کد خبر: ۵۳۴۷۸۵
زمان انتشار: ۱۳:۱۲     ۰۸ اسفند ۱۴۰۲
سخنگوی اقتصادی دولت:
سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه نرخ رشد اقتصادی از ۶ درصد عبور کرد، مطرح کرد: تورم بهمن ماه مرکز آمار ایران نشان می دهد تورم نقطه به نقطه کشور در پایان بهمن با ۲.۷ درصد کاهش به ۳۵.۸ درصد رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری 598، به نقل از ایرنا، بیستمین جلسه پرسش و پاسخ سیداحسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت در حالی آغاز شد که تنها سه روز بیشتر تا انتخابات باقی نمانده و وزیر امور اقتصادی و دارایی در مقدمه  با آرزوی انتخابات مشارکتی برای ایران قوی سخنان خود را آغاز کرد.

خاندوزی خاطر نشان کرد که وجود مجلسی قوی برای تحقق سیاست‌های اقتصادی دولت بسیار موثر است و ابراز امیدواری کرد که مجلس دوازدهم نیز همچون مجلس گذشته در تحقق اهداف اقتصادی دولت گام‌های موثری بردارد.

سخنگوی اقتصادی دولت، مهمترین معضل اقتصادی ایران در شروع به کار دولت سیزدهم را رشد اقتصادی صفر و منفی در کنار وضعیت نگران‌کننده بدهی دولت و نقدینگی بالا دانست و تاکید کرد: در آغاز به کار دولت می‌توان گفت که اقتصاد کشور در وضعیت کلنگی قرار داشت و دولت تلاش می‌کرد از هر ابرازی برای جبران کسری بودجه خود استفاده کند.وی گفت: در چنین شرایطی اولین اقدامی که دولت سیزدهم باید انجام می‌داد، تدبیر برای رفع سه ناترازی بودجه در حوزه نظام بانکی و ناترازی‌های متغییرهای اسمی اقتصاد مثل رشد نقدینگی و تورم بود.

به گفته خاندوزی شاخص‌های اقتصادی ایران در ۹ ماهه اول امسال طبق اعلام بانک مرکزی، شرایط رشد با ثبات را تکرار کرده و رشد اقتصادی به ۵.۱ با احتساب نفت و ۲.۵ درصد بدون احتساب نفت رسیده است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به اینکه رشد بخش نفت در پاییز امسال به ۲۱.۸ درصد رسیده است، گفت: این عدد در پاییز سال گذشته این عدد ۱۰.۸ درصد بود؛ رشد ۲ برابری نفت نسبت به پاییز سال گذشته نشان داد که کشور در زمینه تحریم شکنی موفقیت بسیار زیادی داشته است.

وی در ادامه اظهار کرد: بنابراین رشد اقتصادی ۹ ماه امسال بالای ۶ درصد را تجربه می‌کند. 

خاندوزی افزود: رشد اقتصادی کشور در بخش صنعت به ۱.۸ درصد در پاییز امسال رسید و در بخش ساختمان بعد از دو فصل مثبت رشد، در فصل پاییز نیز مثبت بود. همچنین در بخش خدمات رشد ۴.۶ درصدی را شاهد بودیم.وی در خصوص شاخص تشکیل سرمایه ثابت یا سرمایه‌گذاری، اذعان داشت: روند رو به رشد سرمایه‌گذاری ادامه پیدا کرده و تشکیل سرمایه ۳.۴ درصد در نه ماهه ابتدای امسال بوده است؛ در بخش ساختمان رشد مثبت در پاییز و بهبود چشمگیر نسبت به پاییز سال قبل را شاهد بودیم و در بخش ماشین آلات نیز شاهد رشد ۶.۱ درصدی بودیم.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه تورم نقطه به نقطه کشور در پایان بهمن ماه با ۲.۷ درصد کاهش به عدد ۳۵.۸ درصد رسیده است، بیان داشت: تورم نقطه به نقطه در فروردین ۵۵ درصد بود و با کاهش ۱۹.۷ درصدی در بهمن ماه امسال مواجه بودیم که البته این میزان کاهش قابل توجه نیز برای دولت مطلوب نیست.

وی در تشریح دیگر دستاوردهای دولت در حوزه اقتصاد، گفت: براساس آخرین آمار خزانه داری در ۱۱ ماهه اول امسال یکهزار و ۵۷۰ میلیارد تومان از درآمدهای دولت محقق شده است که این عدد نشان می‌دهد، ۸۲ درصد قانون بودجه سال گذشته محقق شده است. در بخش بودجه عمرانی تا پایان بهمن ۱۸۶ هزار میلیارد تومان پرداخت بودجه عمرانی داشتیم که نسبت به سال گذشته ۷۹ درصد رشد داشته است.

صورت مالی ۲ هزار شرکت دولتی منتشر شد

خاندوزی در پاسخ به پرسشی درباره شفاف سازی شرکت های دولتی اظهار کرد: شفافیت مالی دولت و پاسخگو و کردن شرکت های دولتی بر این است که شرکت ها از تاریک‌خانه خارج شود. تا پایان اسفند به حدود ۲ هزار شرکت دولتی می رسید که صورت های مالی آنها شفاف برای عموم اعلام می‌شود. 

جزئیات صورت مالی ۲ هزار شرکت دولتی

وی در ادامه بیان کرد: از ۱۹۴۰ شرکتی که تحت مدیریت دولت یا نهادهای عمومی مرتبط با دولت هستند و صورت های مالی آنها برای ۱۴۰۱ شفاف احصا شده است، ۳۴۰ شرکت کاملا دولتی هستند و مابقی بر اساس قانون محاسبات دولتی نیستند اما دولت در انها سهمی دارد که نتایج مدیریتی در آن دارد از این ۱۹۴۰ شرکت، ۲۴۰ شرکت در نفت ۱۷۵ شرکت در نیرو، ۲۸۴ شرکت زیرمجموعه صمت هستند و ۲۱ شرکت زیرمجموعه راه و شهرسازی، ۱۵ شرکت وزارت بهداشت، ۵۰ شرکت زیرمجموعه وزارت آموزش پرورش، ۱۹ شرکت جهاد کشاورزی،۱۶۷ شرکت وزارت دفاع، ۱۵۷ شرکت تابعه وزارت تعاون، ۱۷ شرکت تابعه ارشاد، ۵۸ شرکت تابعه میراث، ۶۲ شرکت ورزش و جوانان، ۱۴ شرکت تابعه اقتصاد، ۴۲۶ شرکت تابعه بانک های دولتی و ۲۸ شرکت تابعه سازممان های منطقه آزاد هستند برای اولین بار است که این اطلاع رسانی با جزییات می شود و تا پایان اسفند صورت مالی آنها در سامانه کدال قرار می گیرد. 

۴۸۰۰ دستگاه اتوبوس مجهز به پرداخت کرایه الکترونیکی می‌شوند

وزیر اقتصاد در پاسخ به سوالی درباره الزام مشاغل به استفاده از دستگاه کارتخوان گفت: ساماندهی و نظارت بر ناوگان حمل و نقل عمومی در شهرها که قطعا در افزایش رضایت شهروندان مؤثر است جزو اولویت های دستگاه های این مجموعه است ۴۸۰۰ دستگاه اتوبوسی که قرار است به شهرداری ها داده شود مجهز به پرداخت کرایه الکترونیکی می شوند. مسئله دوم استفاده از ظرفیت مالیات ستانی برای کمک به شهرداری هاست از ابتدای سال تا امروز قریب به ۱۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد مالیات بر ارزش افزوده وصول شده است که به شهرداری ها داده شده و ۲۸ همت سهم شهرداری تهران بوده است این بخش از کمک های نظام مالیاتی برای توسعه شهری سهم به سزایی دارد که به توسعه ناوگان عمومی کمک می کند. 

سخنگوی اقتصادی دولت درباره تحریم ها اظهار کرد: دولت سیزدهم تلاش های زیادی را در این دوسال برای خنثی کردن اثر تحریم ها انجام داده که فعال کردن کانالهای بانکی اعم از پیام رسان مالی غیر قابل رصد و هم مکانیزم های تسویه مالی در دستور کار قرار گرفته با برخی از کشورها به شکل فعالانه وارد حوزه عملیاتی شدهیم و بانک مرکزی هم پیشنهادهایی با برخی کشورهای همسو مطرح کرده تا آثار منفی تحریم ها را کاهش دهد گفت وگوها در جریان است و به محض حصول به نتیجه، اطلاع رسانی می شود.

سه اقدام عملی دولت برای تامین امنیت غذایی خانوارها در آستانه سال نو

خاندوزی با اشاره به سه اقدام عملی دولت در حوزه تامین امنیت غذایی خانوارهای ایران در آستانه سال نو و ماه مبارک رمضان، گفت: طرح فجرانه کالابرگ یکی از این اقدامات بوده است که با استقبال خوبی نیز مواجه شد؛ بیش از ۱۴ میلیون خانوار که شامل ۴۲ میلیون نفر می‌شود از طرح کالابرگ فجرانه استفاده کردند و در این مدت ۳۸ هزار میلیارد تومان از طریق فروشگاه‌های مدنظر و اقلام موردنظرخرید شده است.سخنگوی اقتصادی دولت از طرح ملی یسنا به عنوان دومین اقدام دولت نام برد و افزود: در این طرح که با همکاری وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی انجام می‌شود، برای مادران دارای کودک زیر ۲ سال ۴۰۰ هزار تومان یارانه اختصاص یافته است.به گفته خاندوزی، سوم طرح امنیت غذایی کودکان زیر ۵ سال دهک‌های یک تا ۵ یک میلیون تومان و برای دهک‌های ۵ تا هفت نیز ۶۰۰ هزار تومان اختصاص یافته است.وی تاکید کرد: همه تلاش ما این است که آغاز سال نو با وفور کالاهای مورد نیاز و قیمت‌های مناسب و در دسترس مردم باشد و امیدواریم که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای تامین و کنترل قیمت‌های مورد نظر پیش رویم.

اقدامات دولت برای رونق در بازار سرمایه

وزیر اقتصاد در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره رونق بازار سرمایه گفت: در چشم انداز ماه های پیش رو چند اولویت در زمینه ایجاد رونق در بازار سرمایه را می توانیم مطرح کنیم محور اول اصلاح دستورالعمل قیمت گذری فرآورده های پالایشی است که جلسات متعددی برگزار شده و نتایح آن اطلاع رسانی می شود. دوم نظارت بر کسب و کارهای غیر رسمی و فرارهای مالیاتی در بازارهای خارج از بورس است اصلاح نرخ ارز در همین مسیر بود که محصولات پتروشیمی را از بورس کالا ارزان می خریدند و با نرخ آزاد می خریدند که بعد از اصلاحیه نرخ تسعیر ارز، این روند اصلاح شد برای چند سال آینده هم تلاش دولت این است که پیش بینی پذیری صنایع امکان پذیر باشد مرحله سوم افزایش سازگاری منافع مالی شرکت هاست برای بودجه ۱۴۰۳ هم از ظرفیت های این بودجه و صندوق توسعه ملی استفاده می شود تا مجموعه اقدامات تدابیر رونق بورسی را شاهد اثرگذاری و نتیجه بخشی باشیم.

۵۵ میلیارد دلار تجارت غیر نفتی با ۱۵ کشور همسایه

خاندوزی درباره میزان سرمایه گذاری خارجی اظهار کرد: این موضوع یکی از نکات عملکرد قابل توجه دولت در بخش دیپلماسی اقتصادی است در ۱۱ ماه اول امسال ۵۵ میلیارد دلار تجارت غیر نفتی با ۱۵ کشور همسایه بوده که ۲.۵ درصد بیش از ۱۱ ماهه پارسال بود در حوزه سرمایه گذاری خارجی هم خوشبختانه از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم تا ابتدای اسفند ماه بیش از ۱۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری مصوب معتبر منجر به شروع فرآیند سرمایه گذاری نه فقط روی کاغذ داشته ایم ۳.۸ میلیارد دلار صنعت و ۵۸۰ میلیون دلار کشاورزی ۶۱۷ میلیون دلار برای خدمات و نفت با ۴.۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی کارنامه قابل توجهی نسبت به سال های گذشته است؛ امیدواریم این اتفاقی که در سرمایه گذاری خارجی رخ داده، سال آینده هم ادامه دار باشد. 

وی خاطرنشان کرد: مزد منطقه ای از قبل وجود داشته و موافقان و مخالفانی داشته است برای سال آینده هم در دستور کار برای اجر نیست و برای سال ۱۴۰۳ تقسیم بندی های مورد نظر انجام نشده است. 

مرحله دوم سود سهام عدالت تا ۲۵ اسفند واریز می‌شود

سید احسان خاندوزی با اشاره به تلاش‌های دولت در سال‌ ۱۴۰۱ برای پرداخت به موقع سود سهام عدالت، گفت: همواره تلاش کردیم که سود سهام عدالت را زودتر از دولت‌های قبل پرداخت کنیم و انشالله مرحله دوم سود سهام عدالت تا ۲۵ اسفندماه پرداخت می‌شود.

سخنگوی اقتصادی دولت درباره ثبات در تصمیم گیری ها و تأثیر آن بر بازار سرمایه اظهار کرد: ثبات چشم اندازهای سیاست های اقتصادی برای سرمایه گذاران و به ویژه صنایع بورسی حائز اهمیت است؛ دولت در مصوبه ای که امسال در خصوص خوراک پتروشیمی ها داشت خود را تا چند سال آینده محدود کرد تا برای فعالان اقتصادی پیش بینی پذیر شود؛ مصوبات وبودجه های سنواتی در حوزه عوارض صادرات مواد خام و نیمه خام متأسفانه مستمرا در مقام تغییر بود اما امسال در ۱۴۰۲ تلاش کردیم بعد از نشست شورای گفت وگوی و دولت و بخش خصوصی عوارض صادراتی را اصلاح کردیم به دولت رفته و امیدواریم فردا نتیجه مصوبه دولت در این خصوص را اعلام کنم. 

انتشار ۱۵۰ همت اوراق برای تولید کنندگان در سال آینده

خاندوزی تصریح کرد: از اردیبهشت امسال که بسته مشترک سازمان برنامه وزارت اقتصاد و بانک مرکزی در موضوع مهار تورم تصویب و ابلاغ شد، تمام تلاش تیم اقتصادی دولت این بود که جزییات این بسته اجرا شود؛ در این بسته هم نرخ رشد مورد توجه قرار گرفته و کاهش تورم؛ اینکه در مورد هر کدام از سیاست های افزایش رشد اقتصادی یا کاهش تورم چه اقداماتی انجام شده، قبلا اطلاع رسانی شده است اما در خصوص تورم که در فروردین ۵۵ درصد بود به ۳۵.۸ درصد کاهش یافته اگرچه برای دولت مطلوب نیست اما نشان دهنده کاهش مستمر تورم بوده است تلاش دولت برای سال آینده هم کاهش تورم که ناشی از بی انضباطی پولی یا ناترازی بودجه است را کاهش دهیم و هم همزمان تصمیم گیری درباره مؤسسات اعتباری بی انضباطی که بانک مرکزی برنامه اصلاحی دقیقی برای آنها دارد را پیگیری کنیم؛ در این جهت امیدواریم بیش از ۱۵۰ همت اوراق گام برای سال آینده منتشر کرده و به تولیدکنندگان بدهیم که این اوراق گام برای نیازهای نقدینگی آنها مانند مالیات و تأمین اجتماعی هم قابل استفاده است.

اقدامات بانک مرکزی در کنترل بازار ارز و سیاست های ارزی دولت در سال آینده

وزیر اقتصاد درباره اقدامات بانک مرکزی در کنترل بازار ارز و سیاست های ارزی دولت در خصوص سال آینده اذعان کرد: اول یک تقاضایی را با اصحاب رسانه مطرح کنم و آن اینکه در راستای منفعت مردم و کشور کمک کنیم انتظارات درست در کشور منتشر شود چون بعضا انتظاراتی دامن زده می شود که به تغییر رفتار جامعه منجر شده و شاهد برخی رفتارهای هیجانی در بازارهای مختلف هستیم اما در مجموع تلاش ما این است که پارامترهای ارزی و اقتصادی مانند رشد نقدینگی افزایش صادرات نفت مدیریت ثبت سفارش واردات و کاهش قاچاق کالا شرایط بهتری را برای آینده فراهم کرده که مدیریت بازار ارز را به صورت بهینه انجام دهد. 

دولت در واگذاری سهام خودروسازان تردید ندارد

سخنگوی اقتصادی درباره آخرین وضعیت خصوصی‌سازی شرکت‌های خودروساز و اقدامات دولت در این زمینه، گفت: دولت در واگذاری سهام خودروسازان تردیدی ندارد و پیش از رئیس‌جمهور دستورات لازم برای انجام مقدمات خصوصی‌سازی خودروسازان را به وزیر صمت وقت داده است. خاندوزی تاکید کرد: آنچه مهمتر است استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در مدیریت چنین بنگاه‌هایی است، همان چیزی که در دیداررهبر معظم انقلاب با کارآفرینان بخش خصوصی مورد تاکید قرار گرفت.وی گفت: فارغ از اینکه برای واگذاری سهام چه اقداماتی انجام می‌گیرد، اراده دولت استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و اصلاح ساختار مدیریت خودروسازان است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها