کد خبر: ۵۲۲۴۹۸
زمان انتشار: ۱۱:۰۸     ۲۱ اسفند ۱۴۰۱
وزیر نفت گفت: از سال ۱۳۹۷ به بعد، امروز بالاترین میزان فروش نفت را داریم.

به گزارش پایگاه 598، جواد اوجی در مراسم راه اندازی گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی که با حضور وزیر اقتصاد برگزار شد، با طرح موضوع مذکور توضیح داد: در ۱۱ ماه سال جاری ۱۴ میلیارد دلار در سامانه‌های نیما و مبادله تزریق شده است.

وی ادامه داد: امسال ۱۹۰ میلیون بشکه نفت بیشتر از سال ۱۳۹۹ و ۸۳ میلیون بشکه بیشتر از سال ۱۴۰۰ نفت صادر کردیم.

وزیر نفت افزود: همچنین میزان صادرات گاز امسال نسبت به سال قبل ۱۵ درصد افزایش داشته است. صادرات LPG نیز نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

وی با اشاره به افتتاح فاز ۱۴ پارس جنوبی عنوان کرد: با افتتاح این فاز سالانه یک میلیون تن دیگر میعانات گازی و ال پی جی و یک میلیون تن اتان به ظرفیت تولید کشور اضافه خواهد شد. میزان ذخایر در کشور امروز کمتر از ۲۰ میلیون بشکه است، درحالی که زمانی که دولت را تحویل گرفتیم هیچ مخزنی خالی نبود.

درآمدهای ارزی کشور بالاتر از نیازهای ارزی است

وزیر نفت با اشاره به این‌که درحال حاضر میزان درامدهای ارزی کشور بالاتر از نیازهای ارزی است،  در ادامه با اشاره به گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی، با بیان اینکه طرح مذکور بیش از یک سال است که درحال بررسی است، عنوان کرد: همه ایرادها که در طرح‌های قبلی صورت گرفته بود برطرف شده است.

اوجی با اشاره به این‌که دولت در ابتدای کار مشکلات سختی داشت، افزود: مخصوصا در وزارت نفت یکی از دغدغه‌ها صادرات نفت بود.  از سال ۹۷ به بعد فروش نفت در برخی از ماه‌ها صفر بود و اولین سوال این بود که وضعیت صادرات چه خواهد شد؟ درحالی که اکنون به درامد ارزی نفت و فراورده ها و پتروشیمی با استفاده از همه ظرفیت ها و دیپلماسی قوی رسیده ایم.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها