کد خبر: ۷۳۹۲۶
زمان انتشار: ۱۱:۳۴     ۲۶ مرداد ۱۳۹۱
وادي السلام يکي از مکان هاي مقدس نجف است که در آن هزاران نفر به خاک سپرده شده اند از جمله قبر تعدادي از پيامبران و بسياري از سادات، صالحان و بزرگان دين نيز در آن است. اين قبرستان قديمي و تاريخي نجف اشرف در شمال شرقي شهر واقع است و بيست کيلومتر مربع مساحت دارد. قدمت آن به بيش از هزار سال مي رسد و بسياري از قبرهاي آن داراي بقعه و گنبد است. ...
قبرستان  وادي السلام  كه در شمال شهر نجف و حرم مطهر امير المومنين(ع ) قرار گرفته مرقد پیامبران حضرت "هود "(ع) ،حضرت "صالح " (ع) مقام امام زمان (عج ) و آرامگاه شخصيت هاي بزرگ شيعه را در خود جاي داده است .

تاريخ پيدايش اين قبرستان به پيش از زمان بوجود آمدن شهر نجف بر مي گردد و پيشينه و فضائلش فراتر از  حد است .

بنابه فرمايشات امير المومنين و امام صادق (ع ) در اين سرزمين ارواح مومنين دسته دسته با يكديگر صحبت مي كنند و هر مومني در هر جايي از زمين بميرد خداوند روحش را به وادي السلام مي برد.

در اين قبرستان ساختماني كوچك باگنبدي متمايز از ديگر بناهاي قبرستان ضريح كوچكي را در خود جاي داده است كه داخل آن قبور مطهر حضرت هود (ع) و حضرت صالح (ع ) قرار دارد .

حضرت هود در ميان قوم عادمبعوث  به رسالت شد و حضرت صالح نيز يكي ديگر از انبياء الهي است كه در ميان قوم ثمود در سرزمين وادي القري (ميان مدينه و شام ) زندگي مي كرده است .

در قبرستان وادي السلام مكاني است يا حياطي كوچك كه در گوشه آن دو شبستان به نامهاي مقام امام زمان (عج ) و مقام امام صادق در كنار هم قراردارند .

گفته شده است كه بعضي از بزرگان در دوران غيبت كبري در اين مكان مقدس به خدمت امام زمان (عج)  شرفياب شده انداز آن جمله استاد العرفا "سید علی قاضی طباطبایی " است که هم اکنون مرقد منورش زیارتگاه خاص و عام در وادی السلام است.

نجفیان جنازه هاي خود را در قسمت هاي جديد اين قبرستان كه در سمت راست وادي السلام واقع شده به خاك  مي سپارندكه از جمله مدفون شدگان در اين قبرستان شهيد "محمد باقر حكيم "است كه محل دفنش با مقبره اي مشخص است .

 
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها