کد خبر: ۹۸۱۶۹
زمان انتشار: ۱۵:۳۵     ۱۸ آذر ۱۳۹۱
فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی از کشف بزرگترین محموله مواد مخدر به وزن 11 تن در یک درگیری 36 ساعته با قاچاقچیان پس از انجام 18 روز کار عملیاتی خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار دکتر حسین ذوالفقاری ظهر شنبه در این نشست خبری اظهار داشت: بزرگترین محموله مواد مخدر به وزن 11 تن و 39 کیلوگرم پس از انقلاب در عملیات اطلاعاتی و عملیاتی که 18 روز به طول انجامید در هنگ مرزی جکیگور در استان سیستان و بلوچستان ضبط شد.

وی ادامه داد: از این مقدار 10 تن و 693 کیلوگرم تریاک و مابقی ماده مخدر حشیش است.

ذوالفقاری در توضیح بیشتر این عملیات گفت: ماموران مرزبانی با انجام روش های اطلاعاتی متوجه ورود بزرگترین محموله مواد مخدر به کشور شدند. ماموران در 77 کیلومتر از نوار مرز مستقر و موفق شدند قاچاقچیان مواد مخدر را شناسایی و پس از 36 ساعت درگیری توانستند یک نفر از آنها به نام لیاقت- ص را به هلاکت رسانده و تعدادی از قاچاقچیان را نیز زخمی کنند که البته با توجه به آثار خون برجای مانده به نظر می رسد آنها به آن سوی مرز متواری شده اند.

وی افزود: در این درگیری سه دستگاه خودروی قاچاقچیان واژگون و 7 دستگاه موبایل و سیم کارت کشف و ضبط شد.

* افزایش 84 درصدی سوخت قاچاق

ذوالفقاری با اعلام اینکه از ابتدای سال تا شانزدهم آذر ماموران مرزبانی موفق به کشف 79 تن مواد مخدر در مرزهای شرقی و هرمزگان شده اند، تصریح کرد: این میزان کشف نسبت به میزان مشابه سال قبل 77 درصد رشد داشته است البته در خصوص قاچاق سوخت نیز میزان کشفیات مرزبانی 84 درصد رشد نشان می دهد. این افزایش ناشی از تفاوت قیمت سوخت در داخل و خارج مرزها است.

* کشف 700 هزار دلار قبل از خروج از کشور

فرمانده مرزبانی با اعلام اینکه همزمان با ابلاغ اجرای کنترل خروجی های کشور، ماموران مرزبانی طی چند مرحله موفق شدند 700 هزار دلار، 30 هزار یورو، 100 هزار لیر ترکیه و 120 میلیون دینار عراقی را قبل از خروج کشور کشف و ضبط کنند. در این میان افرادی نیز بودند که 300 هزار دلار با خود به همراه داشتند.

وی در ادامه با بیان اینکه کشف سلاح 16 درصد کاهش یافته است، اضافه کرد: در این مدت کشف مشروبات الکلی 22 درصد، خروج غیرقانونی 32 درصد و ورود غیرمجاز به کشور 3 درصد کاهش نشان می دهد که این موضوع نشان از کنترل بیشتر مرزها است.

سردار ذوالفقاری افزود: در این مدت گروگانگیری 100 درصد، درگیری با اشرار 11 درصد، دستگیری اشرار 12 درصد و میزان شهدای مرزبانی 40 درصد کاهش داشته است.

* ایران مواد مخدری به آذربایجان قاچاق نکرده است

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او در مورد ادعای جمهوری آذربایجان مبنی بر ورود 10 کیلوگرم مواد مخدر از ایران به این کشور آمد، با رد این موضوع تاکید کرد: این بدان معنا نیست که ایران این مواد مخدر را تولید کرده باشد، ایران قربانی مواد مخدر است و نکته مهم این است که قاچاقچیان بین کشوری فعال هستند وبازهم امکان انتقال وجود دارد. بهترین پاسخ ما به مسئولان آذربایجانی این است که اگر ما سد محکمی در برابر مواد مخدر نباشیم و جوانان ما در این باره فداکاری نمی کردند هم اکنون بجای 10 کیلو، 100 ها کیلو به آذربایجان قاچاق می شد.

فرمانده مرزبانی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص کمک های بین المللی به مرزبانی گفت: در این سه سالی که من فرمانده ام هیچ کمک بین المللی ندیده ام و کشورهای خارجی فقط ناظر بوده و تلاش های ایران را نگاه می کردند. البته خودمان به زودی تمام خلاءهای موجود را پر می کنیم.

سردار ذوالفقاری با اشاره به اینکه به زودی با دستور رئیس جمهور اعتبارات مرز پرداخت می شود، خاطرنشان کرد: امسال بودجه انسداد مرز 102 میلیارد تومان است که نسبت به 5 سال قبل که 100 میلیارد تومان بود می توان با توجه به تورم گفت این بودجه به یک پنجم کاهش یافته است البته ما به همین مقدار نیز راضی هستیم. ضمن اینکه کار را در مرزها متوقف نکرده ایم و روند کنترلی ادامه دارد.

وی در خصوص دستگیری صیادان ایرانی در خارج از مرزهای آبی کشور گفت: ممکن است برخی ماهیگیران ما به اشتباه وارد آب های یک کشور شوند یا صید غیرمجاز کنند کشورهای همسایه صیاد ما را چندین ماه به زندان انداخته و علاوه بر توقیف لنج او را تا 15 میلیون جریمه می کنند این در حالی است که در کشور ما قضات دستور پس دادن لنج و طرد فرد را مطرح می کنند. البته اخیرا جلساتی را با ستادکل نیروهای مسلح و قضات برگزار کردیم و این موضوع در حال بررسی است.

فرمانده مرزبانی از کاهش ترانزیت مواد مخدر از مسیر دریا خبر داد و افزود: پس از اینکه احساس کردیم مسیر مواد مخدر به دریا تغییر کرده است اقدامات ویژه ای را انجام دادیم که طی ماه های اخیر شاهد کاهش ترانزیت مواد مخدر از طریق دریا هستیم ضمن اینکه پایش الکترونیکی، خرید شناورها برای پوشش دریا و خورها را نیز در دستور کار داریم.

سردار ذوالفقاری با اشاره به اقدامات انجام شده برای کاهش تنش های مرزی با جمهوری آذربایجان اظهار داشت: پس از رایزنی های دو جانبه مقرر شد جانشینان مرزبانی دو کشور در منطقه ملاقاتی با یکدیگر داشته باشند که این ملاقات روز دوشنبه گذشته برگزار شد و دو هیات به توافقات نهایی رسیدند. در این دیدار براساس این توافقاتی در خصوص رودخانه ارس و ساحل سازی های دو طرف انجام شد. ضمن اینکه دو طرف بر جلوگیری از بزرگنمایی های اتفاقات عادی میان دو کشور تاکید کردند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها