کد خبر: ۵۲۵۶۳۵
زمان انتشار: ۱۳:۴۱     ۰۶ خرداد ۱۴۰۲
رئیس بانک مرکزی دولت روحانی با اظهارات جدیدش، مواضع قبلی خود را زیر سوال برده و اعتراف کرده که حجم صادرات نفت در دولت سیزدهم حداقل ۲ برابر سال‌های پایانی دولت روحانی شده است.

به گزارش پایگاه خبری 598، به نقل از ایرنا، عبدالناصر همتی - رئیس بانک مرکزی دولت روحانی- اخیرا با انتشار نموداری به ۴ برابر شدن درآمد ارزی وصولی از صادرات نفت در دولت سیزدهم اعتراف کرد.

رئیس بانک مرکزی دولت روحانی در اظهارنظر جدیدش به ۴ برابر شدن درآمدهای نفتی کشور اعتراف کرده است.

علت افزایش ۴ برابری درآمدهای نفتی کشور در دولت رئیسی، افزایش حجم صادرات نفت بوده است. در دولت گذشته در مقاطعی صادرات نفت کشور به روزی ۲۰۰ هزار بشکه در روز هم سقوط کرده بود اما در دولت رئیسی به بالای یک میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

افزایش چشمگیر حجم صادرات نفت در دولت رئیسی، تا مدت‌ها از سوی مسئولان دولت گذشته انکار می‌شد که یکی از آنها اتفاقا همین آقای همتی بود.

وی تا پیش از این مدعی بود که افزایش درآمد ارزی حاصل از صادرات نفت در دولت سیزدهم به علت افزایش قیمت نفت بوده و تلاش داشت رشد حجم صادرات نفت در دولت رئیسی را منکر شود.

همتی به طور مستقیم در دی ۱۴۰۰ و خرداد ۱۴۰۱ به این موضوع پرداخت و موفقیت دولت رئیسی در افزایش حجم صادرات نفت را به طور کامل منکر شد.

تناقض همتی درباره رشد صادرات نفت در دولت سیزدهم

تناقض همتی درباره رشد صادرات نفت در دولت سیزدهم

اکنون همتی از ۴ برابر شدن درآمد ارزی حاصل از صادرات نفت در دولت رئیسی نسبت به دولت قبل خبر داده است. این در حالی است که در چند سال اخیر، قیمت نفت بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار در نوسان بوده است. اگر قیمت نفت نسبت به سال‌های پایانی دولت روحانی ۴ برابر شده بود، ادعای همتی درست بود و درآمد نفتی کشور با تثبیت حجم صادرات آن، ۴ برابر شده بود و دولت رئیسی نقشی در آن نداشت.

بنابراین یک محاسبه سرانگشتی نشان می‌دهد در رشد ۴ برابری درآمد ارزی حاصل از صادرات نفت در دولت رئیسی نسبت به دولت قبل، افزایش حجم صادرات نفت تاثیر انکارناپذیری داشته و تقریبا ۲ برابر شده است.

درواقع همتی با اظهارات جدیدش، مواضع قبلی خود را زیر سوال برده و اعتراف کرده که حجم صادرات نفت در دولت سیزدهم حداقل ۲ برابر سال‌های پایانی دولت روحانی شده است.

آمارهای بانک مرکزی از رشد چشمگیر ارزش افزوده بخش نفت در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ هم مؤید همین واقعیت است. البته همتی علاقه‌ای به انتشار این جدول نداشته است.

تناقض همتی درباره رشد صادرات نفت در دولت سیزدهم

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها