کد خبر: ۹۹۹۹۰
زمان انتشار: ۱۳:۱۹     ۲۵ آذر ۱۳۹۱
رییس شورای رقابت با بیان این که در شرایط فعلی با اتخاذ سیاست‌های صحیح می‌توانیم نرخ ارز را کنترل کنیم ، گفت: بخش مهمی از وضعیت ایجاد شده در بازار ارز به حضور و نقش دلالان بر می‌گردد.
به گزارش ایسنا "جمشید پژویان" درباره اقدامات لازم برای کنترل نرخ ارز، گفت: در شرایط فعلی با اتخاذ سیاست‌های صحیح می‌توانیم نرخ ارز را کنترل کنیم همچنین باید واردات را در حد ممکن محدود کرده و تقاضا برای دلار را کاهش دهیم.

وی در تشریح دلایلی که باعث بروز این وضعیت در بازار ارز طی ماه‌های اخیر شد،‌گفت:بخش مهمی از این وضعیت به حضور و نقش دلالان بر می‌گردد به عنوان مثال روزی که اتحادیه اروپا اعلام می‌کند که قرار است از 5 ماه آینده اعمال تحریم کند، بلافاصله و قبل از اعمال تحریم ها قیمت‌ها بالا می‌رود که این نشان دهنده نقش دلالان است.

این اقتصاددان در ادامه در پاسخ به این که با توجه به این که بسیاری از افراد عادی برای حفظ ارزش پول خود وارد این بازار شدند، آیا دولت می تواند برای حفظ ارزش پول ملی کاری کند؟ تصریح کرد:دولت باید اقداماتی را انجام می‌داد اما اساسا مشکل ما همیشه این بوده است که عد‌ه‌ای در این بازارها حرفه‌ای هستند و زمانی که شرایط ملتهب می‌شود تقاضایی را ایجاد می‌کنند که مردم عادی وارد می‌شوند ، اما مردم عادی در این بازارها متضرر خواهند شد،در مورد حباب بازار سرمایه آمریکا که هم حدود 15 سال گذشته رخ داد مردم عادی ضرر کردند.

پژویان درباره نرخ واقعی دلار افزود:با توجه به این که چندی پیش بازار به هم ریخت نمی‌توان نرخ مشخصی را اعلام کرد اما با محاسبات اقتصادی می توان برآوردهایی انجام داد که نیازمند مشخص بودن میزان عرضه و تقاضای واقعی است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها
پر طرفدار ترین ها