روز دهم محرم؛ توسل به سالار شهیدان امام حسین(ع)
شب حسین بن علی(ع) الگوی آزادگان جهان. شهامت، ایثار، بردباری، تسلیم، رضا، وفا، فروتنی، شجاعت و پایداری امواج اقیانوس بی منتهای حسین(ع) است. اگر این قیام چنین درون مایه ارزشمندی از فضایل انسانی را نداشت، این گونه بر پیشانی تاریخ نمی‌درخشید. عاشورا این گونه توانست حصار زمان و مکان را درهم شکند و تاریخ را درنوردد.
بازخوانی حادثه عظیم عاشورا؛
روایت شهادت تک تک یاران امام حسین در دشت کربلا
شب و روز عاشورا بنا بر سنت تاریخی، متعلق به امام حسین (ع) سرور و سالار شهیدان است و راویان به وقایع آن روز بزرگ می‌پردازند؛ اما در روز عاشورا در کربلا چه گذشت؟ روایت کامل و دقیقِ واقعه عاشورا را به ترتیب زمان و لحظات دردآور شهادت یاران حسین (ع) در «تابناک» بازخوانی می‌کنیم...
رجزخوانان اصحاب امام حسین در روز عاشورا
رجز نوعی شعر است که سلحشوران و پهلوانان در آغاز نبرد می خواندند و اغراض متعدّدی از بیان آن داشتند. در روز عاشورا نیز یاران حضرت سیّدالشهداء(ع) و خود آن بزرگوار با رجزهایی به نبرد پرداخته اند که در کتب مقاتل نقل شده است.
شب نهم محرم؛ توسل به باب الحوائج، ابوالفضل العباس(ع)
حضرت عباس(ع) علمداری وفادار و شجاع / دست من خورد به آبی که نصیب تو نشد/ ماجرای شهادت حضرت عباس(ع) به روایت رهبرانقلاب
حضرت عباس(ع) به اندازه‌ای محو یار شده بود که بر امواج دل انگیز آب روان، لب‌های خشکیده محبوب خود را در نظر آورد و داغ تشنگی را از یاد برد. رشادت، وفاداری و فروتنی عباس(ع) یکی دیگر از برگ‌های زرین عاشورا است که همه را به شگفتی واداشته است.
گفتاری از آیت‌ الله سید محمد مهدی میرباقری؛
اصحاب سیدالشهدا(ع) خون خود را پیشِ‌روی امام حسین(ع) دادند، نه مثل توابین، پشت سر امام حسین(ع)!
عده‌ای دير فهميدند؛ توّابينی كه در كوفه خروج كردند، ‌چه وقت می‌توانند در صف اصحاب سيدالشهدا(ع) باشند ولو همه‌شان هم كشته شوند! ماندند و خون سيدالشهدا(ع) ريخته شد و حالا اين‌ها متوجه شدند كه عجب اشتباهی شده و حالا يك فكری كنيم! چه فايده‌ای دارد؟
روز هشتم محرم؛
ملاقات امام حسین (علیه السلام) و عمر بن سعد/ اولين شهيد عاشورا از بنى هاشم حضرت علی اکبر(ع)
شجاعت و دلاورى على اكبر و رزم آورى و بصيرت دينى و سياسى او،در سفر كربلا بويژه در روز عاشورا تجلى كرد.سخنان،فداكاريها و رجزهايش دليل آن است.وقتى امام حسين از منزلگاه«قصر بنى مقاتل»گذشت،روى اسب چشمان او را خوابى ربود و پس از بيدارى«انا لله و انا اليه راجعون»گفت و سه بار اين جمله و حمد الهى را تكرار كرد.
جایگاه نماز در قیام عاشورا به روایت حاج آقا قرائتی
حضرت وقتی هم که از مدینه خواست بیرون بیاید، کنار قبر پیامبر(ص) آمد و نماز خواند و خداحافظی کرد. همچنین کنار قبر مادرش زهرا(س) نماز به جای آورد و خداحافظی کرد.
انصاریان: کم‌رنگ‌شدن زیارت اربعین خواست آمریکا است
مفسر،محقق و پژوهشگر علوم و معارف اسلامی اظهار کرد: از حمایت‌ها و برنامه‌ریزی‌های گذشته دولت و مسئولین باید تشکر کرد ولی امسال زائران اباعبدالله(ع) به حمایت‌های بیشتری از سوی مسئولان نیاز دارند.
حبیب امام حسین(ع) چگونه زندگی کرد؟
بصیرت، نقش تعیین‌کننده‌ای در تعیین سرنوشت و سعادت یا شقاوت انسان دارد. جایگاه این عنصر را در سبک زندگی و سرنوشت حاضران در صحنه کربلا به‌خوبی می‌توان مشاهده کرد.
روز هفتم محرم؛ توسل به سند غربت سیدالشهداء(ع)
کودک شش ماهه‌ای که به شهادت آبرو داد/ روضه سوزناک رهبرانقلاب برای شهادت حضرت علی اصغر(ع)/ مقام علی اصغر(ع) و قتلگاه حسینی در کربلا
مصیبت علی اصغر(ع) برای حسین(ع) جان فرسا بود چنان که گریست و به خداوند عرض کرد: خدایا خودت میان ما و این قوم داوری کن. آنان ما را فرا خواندند تا یاری کنند ولی برای کشتن ما کمر بسته‌اند.
اهمیت قیام امام حسین (ع) از دیدگاه رهبر انقلاب
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۷۷ در خطبه‌های نماز جمعه به تحلیل علل و انگیزه‌های قیام امام حسین علیه‌السّلام پرداختند.
روز ششم محرم؛ توسل به حضرت قاسم بن الحسن(ع)
نوجوانی که مرگ را از عسل شیرین‌تر می‌دید/ چگونگی شهادت قاسم بن الحسن(ع)
شب نوجوانان عاشورایی، شب روضه قاسم بن الحسن(ع). وقتی امام حسین(ع) سخن از شهادت یارانش به میان آورد، نوجوان سیزده ساله کربلا از عمو پرسید: عموجان آیا من نیز به فیض شهادت نائل می‌شوم؟ امام او را به سینه چسباند و فرمود: فرزندم مرگ را چگونه می‌بینی؟ قاسم پاسخ داد: از عسل شیرین‌تر!
«دمِ پایانی‌» مانیفست ‌هیأت ماست
نخستین تجربه ما در ورود جدی به مسائل جهان اسلام مربوط به دو سال پیش از آن و ماجرای همزمانی محرم با جنگ غزه و کودک‌کشی رژیم صهیونیستی بود.
حرکت جالب و ارزشمند مداح معروف در هیئت +عکس
از همین باب شب گذشته هیئت میثاق با شهدا، دانشگاه امام صادق(ع)، کاملا رنگ و بوی نوجوانانه گرفته بود. اگرچه در کنار این هیئت، هرشب هیئت نوجوانان بطور اختصاصی و با سخنرانی، اجرای تئاتر و نوحه خوانی برقرار است، اما دیشب نوجوانان محور و میاندار این هیئت باشکوه بودند.
روز پنجم محرم؛ توسل به عبدالله بن حسن(ع)
یتیم مظلومی که در آغوش عمویش غریبانه آرام گرفت/ روضه غم انگیز رهبر انقلاب برای شهادت عبدالله بن حسن(ع)/ مقتل خوانی استاد مطهری
شب پنجم به اسم حضرت عبدالله بن حسن کودک یازده ساله امام مجتبی (ع)منسوب است. عبدالله(ع) در شمار آخرین شهیدانی بود که پیش از شهادت امام حسین(ع) در ظهر عاشورا به شهادت رسید.
به امام حسین علاقه دارم / در مسجد حضرت زهرا در مکه آنقدر گریه کردم که همسرم مرا بیرون آورد
هرکسى دنبال حقیقت برود بالاخره به اسلام میرسد! مانند شهید ادواردوآنیلی که من خیلى به جاى برادر مسلمان دوستش دارم ایشون خیلى بزرگ هستن !!!شوهرم میگوید ایمان دارد که شهید ادواردو در ظهور امام زمان علیه السلام حتماً بر میگردد !!
قرائتی: اوج کمالات انسانی در کربلا متبلور شد
رئیس ستاد اقامه نماز با بیان اینکه حضور در محفل عزای اباعبدالله(ع) باید موجب نزدیکی بیشتر ما به رفتار آنها شود گفت: اوج تمامی کمالات را می‌توان در کربلا مشاهده کرد.
پیرغلامی که زندگی خود را وقف خدمت در هیئت اباعبدالحسین (ع) کرد/کلاهی که سیزده سال برسریک مداح رفت
پیر غلام اهل بیت (ع)، حاج محمد علامه، بسیاری از شعرهای مداحی هایش را خود سروده بود که مانند دیگر مداحان نسل قدیم، سبک مرثیه سرایی ساده و بی تکلف داشت که او را به اخلاص و ادب می‌شناختند.
حجت الاسلام انصاریان:
امام حسین(ع) چهره انسانی قرآن است
حجت الاسلام انصاریان گفت: امام حسین(ع) چهره انسانی قرآن است، حسین(ع) عامل آمرزش است. برای همه ما از زمانی که در رحم مادر بودیم، محبت حسین(ع) ملموس و محسوس بوده است.
شب چهارم محرم:شهادت فرزندان رشید حضرت زینب(س)
چرا عبدالله همسر حضرت زينب(س) به کربلا نرفت؟/ طفلان زینب چگونه فدایی نهضت حسین (ع) شدند؟
شب چهارم محرم متعلق به فرزندان حضرت زینب علیهاالسلام و حر است و شهادت این عزیزان مورد توجه قرار می‌گیرد. محمد و عون دو فرزند حضرت زینب کبری و عبدالله بن جعفرطیار(ع) بودند.
جهادگرانی که موکب‌دار زائران اباعبدالله(ع) می‌شوند/ شور عزاداری دانشجویان دانشگاه‌های ایلام در ماه محرم
مهمترین فعالیت دانشجویان دانشگاه‌های ایلام در ایام ماه محرم و صفر، حضور در مرز مهران و موکب‌داری مراسم اربعین است؛ در حالی که بسیاری از این دانشجویان به تازگی از اردو‌های جهادی بازگشته‌اند.
روز سوم محرم؛ توسل به ۳ ساله سیدالشهداء(ع)
پدرم‌رفت خدایا به کجا که من‌آواره در اینجا ماندم/ سر‌ که برام بابا‌نشد پس خرابه‌ام برام خونه‌نمیشه
رقیه(س) دردانه سه ساله حسین بن علی(ع) است. نام مبارک او در بعضی از کتاب‌های تاریخی و مقاتل نقل شده است و برخی دیگر مانند ریاض الاحزان از او با نام فاطمه صغری یاد کرده اند. رقیه(س) در روز سوم صفر سال ۶۱ ه ق در سفر اهل بیت به شهر شام از دنیا رفته است. شاید نام گذاری روز سوم محرم به نام این بانوی کوچک به این انگیزه بوده که در گرماگرم عزاداری دهه اول، از مظلومیت او یادی شود.
انیمیشن سه‌بعدی روضه شهادت حضرت عباس(ع) در آستانه اکران
رئیس سازمان فضای مجازی سراج خبر از فعالیت روی پروژه شبیه‌سازی انیمیشن سه بعدی روضه شهادت حضرت عباس(ع) داد.
منشأ انحراف در هیئت ها، خودبینی است/ گریه ای که منجر به همراهی با حسین (ع) نشود، ارزشمند نیست
حجت الاسلام ریاضتمنشأ انحراف در هیئت ها، خود بینی است کارشناس مذهبی معتقد است زمانی که خودبینی و منیت ها و هوای نفس وارد شیوه عزاداری در هیئت ها شود، انحراف آغاز می‌شود.
گفتگو
رزق مداحی از آسمان می‌آید

رزق مداحی از آسمان می‌آید

ما هرچه خورده‌ایم از خودی بوده است. شهرداری جلوی پای ما سنگ‌اندازی نکند؛ بن و بودجه‌ای از آنها نمی‌خواهیم. ‌ما درخواست زمینی برای ساخت حسینیه داده‌ایم اما با آن موافقت نشد.‌
حبیب امام حسین(ع) چگونه زندگی کرد؟

حبیب امام حسین(ع) چگونه زندگی کرد؟

بصیرت، نقش تعیین‌کننده‌ای در تعیین سرنوشت و سعادت یا شقاوت انسان دارد. جایگاه این عنصر را در سبک زندگی و سرنوشت حاضران در صحنه کربلا به‌خوبی می‌توان مشاهده کرد.
مبنای تراژدی امام حسین، حکمت است

مبنای تراژدی امام حسین، حکمت است

استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران گفت: قرآن کتاب حکمت است و این حکمت در روز عاشورا در یک تراژدی داستانی تفسیر و تعبیر شده است.
خادمیان: عاشورا نگاه رشد دهنده به انسان دارد

خادمیان: عاشورا نگاه رشد دهنده به انسان دارد

یک خطیب تهرانی گفت: در سیر امامت حضرت اباعبدالله (ع) می‌بینیم که ایشان تدبیر احسن کرد که این تدبیر برای ما به خصوص در زمان تحریم قابل استفاده است.
فلسفه سیاه پوشی در عزای سیدالشهداء(ع)

فلسفه سیاه پوشی در عزای سیدالشهداء(ع)

حجت الاسلام ترخان گفت: سیاه پوشی ما نماد و شعار همراهی با اهل بیت(ع) است. از سوی دیگر وقتی تاریخ را بررسی می کنیم، در گزارش های متعدد می خوانیم که سیاه پوشی در عزای اهل بیت(ع) یک سنت بوده است.
صوت و فیلم و عکس
گزارش تصویری متفاوت از عاشورای حسینی در جوار حرم حضرت معصومه (س)

گزارش تصویری متفاوت از عاشورای حسینی در جوار حرم حضرت معصومه (س)

دوست داران حسینی در قم همزمان با سراسر کشور با حضور در مراسم عاشورای حسینی در غم شهادت سالار شهیدان و یاران باوفایش به سوگ نشستند.

دومین شب عزاداری ایام محرم در حسینیه امام خمینی

دومین شب مراسم عزاداری حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام در حسینیه‌ی امام خمینی رحمه‌الله، با حضور هزاران نفر از مردم عزادار، جمعی از مسئولان کشور و رهبر انقلاب اسلامی برگزار شد.