کد خبر: ۹۹۵۳۲
زمان انتشار: ۰۰:۰۱     ۲۳ آذر ۱۳۹۱

598 به نقل از رجانیوز: هفته گذشته به دلیل همزمانی 16 آذر با تعطیلات چند شهر بزرگ کشور به دلیل آلودگی هوا و همچنین روزهای آخر هفته، برنامه‌های بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه‌های کشور به روزهای ابتدایی هفته جاری موکول شد. تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه تهران هم به عنوان یکی از اصلی‌ترین دانشگاه‌های کشور، برنامه‌های خود را در این هفته برگزار کردند. بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان دو تشکل اصلی این دانشگاه بودند که در روزهای ابتدایی هفته اقدام به برگزاری مراسم بزرگداشت 16 آذر کردند.

روز دوشنبه، انجمن دانشگاه تهران برنامه خود را در دانشکده ادبيات دانشگاه تهران برگزار کرد که به دليل برخي محتواي ساختار شكنانه مطرح شده در اين برنامه و اقدام به شادي و سوت و كف همزمان با روز شهادت حضرت امام سجاد (عليه السلام) با انتقاد جريانات مذهبي و انقلابي دانشگاه تهران روبرو شد.
 
اين در حالي بود كه در اين مراسم كه به نوعي از آن به عنوان برنامه سالانه شاخه دانشجويي طيف مجمع روحانيون مبارز ياد مي شود،‌ طبق روال هر سال از ادوار انجمن دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران و اساتید دانشگاه از جمله محمدرضا ظفرقندی، محسن رهامی و فرشاد مومنی برای سخنرانی در این مراسم دعوت شده بود. در این مراسم شخصیت‌های سياسي اصلاح طلب از جمله علی شکوری‌راد و نجفقلی حبیبی حضور داشتند.
 
اما شايد يكي از ساختارشكنانه ترين بخش هاي اين برنامه،‌ پخش کلیپ سخنان سیدمحمد خاتمی بود كه وي در اين كليپ باز هم بر موضوع آْزادي محكومان فتنه كه وي آنها را زندانيان سياسي مي ناميد و حضور سياسي سران فتنه در عرصه سياسي كشور اشاره كرد. موضوعي كه تلاش شد در كنار فضاسازي از سوي برگزار كنندگان همايش با قرائت بیانیه پایانی انجمن دانشگاه تهران به عنوان يك مانور سياسي از سوي اين جريان آنهم در آستانه ورود به فضاي انتخابات رياست جمهوري قلمداد شود.
 
 
 
 
 
اين در حالي بود كه روز گذشته هم نوبت بسیج دانشجویی دانشگاه تهران بود تا برنامه خود را با حضور استاد حسن رحیم‌پور ازغدی و استقبال قابل توجه دانشجویان برگزار کند. در این برنامه حسن رحیم‌پور به بررسی طلیعه انقلاب اسلامی و فرجام مبارزه با غرب پرداخت. اين درحالي بود كه در حاشیه این مراسم دانشجویی هم بساط مباحثات انتخاباتی داغ بود و همه دانشجویان به بحث و تبادل نظر درباره انتخابات ریاست جمهوری آینده پرداختند و نظراتشان را درباره فضای انتخاباتی بیان کردند.
 
 
 
 
اما شايد حاشيه جالب توجه برنامه هاي امسال روز دانشجو،‌ اين بود كه رسانه‌های خبری ضدانقلاب که در سال‌های گذشته همواره نسبت به تجمعات و محافل کم تعداد دانشجویی نیز واکنش نشان می‌دادند و به پوشش خبری و تصویری گسترده از همایش‌های دانشجویی به ویژه طیف نزديك به اصلاح طلبان می‌پرداختند، امسال به بایکوت کامل مراسم بزرگداشت 16 آذر پرداختند و حتی اشاره‌ای هم به اين برنامه كه اتفاقا يكي از پر جمعيت ترين برنامه هاي اين طيف از دانشجویان بود نکردند.
 
اين در حالي است كه در سالهاي گذشته تجمع چند ده دانشجوی معترض در یکی از دانشگاه‌های ایران با پوشش خبری سریع و گسترده از سوی این رسانه‌ها روبرو می شد و از آن به عنوان نماد زنده بودن بدنه اجتماعي و دانشجويي خود ياد مي كردند اما امسال رسانه‌های مختلف ضدانقلاب مانند بی‌بی‌سی فارسی، صدای آمریکا، رادیو فردا و ... به طور کامل همایش انجمن اسلامی دانشگاه تهران را كه اتفاقا يكي از پر جمعيت ترين برنامه ها در نوع خود بوده و در آن مواضع سياسي ساختارشكنانه و متناسب با خواسته اين رسانه ها نيز مطرح شد را بایکوت کردند.
 
به نظر می‌رسد جنب و جوش سياسي در آستانه انتخابات، چندان به مذاق جریان رسانه‌ای ضدانقلاب خوش نیامده و کام آنان از زنده بودن دانشگاه و انگیزه آنان برای شرکت در مباحثات سياسي، خوش نيامده است که اینگونه دست به سانسور و بایکوت خبری مراسم بزرگداشت 16 آذر زده‌اند؛ موضوعی که نشان می‌دهد در گذشته نیز دانشجویان نقش مهمی برای این رسانه‌ها نداشتند و تنها استفاده سیاسی از تجمعات و محفل‌های آنان، علت پوشش خبری رسانه‌هایی مانند بی‌بی‌سی بوده است.
 
بی‌انگیزه نشان دادن دانشجویان و خنثی معرفی کردن فضای سیاسی کشور و بی‌رغبتی مردم برای مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم از جمله برنامه‌های اصلی و مشترک رسانه‌های غربی و فارسی‌زبان ضدانقلاب است که در هفته‌های اخیر به طور پررنگی افزایش داشته است که در مهمترین اقدام، بایکوت برنامه‌های بزرگداشت روز دانشجو در دستورکار آنها قرار گرفته است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها