کد خبر: ۵۲۳۴۹۶
زمان انتشار: ۱۱:۰۳     ۲۱ فروردين ۱۴۰۲
وزیر بهداشت اعلام کرد:
وزیر بهداشت در نشست هم اندیشی با فعالان حوزه دارو، تشکل‌ها و صاحبان صنایع دارویی کشور گفت: تولید دارو در داخل کشور باید حمایت و تقویت شود؛ زیرا ظرفیت تولید این کالا در کشور با وجود دانشمندان بزرگ، بیش از این است.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در این نشست با اشاره به نامگذاری  سال جاری از سوی مقام معظم رهبری به نام "مهار تورم و رشد تولید" و رضایتمندی ایشان از زحمات و خدمات خادمان  سلامت، اظهار داشت: این موضوع تکلیف ما را سنگین‌تر می‌کند و باید بتوانیم این شعار را به نحو احسن اجرایی کنیم و سرلوحه برنامه‌های خود قرار دهیم.

وی گفت: خوشبختانه در تمامی شاخص‌های حوزه سلامت به جز شاخص مصرف سیگار  از کشورهای مدیترانه شرقی جلوتریم که با همکاری نمایندگان مجلس، مالیات سیگار هم به تصویب رسیده است. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که ۱۳ درصد مرگ و میرها بر اثر مصرف سیگار روی می‌دهد و  باید به این موضوع توجه ویژه صورت گیرد.

عین اللهی اظهار داشت: در ۴۴ سال گذشته با وجود مشکلات بسیار و فراز و نشیب های گوناگون در شاخص های حوزه سلامت پیشرفت های چشمگیری داشته ایم که از آن جمله می توان به وجود ۶۵ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی، ۲۲ هزار عضو هیأت علمی و ۲۷۰ هزار دانشجو اشاره کرد که بسیار  ارزشمند و افتخار آفرین است.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به اینکه نظام دارویی کشور تاریخ  پر افتخاری دارد، اظهار داشت: این افتخارات توسط داروسازان ایرانی رقم خورده که نتیجه آن تولید ۹۹ درصدی نیازهای دارویی کشور در داخل است.

بنابر اعلام وبدا، عین اللهی همچنین به سهم ۶۰ درصدی بخش خصوصی در حوزه تولید دارو اشاره و تاکید کرد: از همکاران سازمان غذا و دارو می‌خواهم که برای رفع مشکلات و موانع حوزه دارو، ارتباطات بیشتر و مؤثرتری با تولیدکنندگان این حوزه داشته باشند.

وزیر بهداشت درباره اولویت‌های مورد نظر در نظام دارویی کشور گفت: تولید دارو باید حمایت و تقویت شود؛ زیرا ظرفیت تولید این کالا در کشور با وجود دانشمندان بزرگ، بیش از این است. همچنین نوسازی  این صنعت باید با همکاری وزارت صمت مورد توجه قرار گیرد و تسهیلات گمرکی از جمله کاهش عوارض گمرکی و توزیع عادلانه دارو نیز اولویت یابد.  

عین اللهی، در ادامه به ظرفیت های صادرات دارو به دیگر کشورها اشاره کرد و گفت: باید به صادرات در این حوزه توجه شود زیرا بسیاری از کشورهای منطقه خواهان داروهای ایرانی هستند.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: اقدام مهم دیگری که در وزارت بهداشت در حال پیگیری است، پوشش کامل دارویی در بیمه ها با هدف کاهش پرداختی از جیب مردم است.

عین اللهی در پایان به حوزه تجهیزات پزشکی نیز اشاره کرد و افزود: در سال گذشته ۴۰ درصد تجهیزات پزشکی توسط شرکت‌های دانش بنیان داخلی تولید شده‌اند و بسیاری از تجهیزات پزشکی موجود در  بیمارستان‌ها تولید داخل کشورند.

 در این نشست داروسازان و صاحبان صنایع دارویی، دغدغه‌ها و دیدگاه‌های خود را بیان کردند. همچنین در پایان مراسم از شماری از داروسازان برتر کشور تقدیر شد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها