کد خبر: ۹۸۷۰۵
زمان انتشار: ۱۱:۰۴     ۲۰ آذر ۱۳۹۱
در نشست لیختن اشتاین چه گذشت؟
فعایتهای هسته ای ما هیچگاه مخفیانه نبوده و همه چیز شفاف است. تاسیسات نطنز درست در کنار یک بزرگراه قرار دارد و حتی ایستگاه اتوبوسی که در نزدیکی آن قرار دارد به عنوان ایستگاه هسته ای معروف است و همه مردم حتی در گذشته از این تاسیسات مطلع بودند ...
بولتن نیوز: پیگیری پرونده هسته ایران در مجامع جهانی در حالی صورت می پذیرد که بر خلاف ادعای چند کشور عضو شورای امنیت، افکار عمومی جهانی کاملا موافق برنامه های صلح آمیز هسته ای ایران است که این موضوع در بیانیه های مختلف نمایان می شود.

این پرونده اگرچه با فراز و نشیب های فراوانی همراه بوده است اما آخرین دور از این مذاکرات با موفقیت های نسبی همراه شد که ناگهان با ورود رژیم صهیونیستی و کار شکنی های بی سابقه، مجددا دیپلماسی هسته ای متوقف و اعمال تحریم های غیرقانونی علیه ایران در دستور کار قرار گرفت.

این دخالت به حدی مشهود است که حتی با گذشت چند ماه از توقف مذاکرات ایران و 5+1، همچنان مقامات این رژیم از اظهار نظر پیرامون توقف برنامه های هسته ای ایران دریغ نمی کنند.

به گزارش بولتن نیوز، به دنبال برگزاری نخستین نشست موسسه لیختن اشتاین در آوریل سال جاری در لیختن اشتاین، موسسه مذکور اقدام به برگزاری دومین نشست در این زمینه در محل آکادمی دیپلماتیک در وین در روزهای 21- 19 آبان ماه 1391 کرد که وزارت خارجه اتریش میزبانی مشترک این نشست را عهده دار بود.

در این نشست که وضعیت و تحولات بحران سوریه، ایران در منطقه، پیامدهای این دو بحران بر کشورهای همسایه و ... مورد بحث و بررسی قرار گرفت. آقای سلطانیه (سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در وین) و رئیس اسبق موساد با 38 سال سابقه که در گذشته سمت هایی همچون سفیر این رژیم نزد اتحادیه اروپا، ریاست شورای امنیت ملی و مشاور نخست وزیر رژیم صهیونیستی را نیز عهده دار بوده است، شرکت داشتند و در ظرفیت شخصی راجع به موضوعات مندرج در دستور کار نشست بحث و گفت‌وگو کردند که در طول جلسه درگیری لفظی شدید و جدی بین دو طرف صورت گرفت.

در رابطه با سوریه جناب آقای سلطانیه ضمن توزیع مدارک مربوط به توانمندی هسته ای رژیم صهیونیستی و آخرین سخنرانی کشورمان در مورد سوریه که در شورای حکام ایراد شده بود، نظرات کشورمان را در مورد بحران سوریه مطرح و تاکید نمود که بحران مذکور ناشی از سیاستهای رژیم صهیونیستی و حامیان این رژیم است.

سلطانیه: اورپا و آمریکا تا پیش از پیروزی انقلاب برای مشارکت در ایران رقابت می کردند!

اما قسمت بحث برانگیز سخنان آقای سلطانیه به اظهارتش پیرامون برنامه هسته ای ایران مربوط می شد که رئیس سابق موساد به شدت برانگیخته شد و نسبت به آن واکنش نشان داد.

سلطانیه با تقسیم بندی پرونده ایران در سه مقطع زمانی: قبل از انقلاب اسلامی، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و از سال 2003 تاکنون ادامه داد:

« قبل از انقلاب، اروپا و آمریکا نه تنها به منابع سوخت فسیلی ایران به عنوان دلیلی بر عدم توجیه پذیری برنامه هسته ای ایران توجهی نداشتند بلکه برای مشارکت در این برنامه با یکدیگر رقابت داشته و چندین قرار داد را در این راستا در دوره شاه با ایران منعقد کردند.

اما بعد از انقلاب اسلامی ،آمریکا و اروپا با در پیش گرفتن سیاستهای مبنی بر استانداردهای دوگانه، گفتند که ایران با توجه به منابع نفت و گاز خود توجیهی برای استفاده از انرژی هسته ای ندارد. اما باید به این واقعیت توجه داشت که با دو برابر شدن جمعیت ایران نسبت به قبل از انقلاب و با توجه به ارزش افزوده منابع نفت و گاز که اکنون مضاعف شده، امروز بیش از سی سال پیش برنامه هسته ای ایران توجیه پذیر است.

این دیپلمات ایرانی در ادامه با توضیح وضعیت فعلی پرونده هسته ای ایران در خصوص تلاش های دیپلماتیک جمهوری اسلامی توضیحاتی ارائه داد و با یادآوری بازرسی 5000نفر/روز بازرسان آژانس از فعالیت های هسته ای ایران، متذکر شد که جمهوری اسلامی ضمن ارائه طرح مفصل خود به 5+1 انعطاف نشان داد و فتوای رهبری در خصوص حرمت ساخت، نگهداری و به کارگیری سلاح هسته ای نیز از اوج حسن نیت ایران خبر داد.

نماینده رژیم صهیونیستی: برای من درک صحبتهای سلطانیه مشکل است!/ جامعه بین المللی به ایران اعتماد ندارد

رئیس سابق موساد که از پاسخ دادن به استدلال های نماینده کشورمان بازمانده بود با فرا فکنی و طرح شبهاتی، این گونه پاسخ داد:

«برای من درک صحبتهای سفیر سلطانیه مشکل است! ایشان در مورد تحریمها گفتند که این تحریمها برای ایران مفید بوده زیرا کمک کرده تا آنها به خود کفایی برسند لذا ایرانی ها باید از ادامه تحریمها استقبال کنند و در واقع این تحریمها در راستای منافع و اهداف ایران قرار دارد.

در مورد موضوع هسته ای تصور نمی کنم ترتیب رخدادها و نحوه آنها به شکلی بود که ایشان گفتند. البته من سی سال روی موضوع مار نکرده ام ولی در مراحلی به آن پرداخته و دقت داشته ام. همین چندی پیش بود که معاون رئیس جمهور ایران در مصاحبه ای گفت که ایران به دلیل امنیت ملی همه چیز را فاش نکرده و در برخی موارد واقعیت ها را نگفته است. لذا راجع به آنچه سفیر سلطانیه امروز گفت باید مراقب بود و به آن اعتماد نکرد.

در واقع در رابطه با موضوع هسته ای ایران، موضوع اصلی، اعتماد است و فکر می کنم جامعه بین المللی به ایران اعتماد ندارد. اینکه ایران مدتهاست اجازه بازدید از پارچین را به آژانس نداده در حالی که شک و ظن های قوی در مورد آنچه در این سایت می گذرد وجود دارد موجب بی اعتمادی است... »

سلطانیه: 120 کشور از ایران حمایت کردند

نماینده جمهوری اسلامی اما در برابر شبهه افکنی های نماینده رژیم صهیونیستی مجددا از در استدلال وارد شد و در خصوص اعتماد جامعه بین الملل در خصوص برنامه هسته ای ایران گفت:

«من چند نسخه از کتاب تهیه شده در مورد جنبش عدم تعهد و حمایتهای بی وقفه این جنبش از ایران را به همراه آورده ام و به حضار خواهم داد. این کتاب به معنای حمایت 120 کشور از فعالیتهای صلح آمیز ایران است. لذا صحبت از اینکه جامعه بین المللی علیه برنامه هسته ای ایران است سخن نادرستی است. این لفاظی هایی است که آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی از جمله در شورای حکام دارند.

فعالیتهای هسته ای ما هیچگاه مخفیانه نبوده و همه چیز شفاف است. تاسیسات نطنز درست در کنار یک بزرگراه قرار دارد و حتی ایستگاه اتوبوسی که در نزدیکی آن قرار دارد به عنوان ایستگاه هسته ای معروف است و همه مردم حتی در گذشته از این تاسیسات مطلع بودند. لذا اینکه آمریکا و گروهک منافقین ناگهان اعلام می کنند که آنها این تاسیسات را کشف کرده اند مضحک است.»

انتشار سخنان عباسی تحریف واقعیت بود

اشاره به سخنان رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص دادن اطلاعات به آژانس بخش دیگری از شبهه افکنی نماینده رژیم صهیونیستی را تشکیل می داد که سلطانیه در این باره افزود:

«در مورد اظهارات جناب آقای دکتر عباسی، من در آن مصاحبه حضور داشتم. آنچه که توسط یکی از حضار گفته شد تحریف واقعیت بود. در آن مصاحبه که در حاشیه کنفرانس عمومی انجام شد، گفته شد که راجع به سرویسهای اطلاعاتی، ما به اندازه کافی باهوش هستیم که سرویسهای اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل ما را فریب دهند. ما با آژانس مرتب همکاری داریم و مشکلی با بازدیدهای آنها نداریم به نحوی که تاکنون حدود 5000 نفر/ روز بازرسی در ایران داشته اند که بیش از یکصد مورد آن سر زده بوده است و این چیزی است که در تاریخ آژانس بی سابقه بوده است.

در مورد پارچین من خودم دو بار در سالهای 2004 و 2005 بازرسان را به آنجا بردم و معاون وقت مدیر کل آژانس اظهار داشت که پارچین اکنون بخشی از تاریخ است. آنچه که ما می گوئیم این است که بازدید از یک سایت نظامی نمی تواند چند باره و مکرر صورت گیرد چون بحث امنیت ملی ما مطرح است.»

لازم به ذکر است که در این نشست تعداد زیادی از فرهیختگان و نخبگان علمی و سیاسی لیختن اشتاین و سایر کشورهای اروپایی حضور داشتند و پادشاه لیختن اشتاین نیز اعلام آمادگی کرد که حاضر است در موضوع سوریه از جمله تشکیل نشست سران مذهبی این کشور نقش مهمتری ایفا کند و در مورد موضوع ایران نیز تمایل به ایفای نقش بیشتری دارد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها