منبع اولی که کابل وجودی ما برای کسب نور باید بدان وصل شود، پروردگار جهان و منبع دوم رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله و منبع سوم امام معصوم علیهم‌السلام است؛«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَأُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ»[۷] علمای شرایع اسلامی، مبلغان این سه منبع و وصل‌کننده مردم به این سه منبع نورانی کسب معرف الله هستند

[۱] – آیه ۱ سوره جمعه

[۲] – آیه ۴۴ سوره اسراء

[۳] – آیه ۷۳ سوره نمل

[۴] – آیه ۱۳ سوره سبأ

[۵] – آیه ۱۰۵ سوره کهف

[۶] – آیه ۴ سوره قصص

[۷] – آیه ۵۹ سوره نساء

 

منبع: پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها