کد خبر: ۹۷۶۴۴
زمان انتشار: ۱۳:۴۶     ۱۵ آذر ۱۳۹۱
امام خمینی(ره) در روزهای نخست پیروزی انقلاب فرمانی صادر کردند مبنی بر اینکه «سزاوار است که بر اولین اسکناس که در ایران به طبع می‌رسد، عکس اولین مرد مجاهد در رژیم منحوس پهلوی چاپ شود، خداوند رحمت کند ایشان را».
 به گزارش 598 به نقل از فارس، شهید‌ آیت‌الله سیدحسن مدرس در سال 1287 هجری قمری به دنیا آمد، او تحصیل خود را در علوم دینی در اصفهان، سامرا و نجف در محضر بزرگانی چون آیت‌الله میرزای شیرازی، صاحب فتوای تحریم تنباکو و ... تا درجه اجتهاد ادامه داد؛ آن گاه به اصفهان مراجعت کرد و مشغول تدریس فقه و اصول شد.

وی در جریانات مربوط به نهضت مشروطه به سمت سیاست روی آورد، فعالیت سیاسی شهید مدرس با عضویت در انجمن ایالتی اصفهان آغاز می‌شود و با انتخاب او به عنوان یکی از 5 تن علمای منتخب، برای دوره دوم قانون‌گذاری مجلس، در تاریخ 1289 شمسی، چهره‌ سیاسی او شناخته‌تر می‌شود، همچنین مدرس از چهره‌های سرشناس کمیته دفاع ملی بود که جهت جلوگیری از پیشرفت نیروهای روسیه تزاری به سمت پایتخت به قم مهاجرت کردند.

به پاس سال‌ها مجاهدت سیاسی شهید مدرس، امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب در روزهای نخست پیروزی انقلاب فرمانی صادر کردند که خود گویای نقش بصیرتی این شهید بزرگوار است: «سزاوار است که بر اولین اسکناس که در ایران به طبع می‌رسد، عکس اولین مرد مجاهد در رژیم منحوس پهلوی چاپ شود، خداوند رحمت کند ایشان را».

و این گونه شد که روی نخستین اسکناس جمهوری اسلامی ایران، تصویر شهید مدرس و پشت آن نمای خارجی مجلس شورای اسلامی نقش بست.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها