إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنْتُمْ تُوعَدُونَ(فصلت 30) * * * به یقین کسانی که گفتند: «پروردگار ما خداوند یگانه است!» سپس استقامت کردند، فرشتگان بر آنان نازل می‌شوند که: «نترسید و غمگین مباشید، و بشارت باد بر شما به آن بهشتی که به شما وعده داده شده است!

      
کد خبر: ۵۳۵۴۴۶
زمان انتشار: ۱۶:۴۶     ۱۲ فروردين ۱۴۰۳
تجلی مردم‌سالاری دینی در رفراندوم ۱۲ فروردین؛
این اولین بار در تاریخ ایران بود که مردم به طور مستقیم و آزادانه در مورد نوع نظام حاکمیتی کشور خود نظر می‌دادند.

سرویس سیاسی پایگاه خبری تحلیلی ۵۹۸: ۱۲ فروردین سال ۱۳۵۸، روزی تاریخی در ایران است که به عنوان روز جمهوری اسلامی نامگذاری شده است. در این روز، مردم ایران با شرکت در یک رفراندوم، به طور رسمی نظام جمهوری اسلامی را به عنوان نظام حاکمیتی کشور خود انتخاب کردند.

اهمیت رفراندوم ۱۲ فروردین:

اهمیت این رفراندوم را می توان در چند نکته خلاصه کرد:

  • نخستین رفراندوم در تاریخ ایران: این اولین بار در تاریخ ایران بود که مردم به طور مستقیم و آزادانه در مورد نوع نظام حاکمیتی کشور خود نظر می‌دادند.
  • تأیید مردمی انقلاب اسلامی: این رفراندوم، مهر تأییدی بر انقلاب اسلامی ایران بود و نشان داد که مردم ایران از این انقلاب حمایت می‌کنند.
  • تجلی مردم‌سالاری دینی: رفراندوم ۱۲ فروردین، نمادی از مردم‌سالاری دینی بود. در این نظام، مردم حق انتخاب نوع حکومت خود را دارند و حکومت بر اساس خواست و اراده مردم اداره می‌شود.

نتیجه رفراندوم:

در رفراندوم ۱۲ فروردین، بیش از ۹۸ درصد از مردم ایران به جمهوری اسلامی رأی دادند. این نشان از استقبال گسترده مردم از این نظام داشت.

تأثیرات رفراندوم:

رفراندوم ۱۲ فراندین، تأثیرات مهمی در تاریخ ایران داشت. از جمله این تأثیرات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استقرار نظام جمهوری اسلامی: با تأیید مردم در رفراندوم، نظام جمهوری اسلامی در ایران استقرار یافت.
  • افزایش مشروعیت نظام: این رفراندوم، مشروعیت نظام جمهوری اسلامی را افزایش داد و به آن پشتوانه مردمی قوی داد.
  • الگویی برای سایر کشورها: رفراندوم ۱۲ فراندین، به عنوان الگویی برای سایر کشورها در جهت استقرار نظام‌های مردم‌سالار دینی مطرح شد.

نتیجه‌گیری:

رفراندوم ۱۲ فروردین، نقطه عطفی در تاریخ ایران بود و گامی مهم در جهت استقرار نظام جمهوری اسلامی محسوب می‌شود. این رفراندوم، نمادی از مردم‌سالاری دینی و تجلی اراده مردم ایران در انتخاب نوع حکومت خود بود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها