کد خبر: ۵۲۳۲۵۲
زمان انتشار: ۱۴:۱۷     ۱۵ فروردين ۱۴۰۲
ایران در سال گذشته بر اساس آمار شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران هفت هزار بار لرزید.

ثبت ۷۰۰۰ زمین‌لرزه در ایران در سال ۱۴۰۱

به گزارش پایگاه 598، به نقل از ایرنا، شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران از ابتدای فروردین تا پایان اسفند سال ۱۴۰۱ تعداد هفت هزار زمین‌لرزه را ثبت کردند.

این زمین‌لرزه‌ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ‌داده و توسط شبکه‌های لرزه‌نگاری ثبت و تعیین محل شده‌اند. در سال گذشته تعداد ۱۸۵ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ‌ترین آنها ۱۱‬ خردادماه ۱۴۰۱ به بزرگی ۶.۱ در بندر خمیر استان هرمزگان رخ داده‌است. کانون این زمین‌لرزه در یکی از فعّال‌ترین بخش‌های زاگرس هم از لحاظ لرزه‌خیزی و هم تعداد زمین‌لرزه بوده‌است. نزدیک‌ترین گسل به کانون زمین‌لرزه‌های بندرخمیر شاخه‌های جنوبی گسل پیشژرفای زاگرس (ZFF) و گسل پیشانی کوهستان زاگرس (MFF) است.

ثبت ۷۰۰۰ زمین‌لرزه در ایران در سال ۱۴۰۱

مطابق آمار سال ۱۴۰۱ مرکز لرزه‌نگاری کشوری، کشور ایران به صورت تقریبی ماهانه متحمّل میانگین ۲ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۵ شده است. استان‌های آذربایجان‌غربی با ۸۳۸ زمین‌لرزه، خراسان رضوی با ۸۱۳ زمین‌لرزه، و کرمان با ۷۴۰ زمین‌لرزه بیشترین تعداد زمین‌لرزه را در بین استان‌های کشور داشته‌اند و استان‌های قزوین، زنجان، و البرز به ترتیب با ۲۱، ۹، و ۲ زمین‌لرزه کمترین تعداد زمین‌لرزه ثبت شده در کشور را به خود اختصاص دادند. همچنین، استان‌های هرمزگان با ۷۳، کرمان با ۲۰، و آذربایجان‌غربی با ۱۷ زمین‌لرزه بیشترین تعداد زمین‌لرزه‌های ثبت شده با بزرگی بیش از ۴ را در بین استان‌های کشور داشته‌اند.

ثبت ۷۰۰۰ زمین‌لرزه در ایران در سال ۱۴۰۱

براساس گزارش مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، استان تهران در سال گذشته شاهد ثبت ۷۰ زمین‌لرزه بوده است که بزرگترین آن به بزرگی ۳.۸ در حسن آباد به ثبت رسید.

برای مطالعه آمار زمین‌لرزه‌های کشور در سال ۱۴۰۱ به تفکیک استان‌ها به آدرس https://news.ut.ac.ir/fa/news/۳۳۶۸۱ مراجعه کنید.

ثبت ۷۰۰۰ زمین‌لرزه در ایران در سال ۱۴۰۱

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها