کد خبر: ۷۳۲۷۹
زمان انتشار: ۱۴:۲۸     ۲۳ مرداد ۱۳۹۱

یادداشت 598 - کلیدواژه "اقتصاد مقاومتی" نیز مانند سایر کلیدواژه های مقام معظم رهبری، پس از طرح با انبوهی از گزارش های سفارشی، برنامه های کارشناسی کلیشه ای و احتمالاً هم در آینده با همایش های رزومه پر کن و کتاب های امتیازآور مواجه خواهد شد. شاید بد نباشد حداقل اینبار که اثر تحریم های خارجی را به عینه مشاهده می کنیم، شوخی را کنار گذاشته و مبارزه را شروع کنیم. مبارزه با چه کسی؟ با خودمان؛ با آنچه باید در مورد آن به خود و هوای نفس خود «نه» بگوییم.


اقتصاد مقاومتی یعنی وقتی گوشی موبایلت سالم است و نیازهای روزانه ات را تأمین می کند، برای تفریح نروی گوشی یک ملیون تومانی اپل و سایر آی پدهای آمریکایی را بخری.

اقتصاد مقاومتی یعنی وقتی تلویزونت سالم است و دارد برنامه ها را پخش می کند، نروی جهت چشم و هم چشمی و یا لذت بیشتر بردن، تلویزیون 32 اینچی ال جی و سونی و سامسونگ و... بخری.

اقتصاد مقاومتی یعنی تا نیاز ضروری پیدا نکردی، کامپیوترت را هر ماه ارتقاء ندهی. وقتی همین کامپیوتر کارت را راه می اندازد، نیازی به پول دادن و ارتقاء دادنش نداری. اگر مانیتور غیرتختت سالم است، نیازی نداری یک صفحه تخت سامسونگ یا ال جی بخری.

اقتصاد مقاومتی یعنی اگر توستر، مایکروویو، دی وی دی پلیر و... لوازم ضروری زندگی نیستند، اصلاً آنها را نخری.

اقتصاد مقاومتی یعنی وقتی به مغازه می روی و می بینی نوشابه زمزم و پپسی و فانتا و سون آپ و کوکا موجود است، زمزم را بخری. حتی اگر فقط آمریکایی ها بود، به مغازه دیگری بروی تا جنس ایرانی اش را بخری و حتی اگر پپسی خوشمزه تر هم بود، به شکمت «نه» بگویی.

اقتصاد مقاومتی یعنی وقتی لوازم آرایش ایرانی و خارجی هست، حتی اگر جنس ایرانی قدری هم کیفیتش پایین تر بود، آن را بخری و یه این کارت افتخار هم کنی.

اقتصاد مقاومتی یعنی تا می توانی، پول به جنس خارجی ندهی. ولو مجبور شوی پول بیشتری خرج کنی یا جنسی کم کیفیت تری بخری.

اقتصاد مقاومتی یعنی بفهمی «آمریکا و اروپا دشمن اند و خرید کالایشان یعنی کمک به دشمن». اگر همین یکی را بفهمی، 95 درصد اقتصاد مقاومتی را فهمیده ای.

اقتصاد مقاومتی یعنی وقتی می توان بدون گوشت اتفاقاً سالم تر زندگی کرد، هفته ای چهارده مرتبه غذای گوشتی و خورش گوشت دار نخوری.

اقتصاد مقاومتی یعنی بفهمی «اسراف حرام است». شیر آب را یک ثانیه هم اضافه باز نگذاری، به چاه رفتن جریان آب را ثبت ثانیه به ثانیه گناه تلقی کنی، اجاق گاز را بیهوده روشن مگذاری، تلفن را صرف حرف زدن های بی حاصل و اتلاف عمر و سرگرم شدن نکنی، وقتی چراغ اتاق روشن است و کسی در آن نیست، بروی و خاموشش کنی، وقتی می توان با مثلاً سه لامپ نور اتاق را تأمین کرد، ده لامپ روشن نکنی.

اقتصاد مقاومتی یعنی وقتی می توانی مسیری را با اتوبوس یا مترو بروی، بنزین، این کالای استراتژیک را خرج جابجایی با ماشین تک سرنشینت نکنی. اگر عجله داری، زودتر اقدام به حرکت کنی.

اگر همین ها را انجام دهی، می توانی نام خود را «ولایت پذیر» بنامی.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:۱۳
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
ارسال نظرات
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۴:۵۷ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۱
۱۰
۵
اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه ما نمیتوتینم جلوی واردات کالاهای غیر ضروری را بگیریم با عرض شرمندگی از دست مار خارج است شما با هوای نفستان مبارزه کنید . اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه یه عده آقازاده برای گذراندن امورات خود مجبورا جنس وارد ایران کنند شما قشر پایین نخرید بد درد شما نمیخوره .
البته اشتباه تایپی نویسنده محترم این مطلب که میگه در هرماه 14 بار غدای گوشتی نخورید این بوده که هر 14 ماه یه بار غذای گوشتی نخوردی که نمیمیرید
پاسخ
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۵:۰۷ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۱
وقتی شما مصرفت کالای خارجیت میره بالا، دولت هم مجبور میشه وارد کنه
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۴۱ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۱
منظور آقازاده ها هستند .
ماطبقه متوسط وپایین از وسایلی که گفتند نه داریم ونه استفاده می کنیم .گوشت را خوب اومدی 14 ماه یکبار
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۵:۵۱ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۱
۱۰
۰
اگه دولت کالای خارجی وارد نکنه چیزی به عنوان کالای خارجی وجود نداره که مصرف بشه حالا چه مصرف کالای خارجی ما پایین باشه چه بالا باشه .
پاسخ
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۳۵ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۱
درود
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۶:۵۴ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۱
۱۰
۱
این رو هم میگفتی :اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه وزیر مملکت از ماشین شاسی بلند 200 میلیونی خارجی استفاده نکنه.از خود مسوولین شروع کن.بعد به مردم بگو.
اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه دولت از ورود ماشینهای چند صد میلیونی جلو گیری کنه.ولی سود و دلالی نمیگذاردوخیلی چیزای دیگه........
پاسخ
آفتاب
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۸:۴۵ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۱
۶
۴
بسیار عالی بود برای آنان که پذیرنده حرف حق و منطقی اند .
پاسخ
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۸:۱۷ - ۲۵ مرداد ۱۳۹۱
۹
۲
اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه مردم بدبخت ایران دیگه حق ندارن مرغ وگوشت و...کم کم چیزای دیگه رم بخورم الان که همه چیز گرون شده ازاین به بعد مردم نون خالی ام نمیتونن بخورن البته این فقط واسه فقیر بیچاره هاست نه خودشون
پاسخ
برو بابا
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۳:۱۷ - ۲۵ مرداد ۱۳۹۱
۳
۲
اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه خودرو بی کیفیت ایرانی با ایمنی پایین سوار شی ولی به هیچ وجه خارجیش سوار نشی حتی اگر بنزین این منبع استراتژیک با ارزش تلف بشه حتی اگه تو جاده چپ کنی بمیری نه غلام!!! من سلامتیم دوست دارم و به هیچ وجه جنس آشغال نمیخرم
پاسخ
دادگر
SWEDEN
۱۱:۱۳ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۱
۳
۶
کاش یه ذره خجالت می کشیدین با اسم این اقتصاد...با هیچ تِئوری منطقی انطباق پیدا نمیکنه رهبر انقلاب هم سعی کنن از مشاورای اقتصاددان کمک بگیرن که به آبروی اندک مونده ایشون بیش از پیش لطمه نخوره
پاسخ
زهرا
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۵:۵۱ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۱
خیلی ببخشیدها ولی از قدیم گفتن کافر همه را بکیش خود پندارد خودتون بی ابرویید و ..... اگه یگم اطلاعاتتون رو بالا برده بودید می دونستید که رهبر عزیزم جزو محبوبترین ومقتدرترین رهبران دنیاست.
هموطن
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۱۲ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۱
۲
۰
متن زیبایی بود اگر عمل کنیم . همه جا مشکلات وجود داره . همه جا اقازاده ها .... می کنند اما ما بایدابتدا خودمون رو درست کنیم سپس به این اقزاده ها گوشمالی بدیم
پاسخ
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۰:۱۲ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۱
۳
۲
اسم این نوع اقتصاد برای اروپایی ها ریاضت اقتصادی و خیلی کار بدیه و در ایران اسمش اقتصاد مقاومتیه و خیلی کار خوبیه !
پاسخ
جدیدترین اخبار پربازدید ها