کد خبر: ۵۲۱۴۱۷
زمان انتشار: ۱۳:۳۱     ۲۴ بهمن ۱۴۰۱
استاد پژوهشکده مهندسی زلزله گفت: زلزله ۷/۷ زلزله بسیار بزرگی است و انرژی آن نزدیک به ۴۰۰ تا ۴۵۰ بمب اتم است و در هر جای دنیا رخ دهد، سبب از بین رفتن تعداد زیادی از ساختمان‌ها و تلفات بسیاری می‌شود.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از میزان، فریبرز ناطقی الهی در رابطه با دلایل تلفات بسیار زیاد زلزله اخیر ترکیه گفت: وقوع زلزله بزرگ برای ترکیه عجیب نیست چرا که این کشور یکی از چند کشوری است که در پهنه زلزله دنیا قرار دارد و در طول تاریخ مواردی بسیاری از زلزله‌های بزرگ در آن رخ داده است.

وی ادامه داد: مسئله‌ای که در این رابطه وجود دارد این است که چرا ساختمان‌های بسیاری در جریان این زلزله مقاومتشان را از دست دادند و فروریختند و از همین رو تعداد مصدومان و کشته‌شدگان هم افزایش یافته است.

این استاد مهندسی زلزله ضمن اشاره به اینکه حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار کشته برای وقوع این زلزله با توجه به تراکم جمعیت در این منطقه عدد بسیاری نیست، افزود: احتمال می‌رود تعداد کشته‌شدگان این حادثه به حدود ۳۰ تا ۳۵ هزار نفر هم برسد.

ناطقی الهی اظهار کرد: باید قبول کنیم که زلزله ۷/۷ زلزله بسیار بزرگی است و انرژی آن نزدیک به ۴۰۰ تا ۴۵۰ بمب اتم است و در هر جای دنیا رخ دهد، سبب از بین رفتن تعداد زیادی از ساختمان‌ها و تلفات بسیاری می‌شود.

وی با بیان اینکه مشکل اصلی در این رابطه به ساخت و ساز بر می‌گردد، توضیح داد: عمده ساختمان‌ها در کشور ترکیه بتنی هستند و اگر بتن به درستی طراحی و ساخته شود عملکرد خوبی در مقابل زلزله دارد اما متاسفانه از آنجایی که با شن، ماسه و سایر افزودنی‌های دیگر ترکیب و در عمل آوری آن‌ها از مصالح دزدی می‌شود و ما شاهد این امر هستیم که چندین پیمانکار در ترکیه توسط پلیس دستگیر شده اند.

این استاد لرزه شناسی اظهار کرد: نکته حائز اهمیت دیگر مشکلاتی است که در آیین‌نامه زلزله ترکیه برای ساخت ساختمان‌ها وجود دارد و ما شاهد این هستیم که بیشتر ساختمان‌ها از طبقه پایین شکسته و فروریخته است و این به این معنی است که در آیین‌‌نامه طراحی زلزله در این کشور ایرادی وجود دارد که باید بررسی و رفع شود.

این زلزله‌شناس بیان کرد: یکی از مسائلی که هم اکنون کشور ترکیه با آن مواجه است بوی نامطبوع پیکر جان باختگان زلزله در سطح شهر است که می‌تواند بروز بیمار‌ی‌هایی را به همراه داشته باشد و باید هر چه زودتر به عملیات امدادرسانی پایان داده شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها