کد خبر: ۵۳۳۳۱۷
زمان انتشار: ۰۹:۰۶     ۱۹ دی ۱۴۰۲
قیام ۱۹ دی
در 19 دی ماه، اسم قم بر سر زبان‌ها افتاد. قم، نماد پایبندی مردم ایران به ارزش‌های اسلامی و انقلابی است.

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه خبری 598، قیام ۱۹ دی تجمع و راهپیمایی مردم و طلابِ شهر قم در سال ۱۳۵۶ش، در اعتراض به انتشار مقاله «ایران و استعمار سرخ و سیاه» در روزنامه اطلاعات که در بخشی از آن مطالبی علیه امام خمینی بیان شده بود. این اعتراض از ۱۸ دی آغاز و تا ۲۰ دی به طول انجامید و اوج آن در ۱۹ دی رخ داد. قیام ۱۹ دی سرآغاز سلسه حرکت‌های اعتراض‌آمیز مردم علیه نظام پادشاهی پهلوی دانسته شده که منجر به انقلاب اسلامی ایران شد.

زمینه اصلی این قیام، چاپ مقاله «ایران و استعمار سرخ و سیاه» بود. در این مقاله امام خمینی عامل ارتجاع (پسرفت) و مسئول خون‌های ریخته شده در واقعه پانزده خرداد شمرده شد. هدف از انتشار این مقاله را تخریب چهره امام خمینی دانسته‌اند. از دیگر زمینه‌ها و عوامل قیام ۱۹ دی، مرگ مشکوک سید مصطفی خمینی و همچنین فضای باز سیاسی دانسته شده که از اواسط سال ۱۳۵۵ش در ایران آغاز شده بود.

حرکت‌های اعتراضی مردم از ۱۸ دی آغاز و در عصر نوزدهم به خشونت کشیده شد و طبق آمار رسمی حکومت پهلوی شش تن کشته شدند. برخی مراجع تقلید و گروه‌های ملی و مذهبی کشتار معترضان را محکوم کردند. مراسم چهلم شهدای قیام ۱۹ دی در تبریز نیز به خشونت کشیده شده و ده‌ها نفر کشته شدند. برگزاری مراسم چهلمِ شهدایِ هر کدام از وقایع، سبب کشته‌شدن شماری دیگر می‌شد و زمینه برای حوادث تازه‌ای در چهلم بعدی فراهم می‌شد.

چرا در 19 دی ماه اسم «قم» بر سر زبان ها افتاد؟

چرا در 19 دی ماه اسم «قم» بر سر زبان ها افتاد؟

چرا در 19 دی ماه اسم «قم» بر سر زبان ها افتاد؟

چرا در 19 دی ماه اسم «قم» بر سر زبان ها افتاد؟

به همین دلیل، در 19 دی ماه، اسم قم بر سر زبان‌ها افتاد. قم، نماد پایبندی مردم ایران به ارزش‌های اسلامی و انقلابی است. قیام 19 دی، نشان داد که مردم قم، همواره آماده هستند تا در راه دفاع از ارزش‌های خود، قیام کنند.

در ادامه، به برخی از دلایل اهمیت قیام 19 دی می‌پردازیم:

  • قیام 19 دی، نشان‌دهنده پایبندی مردم ایران به ارزش‌های اسلامی و انقلابی است. مردم قم، با حضور خود در خیابان‌ها، نشان دادند که حاضر نیستند به ظلم و ستم رژیم پهلوی تن دهند. این قیام، نشان داد که مردم ایران، همواره آماده هستند تا در راه دفاع از ارزش‌های خود، قیام کنند.
  • قیام 19 دی، زمینه‌ساز پیروزی انقلاب اسلامی ایران شد. قیام 19 دی، روحیه انقلابی مردم ایران را تقویت کرد و زمینه‌ساز پیروزی انقلاب اسلامی ایران شد. این قیام، نشان داد که مردم ایران، می‌توانند رژیم پهلوی را ساقط کنند و حکومتی اسلامی را برپا کنند.

به همین دلایل، قیام 19 دی، یکی از مهم‌ترین رخدادهای تاریخ معاصر ایران است که هر ساله، در این روز، مراسم بزرگداشتی برای آن برگزار می‌شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها