کد خبر: ۶۸۲۰۷
زمان انتشار: ۱۸:۵۹     ۳۰ تير ۱۳۹۱

وزیر نیرو با اشاره به افزایش ظرفیت تولید برق ایران به 67 هزار مگاوات سرانه مصرف روزانه آب هر ایرانی را 172 لیتر عنوان کرد و گفت: ظرفیت ذخیره آب سدهای ایران به 52 میلیارد لیتر افزایش یافت.

به گزارش مهر، مجید نامجو امروز در پیش خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه در حال حاضر 100 درصد جمعیت شهری کشور از نعمت برق برخوردار هستند، گفت:‌ در شرایط فعلی یکهزار و 331 شهر و بیش از 54 هزار روستا به شبکه برق متصل شده‌اند که این رکورد جهانی به شمار می‌رود.
 
وزیر نیرو از برق رسانی به تمامی روستاهای بالای 10 خانوار تا پایان برنامه پنجم توسعه خبر داد و افزود: با ساخت و راه اندازی واحدهای جدید نیروگاهی هم اکنون ظرفیت تولید برق ایران به بیش از 67 هزار مگاوات افزایش یافته به طوری که جایگاه اول در منطقه خاورمیانه و جایگاه پانزدهم بزرگترین تولید کننده برق جهان را در اختیار داریم.
 
این عضو کابینه دولت دهم با اعلام اینکه سال گذشته 8.7 میلیارد کیلووات ساعت برق به کشورهای مختلف جهان توسط ایران صادر شده است اظهار داشت:‌ در حال حاضر با 8 کشور همسایه تبادلات الکتریکی و برقی برقرار است و از ابتدای سال جاری تاکنون صادرات برق ایران بیش از 50 درصد افزایش یافته است.
 
وی با یادآوری اینکه پیش بینی می‌شود تا پایان سالجاری صادرات برق ایران از مرز 10 میلیارد کیلووات ساعت عبور کند تصریح کرد: همزمان با توسعه صنعت برق در بخش توسعه صنعت آب و آبفا هم پیشرفت‌های قابل توجهی حاصل شده است.
 
افزایش کیفیت آب شرب تهران
 
نامجو با یادآوری اینکه در حال حاضر 99.5 درصد جمعیت شهری و 82 درصد جمعیت روستایی از نعمت آب شرب برخوردار هستند، یادآور شد: پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تا 5 سال آینده خشکسالی ادامه دارد اما با این وجود تدابیر مختلفی برای تامین آب مورد نیاز مردم اندیشیده شده است.
 
وی از ساخت هزار و 400 مجتمع آبرسانی روستایی در سطح کشور خبر داد و افزود: همچنین هم اکنون 37 درصد جمعیت کشور از خدمات آب و فاضلاب برخوردار بوده و برای افزایش سطح خدمات ساخت 220 تصفیه خانه در نقاط مختلف کشور در دستور کار قرار گرفته است
 
وزیر نیرو با اعلام اینکه سال گذاشته حدود 800 میلیارد تومان برای توسعه صنعت آبفا سرمایه گذاری شده است تبیین کرد: پیش‌بینی می شود تا پایان برنامه پنجم توسعه حدود 40 درصد جمعیت کشور از خدمات آبفا برخوردار شوند.
 
وی از ساخت دو تصفیه خانه جدید هفتم و تصفیه خانه جدید ماملو در جنوب تهران خبر داد و گفت:‌با ساخت این دو تصفیه خانه کیفیت آب شر ب تهران ارتقا می‌یابد ضمن آنکه با افزایش بارش‌ها مشکلی در تامین آب شرب استان تهران وجود ندارد.
 
راهکارهای مقابله با تحریم در صنعت آب و برق
 
این عضو کابینه دولت دهم همچنین در خصوص مهمترین سیاست وزارت نیرو برای مقابله با تحریم‌های جهانی تصریح کرد: در شرایط فعلی صنعت آب و برق کشور به مرز خودکفایی رسیده و اکثر کالا و تجهیزات در داخل کشور طراحی، ساخت و راه اندازی می شود.
 
وی از افزایش بیش از 38 هزار مگاواتی تولید برق ایران از ابتدای برنامه چهارم توسعه تا کنون خبر داد و تاکید کرد: در 112 سال ورود برق به کشور 38 هزار و 100 مگاوات ظرفیت تولید برق ایجاد شده اما در 7 سال گذشته تا کنون معادل 38 هزار مگاوات ظرفیت جدید تولید برق ایجاد شده است.
 
این مقام مسئول همچنین از افزایش ظرفیت ذخیره سازی آب در سدهای کشور به بیش از 52 میلیارد مترمکعب خبر داد و یادآور شد:‌سال گذشته با ورود 12 میلیارد مترمکعب ذخایر جدید آبی در پشت سدها یک رکورد جدید جهانی حاصل شده است.
 
وی با تاکید بر اینکه تحریم‌ها منجر به افزایش هزینه و زمان اجرای پروژه‌های صنعت آب و برق کشور شده خاطرنشان کرد: اما این تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی منجر به توقف توسعه این صنایع مادر نشده است.
 
نامجو از ایجاد 9 کارگروه جدید در وزارت نیرو با هدف مقابله با تحریم ها و ایجاد ظرفیت‌های جدید خبر داد و افزود: در حال حاضر اجرای 270 پروژه مهر ماندگار شامل 111 شبکه آبیاری، 42 طرح آبرسانی، 24 نیروگاه، 27 فاضلاب و ده‌ها طرح و پروژه زیربنایی در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد.
 
سرانه مصرف آب هر ایرانی روزانه 172 لیتر
 
وی همچنین از تامین کامل آب و برق مورد نیاز واحدهای مسکن مهر در سراسر کشور خبر داد و تاکید کرد: در حال حاضر راهکارهای متعددی همچون اوراق مشارکت، فاینانس داخلی و خارجی، جذب اعتبارات داخلی و فروش نیروگاه‌ها برای تامین مالی طرح‌های جدید آب و برق برنامه ریزی شده است.
 
وزیر نیرو در پایان با اعلام اینکه در حال حاضر سرانه مصرف آب شرب هر خانوار ایرانی روزانه 172 لیتر آب است خواستار صرفه جویی و مدیریت مصرف آب توسط مردم شد و خاطرنشان کرد: باید ای سرانه حداقل 150 لیتر در روز کاهش یابد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها