کد خبر: ۵۳۸۵۶۴
زمان انتشار: ۱۲:۰۲     ۲۱ تير ۱۴۰۳
دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل تهران رای به محکومیت ۶ میلیارد و ۷۸۵ میلیون دلاری دولت و مقامات آمریکایی به پرداخت خسارت مادی، معنوی و تنبیهی در حق خواهان‌های پرونده بیماران پروانه‌ای صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری 598، به نقل از مرکز رسانه قوه‌قضاییه، پس از طرح دعوای حقوقی ۲۹۵ نفر از بازماندگان و بیماران پروانه‌ای به طرفیت ۳۰ نفر از اشخاص حقیقی و حقوقی دولت آمریکا که در وضع و اعمال تحریم‌ها علیه این کودکان بیمار نقش داشتند، شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل تهران، پس از برگزاری چندین جلسه رسیدگی، دریافت اسناد مربوط به تحریم این کودکان و بیماران و ارجاع به کارشناسان مختلف و تخصصی، تحریم‌های غیرقانونی که منجر به جنایت و ایراد درد و رنج بی‌دلیل به این بیماران شده است را احراز کرد و رأی به محکومیت ۶ میلیارد و ۷۸۵ میلیون دلاری دولت و مقامات آمریکایی به پرداخت خسارت مادی، معنوی و تنبیهی در حق خواهان‌های این پرونده صادر کرد.

در پی خروج دولت وقت آمریکا از برجام در سال ۱۳۹۷، بعضی از شرکت‌های وابسته به آمریکا و کشورهای اروپایی مبادلات تجاری با جمهوری اسلامی ایران را قطع کردند که از جمله این موارد شرکت سوئدی مونلیکه است.

این شرکت تنها تولیدکننده پانسمان‌های التیام‌بخش و بهبودکننده زخم‌های بیماران پروانه‌ای در دنیا محسوب می‌شود که به محض اعمال تحریم‌های مجدد توسط دونالد ترامپ نمایندگی و هرگونه تبادلات با ایران را قطع کرد.

در فاصله حدود هشت ماه بعد از این تصمیم، بیماران پروانه‌ای دارو و پمادی برای التیام و بهبود زخم‌های وخیم و عمیق پوستی نداشتند، به همین دلیل حدود ۲۰ نفر از این بیماران جان خودشان را از دست دادند و سایر بیماران که زنده ماندند، علاوه بر درد و رنج فراوان، آسیب‌های جسمی غیرقابل جبرانی را تحمل می‌کنند.

در طول این مدت دولت ایران، بیماران پروانه‌ای و سازمان مردم نهاد خانه‌ای بی تلاش‌های زیادی برای تأمین داروها و پمادهای این بیماران انجام دادند، اما تمام این تلاش‌ها به دلیل همکاری نکردن شرکت سوئدی - آمریکایی مونلیکه بی‌نتیجه ماند.

در ادامه عده‌ای از خانواده بیماران پروانه‌ای در نهادهای قانونی سوئد برای الزام این شرکت به رفع تحریم‌ها علیه آن‌ها اقدام کردند، اما دولت سوئد برخلاف اصول مسلم انسانی از رسیدگی به شکایت آن‌ها خودداری کرد و با آمریکایی‌ها همراهی کرد!

در نهایت عده‌ای از این بیماران و خانواده آن‌ها که به شدت از تحریم‌های آمریکا دچار آسیب شده بودند با طرح دعوای حقوقی در شعبه بین‌الملل دادگستری تهران درخواست دادخواهی کردند.

دادگاه نیز به دلیل ماهیت انسانی پرونده و اینکه قربانیان همگی از کودکان و افراد بیمار بودند، با دقت و سرعت به درخواست آن‌ها رسیدگی کرد.

دادگاه در این دادنامه به مواردی از قبیل غیرقانونی و نامشروع بودن تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه ایران، عدم مشروعیت تحریم اقلام بشر دوستانه از جمله دارو، عدم مشروعیت تحریم‌ها نسبت به کودکان و سایر اقشار آسیب‌پذیر، آثار زیان بار تحریم‌ها بر حقوق سلامت بیماران پروانه‌ای و بررسی تطبیقی حقوق سلامت در نظام‌های حقوقی و آثار تحریم‌های آمریکا بر حیات، سلامت و رفاه بیماران پروانه‌ای و خانواده آن‌ها استناد کرده است.

بر اساس رأی صادره توسط شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل مبلغ محکومیت دولت و مقامات آمریکا از حیث خسارات مادی، معنوی و تنبیهی در این پرونده به شرح زیر است:

۱- بر اساس رأی صادره دادگاه از باب خسارات مادی به ازای هر خواهان مبلغ ۵ میلیون دلار و در مجموع یک میلیارد و ۴۷۵ میلیون دلار حکم بر محکومیت خواندگان صادر شده است.

۲- از باب خسارات معنوی وارده نیز با عنایت به استدلالات و با لحاظ قانون اقدام متقابل به ازای هر خواهان هشت میلیون دلار و در مجموع ۲ میلیارد و ۳۶۰ میلیون دلار حکم صادر شده است.

۳- از باب خسارات تنبیهی نیز دادگاه با عنایت به ماده ۴ قانون صلاحیت محاکم دادگستری جمهوری اسلامی ایران حکم بر محکومیت خواندگان به پرداخت دو برابر خسارات مادی وارده به ازای هرخواهان ۱۰ میلیون دلار و در مجموع ۲ میلیارد و ۹۵۰ میلیون دلار صادر کرده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها