کد خبر: ۶۶۱۲۵
زمان انتشار: ۱۲:۳۷     ۱۹ تير ۱۳۹۱
معاون امور عربي آفريقايي وزير امور خارجه كشورمان طرح برخي كشورها براي بركناري يا تبعيد اجباري بشار اسد را "شكست خورده" دانست.
ايسنا، حسين اميرعبداللهيان كه به منظور تسليم دعوتنامه‌ي محمود احمدي‌نژاد، رييس جمهوري ايران به ملك عبدالله دوم، پادشاه اردن به امان سفر كرده بود، در كنفرانس خبري گفت كه دعوتنامه ايران از ملك عبدالله دوم تسليم شد.

وي با تاكيد بر روابط دوجانبه و مستحكم ميان دو كشور به ديدارش با فايز الطراونه، نخست وزير اردن اشاره كرد و گفت كه در اين ديدار مسايل دو جانبه، منطقه‌اي و بين‌المللي بررسي شد و جمهوري اسلامي ايران آمادگي كامل خود را براي همكاري با پادشاهي اردن، حمايت از آن به ويژه در بخش انرژي و تبادل نظر در خصوص بالا بردن سطح روابط دو جانبه اعلام كرد.

اميرعبداللهيان هم‌چنين با ابراز اميدواري از حضور پادشاهي اردن در اجلاس غيرمتعهدها كه دهه‌ي اول شهريور در تهران برگزار مي‌شود، بيان كرد كه امان تحت رهبري ملك عبدالله مواضع متعادل و منطقي را در قبال بحران سوريه در پيش گرفته است.

به گزارش خبرگزاري اردن (بترا)، وي ادامه داد:‌ ايران مواضع شفافي در خصوص مسايل جاري منطقه دارد و هرگز در تحولات جاري دخالتي نخواهد داشت.

معاون وزير امور خارجه كشورمان با بيان اينكه تحولات منطقه در چارچوب خواسته‌هاي مردمي شكل گرفته است، گفت كه جمهوري اسلامي ايران مواضع شفاف، روشن و مساوي در قبال آنچه كه در بحرين، يمن و سوريه مي‌گذرد، دارد.

وي افزود كه ايران هرگونه دخالت خارجي در اين كشورها را محكوم مي‌كند و معتقد است كه ارسال هر نوع سلاح چه از داخل اين كشورها و چه از خارج از آن، امري خطرناك است.

اميرعبداللهيان در ادامه بر ضرورت توجه دولت‌هاي اين كشورها بر خواسته‌هاي مردمي تاكيد كرد و گفت كه تنها راه خروج از بحران‌ها در پيش گرفتن راه‌حل‌هاي سياسي و به دور از استفاده از گزينه‌هاي نظامي است.

وي با اشاره به اينكه سوريه متفاوت از ليبي است و در پيش گرفتن هر گونه راه حل غير سياسي موجب بروز فاجعه در منطقه خواهد شد، ادامه داد كه بايد براي انجام اصلاحاتي كه بشار اسد، رييس جمهور سوريه و طرح كوفي عنان خواستار آن شدند، فرصت كافي داد.

اين مقام ايراني در خصوص اوضاع سوريه نيز بيان كرد كه سوريه در معرض خطر بزرگي قرار دارد.

وي در ادامه از سكوت شك‌برانگيز جامعه جهاني در خصوص تحولات جاري در سوريه، به گونه‌اي كه برخي طرف‌هاي خارجي به دنبال بحراني كردن اوضاع دراين كشور هستند، انتقاد كرد.

امير عبداللهيان هم‌چنين انديشه "بركناري اجباري" و يا "اجبار به تبعيد" بشار اسد را يك "شوخي" خواند و نسبت به هرگونه حمله احتمالي به اين كشور هشدار داد و آن را "احمقانه" و"فاجعه‌بار" توصيف كرد.

وي افزود كه ايران از طرح‌هاي بشار اسد براي انجام اصلاحات حمايت مي‌كند و انجام مذاكرات براي فشار به اسد به منظور اجبار وي به تبعيد را "شكست خورده" خواند.

معاون وزير امور خارجه ايران گفت كه دخالت نظامي در سوريه ممكن نخواهد بود و اگر چنين مساله‌اي اتفاق بيفتد اين مساله امري بسيار احمقانه خواهد بود.

وي ادامه داد كه سوريه مي‌تواند به تنهايي و بدون كمك ايران از خود دفاع كند.

اميرعبداللهيان با بيان اين مطلب كه ايران مي‌تواند بخشي از راه حل مشكل سوريه باشد، گفت كه تهران پيشنهاداتي را به كوفي عنان، نماينده ويژه سازمان ملل و اتحاديه عرب در خصوص سوريه ارائه كرده است.

وي افزود: ايران با تمام توان از مساله يافتن راه حلي براي بحران سوريه حمايت مي‌كند و در راستاي اجراي اصلاحات از سوي بشار اسد به وي كمك مي‌كند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها