کد خبر: ۹۹۳۰۴
زمان انتشار: ۱۱:۱۸     ۲۲ آذر ۱۳۹۱
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلام اینکه مالیات اصلی ترین جایگزین برای درآمدهای پرنوسان و غیر قابل اطمینان فروش نفت است، گفت: عدم پایداری درآمدهای نفتی باعث تاثیر در تامین تعهدات دولت شده است.
به گزارش 598 به نقل از مهر، سید شمس الدین حسینی امروز با ارسال پیامی به ششمین همایش سیاستهای مالی و مالیاتی ایران گفت: مالیات یکی از ابزارهای اصلی و پایدار دولت برای تامین بودجه است و در یک نظام مردمسالار باید هزینه خدمات دولت از سوی مردم تامین شود.
 
وزیر اظهار داشت: وابستگی به درآمدهای نفتی که سرمایه همگانی و بین نسلی است، باید قطع شود. علاوه بر تامین منابع مالی بودجه دولت، نقش دیگر مالیات مدیریت و سیاستگذاری در بخش ای مختلف اقتصادی است.
 
حسینی ادامه داد: دولت می تواند در کنترل و مدیریت عرضه و تقاضا در توسعه بخشهای مختلف اقتصادی از سیاستها مالیاتی بهره مند شود که البته کاربرد دیگر مالیات بهبود گردش مالی و توزیع درآمد درجامعه است و می توان از آن به عنوان راهی برای گسترش عدالت درجامعه و مبارزه با فساد استفاده کرد.
 
وی افزود: مالیات سالمترین راه برای اداره کشور است و در این زمینه تردیدی وجود ندارد، از این رو  وجود یک نظام مالیاتی کارآمد از ضروریات است.
 
حسینی گفت: مالیات در ایران هنوز نقش خود را درمنابع درآمد  به خوبی ایفا نکرده و سیستم مالیاتی با ضعفهایی در قوانین، فرآیندهای غیر استاندارد و عدم استفاد از فناوریهای روز مواجه است.
 
وی با اشاره به اینکه در فرهنگ مالیاتی، مودیان دچار مشکل هستند، افزود: باید به سمتی برویم که افراد پرداخت مالیات را به سود خود و  جامعه بدانند وعدم توجه به قوانین مالیاتی یک رفتار ناپسند تلقی شود.
 
وزیر اقتصاد تصریح کرد: در شرایط فعلی و تحریم نظام سلطه بر کشورمان تنها در سایه ایمان و هوشیاری ملت، رهبری حکیمانه و دولت خدمتگزار امکان مقابله وجود دارد.
 
حسینی با اشاره به تحمیل هزینه های قابل توجه تحریم اقتصادی علیه ایران، گفت: التهابات تورمی ، عدم پایداری درآمدهای نفتی به دلیل تحریم یک مشکل اساسی پیش روی کشور قرار داده است.
 
وی افزود: وابستگی تامین اعتبارات هزینه ای از محل درآمدهای پرنوسان و غیر قابل اطمینان حاصل از فروش نفت با پیش بینی تمهیدات لازم باید رفع شود که یکی از اصلی ترین منابع جایگزین برای آن، درآمدهای مالیاتی است.
 
وزیر اقتصاد گفت: با توجه به موانع و محدودیتهایی که سیستم مالیاتی با آن مواجه است، دستیابی به اهداف برنامه پنجم  سند چشم انداز با دشواریهایی روبرو است که نیازمند اصلاحات گسترده در نظام مالیاتی کشور هستیم.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها