کد خبر: ۹۸۴۴۳
زمان انتشار: ۱۳:۴۳     ۱۹ آذر ۱۳۹۱
یک منبع آگاه با اشاره به اینکه برای مدیریت یک پالایشگاه نفتی در فرانسه گمانه‌زنی می‌شود، گفت: غلامحسین نوذری وزیر اسبق نفت تنها یک گزینه است.

به گزارش 598، یک منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس گفت: پس از آنکه در اردیبهشت سال جاری مشخص شد که یک شرکت خصوصی حاضر است پالایشگاه نفتی در آستانه حراجی را در فرانسه خریداری کند، اقدامات اولیه برای خرید این پالایشگاه آغاز شد.

وی ادامه داد: سه شنبه هفته گذشته یک هیئت تجاری ایران از شرکت انرژی «تدبیر» به طور رسمی اعلام کرد که آماده است، این پالایشگاه را با قبول تعهد حفظ کارکنان آن خریداری کند.

این منبع مطلع تصریح کرد: پالایشگاه «بتی کورون» که در حال حاضر جزء دارایی‌های زنجیره‌ای شرکت ورشکسته «پترو پلاس» سوئیسی در کشور فرانسه است، پیش از این قرار بود توسط شرکت نفتی شل توسعه یابد، ولی توسعه آن به دلیل عدم تامین خوراک مورد نیاز این پالایشگاه با موفقیت صورت نگرفته است.

این منبع آگاه خاطرنشان کرد: خوشبختانه شرکت انرژی تدبیر در فهرست تحریم اتحادیه اروپا قرار ندارد و پس از پرس‌وجوهایی مشخص شد که این شرکت می‌تواند از نظر حقوقی و قانونی خریدار این پالایشگاه فرانسوی باشد.

وی اظهار داشت: خوشبختانه شرایط شرکت انرژی تدبیر برای خرید این پالایشگاه ورشکسته مهیا است و به نظر می‌رسد، رقبا نیز به دلیل مشکلاتی که برای تامین خوراک مورد نیاز این پالایشگاه دارند نمی‌توانند، با شرکت انرژی تدبیر وارد رقابت شوند و از این رو باید مالک این پالایشگاه را از هم اکنون این شرکت ایرانی دانست.

این منبع مطلع خاطرنشان کرد: هم اکنون در جلسه هیئت مدیره شرکت انرژی تدبیر گمانه زنی‌هایی برای ریاست پالایشگاه فرانسوی نیز مطرح شده است که از جمله این افراد می توان به غلامحسین نوذری اشاره کرد.

وی ادامه داد: هم اکنون وزیر اسبق نفت ایران به عنوان نامزد دبیر کل اوپک مطرح است، بنابراین نمی توان به طور قطع وی را به عنوان مدیرعامل این پالایشگاه فرانسوی مطرح کرد و برای تصمیم‌گیری نهایی باید منتظر انتخاب دبیرکلی اوپک بود.

به گزارش خبرنگار فارس، همزمان با اعلام تحریم‌های خرید نفت ایران توسط اتحادیه اروپا، به دلایل مختلف از جمله بالا رفتن قیمت نفت در بازارهای جهانی و همچنین ادامه رکود اقتصادی و بحران بدهی‌های ملی کشورهای اروپایی، یک شرکت بزرگ پالایشی به نام PETRO PLUS که زنجیره‌ای از پالایشگاه‌ها را در کشورهای مختلف اروپایی تحت مالکیت داشت، با ضرردهی مواجه شده و تصمیم گرفت چند شرکت پالایشی خود را در بعضی کشورهای اروپایی تعطیل کند.

واحد پالایشگاهی petro plus در فرانسه نیز از جمله واحدهایی بود که در لیست تعطیلی پالایشگاه‌ها قرار گرفت. بر این اساس با توجه به حضور نفت ایران در سبد تامین خوراک این پالایشگاه، تعطیلی پالایشگاه petro plus در فرانسه این امکان را برای فرانسوی‌ها ایجاد کرد که تحت مدیریت رئیس‌جمهور تندرو و پیرو سیاست‌های آمریکا یعنی نیکلا سارکوزی، یکی از اولین کشورهای اروپایی باشد که واردات نفت از ایران را متوقف می‌کند.

در عین حال تعطیلی این واحد پالایشگاهی، موجب حذف تعداد قابل توجهی شغل مستقیم و غیر مستقیم در صنعت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در فرانسه شده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها