کد خبر: ۷۲۲۳۴
زمان انتشار: ۱۴:۱۲     ۱۸ مرداد ۱۳۹۱
دفتر آیت الله سیستانی موافقت ایشان با نمایش چهره امام صادق در سریال «امام الفقهاء» را تکذیب کرد.
شفقنا، در پرسش مطرح شده از دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی، آمده است: در برخی رسانه ها خبر موافقت حضرت آیت الله العظمی سیدعلی سیستانی با متن سریال «امام الفقهاء» منتشر شده است که در طول ماه مبارک رمضان از شبکه تلویزیونی «العراقیة» پخش می شود. به نوشته این رسانه ها، حضرت آیت الله سیستانی اجازه ی به تصویر کشیده شدن چهره امام صادق(ع) در این سریال را صادر کرده است؛ آیا این موضوع صحت دارد؟

دفتر حضرت آیت الله العظمی سیدعلی سیستانی پاسخ داده است: آنچه در این زمینه از سوی رسانه ها منتشر شده است، صحت ندارد و متن این سریال پیش از پخش آن، به هیچ وجه به حضرت آیت الله سیستانی ارائه نشده است و ایشان هیچ گونه اجازه ای درباره به تصویر کشیدن چهره بازیگری که نقش یکی از معصومین(ع) را در این سریال ایفا می کند، صادر نکرده است و دیگر سخنانی که در این زمینه از حضرت آیت الله سیستانی نقل شده است، عاری از صحت بوده و اشتباه است.   سریال امام الفقها چیست؟  «امام الفقهاء» سریالی است که شیعیان کویت آن را تهیه و تولید کرده‌اند اما دارای خطای بزرگی به نام به تصویر کشیدن امام باقر(ع) و امام صادق(ع) است. اوایل بهمن گذشته اخباری درباره ساخت سریال جدیدی با عنوان «امام الفقهاء» در رسانه‌های عربی منتشر شد و این روزها مردم عراق آماده می‌شوند تا این سریال را از شبکه رسمی‌شان مشاهده کنند.
 
کارگردانی این سریال بر عهده «سامی جنادی» کارگردان سوری است و سناریوی آن را «حامد العلی» از نویسندگان ناشناس شیعی کویت نوشته و این سریال توسط شرکت کویتی «الخیر» تهیه شده است.
 
در خلاصه داستان این سریال، آمده است: گفته شده او (امام صادق(ع)) نخستین مدرس علم کیمیا بوده است که جابر بن حیان به دست او پرورش یافته است و «صادق» خوانده شده است.
 
 داستان تربیت ائمه اربعه اهل تسنن به دست امام صادق (ع) در سریال
 
پایگاه رسمی شبکه العراقیه به عنوان تنها پخش کننده این سریال هیچ اطلاعاتی درباره «امام الفقهاء» در اختیار بازدیدکنندگان آن قرار نداده است و تنها اطلاعاتی که درباره این سریال منتشر شده توسط یک شبکه خبری فیسبوکی با عنوان «شبکه‌های ماهواره‌ای شیعی/ دو» منتشر شده است.
 
این شبکه خبری فیسبوکی در مطلبی که عنوان کرده آن را به صورت اختصاصی منتشر می‌کند، عنوان کرده که این سریال دارای سه بخش است و بخش اول آن به مسئله زید شهید می‌پردازد.
 در همین حال به نظر می‌رسد این سریال با توجه به نامش نگاهی به تربیت شدن ائمه اربعه اهل تسنن به دست مبارک امام صادق(ع) داشته باشد.
 بازیگران برتر سوری در سریال «امام الفقهاء»
 همچنین عنوان شده که تامین مالی این سریال توسط شیعیان کویت صورت گرفته و در آن بازیگران سوری و عراقی بازی می‌کنند و همچنین چهره امام صادق(ع) و امام باقر(ع) نیز به تصویر کشیده شده‌اند و نقش آن حضرات را به ترتیب «خالد العامر» بازیگر کویتی و «علی شقیر» بازیگر لبنانی بازی می‌کنند.

بنابر این گزارش در این سریال که در شهرک «الفیصل» کویت تصویربرداری شده، بازیگران بزرگ سوری از جمله ایمن زیدان، بازیگر سریال معروف «آقای مدیرکل» در نقش هشام بن عبدالملک، منی واصف بازیگر نقش هندجگرخوار در فیلم «محمد رسول‌الله»، «جیهان عبدالعظیم» و «لیلیا الاطرش» بازی می‌کنند.

 همچنین این پایگاه از تایید سناریوی این سریال توسط «حجت‌الاسلام سید جعفر مرتضی العاملی» در لبنان و «شیخ معتصم السید احمد» خبر داده است.
 حجت‌الاسلام سید جعفر مرتضی العاملی، که البته تنها متن این سریال را تایید کرده از علمای برجسته حوزه علمیه قم بود که در دهه هفتاد توانست جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی را از آن خود کند.

 وی در سال 1993 به بیروت برگشت و آنجا به تدریس علوم حوزوی و فعالیت‌های مذهبی مشغول شد و از جمله حوزه علمیه امام علی(ع) را تاسیس کرد.
 
نمایش چهره، خطای بزرگ سریال
 
اما سازندگان این سریال که بنا بر اطلاعات موجود متن صحیح و درستی را برای ساخت این سریال تهیه کرده‌اند به نظر می‌رسد تنها یک خطا دارند و آن اینکه با این ادعا که آیت‌الله سیستانی و دیگر مراجع شیعه مجوز به تصویرکشیده شدن ائمه اطهار را صادر کرده‌اند اقدام به این کار کرده‌اند. امری که اکنون تکذیب شده است.
به نظر می‌رسد ضروری است مقامات فرهنگی، تلویزونی و حوزوی کشورمان با مذاکره با سازندگان این سریال و یا شبکه العراقیه به عنوان شبکه رسمی عراق تلاش کنند با امکانات فنی موجود امکان پخش این سریال را فراهم کنند
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها