پرویز شیخ طادی درگفتگو با خبرنگار فرهنگی پایگاه 598:
کارگردان سریال"کابوس نتانیاهو" با اشاره به روند غلطی که در سینمای و فرهنگ ما وجود دارد افزود: یک ایراد ساختاری در فرهنگ ما وجود دارد که موجب میشود این افراد میدان دار باشند؛ آن هم این است که کارشناسان علوم انسانی اسلامی در راس کار فرهنگی ما نیستند. دور میز وزیر ارشاد بیشتر از آنکه کارگردان باشد باید فیلسوف و جامعه شناس اسلامی بنشیند.
گفتگوی 598 با وحید یامین پور؛
دشمنی با افق به خاطر هوشمندی این شبکه در ترویج فرهنگ انقلاب است/ تکذیب همه ادعاها درباره افق
افق یک شبکه فرهنگی است نه سیاسی اگرچه اگر سیاسی هم باشد ایرادی به آن نیست. شبکه افق یک شبکه هوشمند است، هم در برنامه ریزی و هم در تولید هوشمند است و می داند چه می کند و کجا میرود؛ درباره افق شایعات و ویروس های خبری زیاد است. ابتدا گفتند متعلق به سپاه است که این یک دروغ بود.
حاتمی‌کیا: تنها فیلم گران‌ام «چ» بود که بایدساخته می‌شد
من افتخار نمی‌کنم فیلم گران بسازم اما تنها فیلم من که گران است و باید ساخت می‌شد، «چ» است. به عقیده من بحث‌های ملی این مملکت باید گفته شود باید وقت بگذاریم و حوصله کنیم . باید به بهترین شکل هم اتفاق بیافتد.
منافقان اعتراف می کنند/
رسوایی تروریست‌ها مقابل دوربین کارگردان ایرانی
گودرزی به اولین مستندهای خود با محوریت دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: من در اولین مستندها سراغ فضای دفاع مقدس رفتم زیرا احساس کردم خانواده های شهدا ناگفته ها و دردهای پنهان زیادی دارند. شهدای سلاح های کشتار جمعی و شهدای سلاح های شیمیایی از جمله این سوژه ها بودند مخصوصا افرادی که قربانی جنگ بودند شهدایی بودند که شاید مستقیما به جبهه نرفته بودند یعنی مردم عوام هم از دیگر قربانیان جنگ بودند.
نمایشگاه رسانه های انقلاب// در گفتگوی 598 با بیژن نوباوه وطن:
سخنان آقای آشنا درباره رسانه ملی خلاف قانون است
صداوسیما طبق قانون یک نهاد مستقل با وظیفه مشخص است و خیلی بزرگتر و قویتر از این است که دولت یا هر ارگان دیگری بخواهد برای او تعیین تکلیف کند؛ چرا که اگر رسانه بخواهد مستقل عمل کند و وظیفه اطلاع رسانی را به طور درست و همسو با نیاز مخاطب انجام دهد نباید وابسته به نهادهای غیر تخصصی دیگر باشد./ قوانین صداوسیما توسط این مجمع تشخیص تصویب شده که اگر ایشان زمان نوشتن قانون کمی دقت بیشتری میکرد امروز دست ما هم بازتر بود.
چهار محور اصلی برنامه‌های رسانه‌ملی در ایام فتنه 88؛
خدمتی که ضرغامی در یارانه ، ژنو و زمان برنامه‌هایش به دولت کرد، پاسخی که
سخنان رییس دولت یازدهم، خواسته یا ناخواسته چراغ سبزی خواهد بود برای حمله سنگین‌تر رسانه‌های زنجیره‌ای، فتنه‌گران و حامیانشان برای تلافی‌جویی نسبت به ضربات خورده در فتنه هشتادوهشت و عقده‌گشایی نسبت به صداوسیمای جمهوری اسلامی/ پس از انتخابات سال 92 و پیروزی کاندیدای مورد حمایت آقای هاشمی و اصلاح‌طلبان، حمله به صداوسیما تشدید شد
حمایت قاطع نمایندگان مجلس از صدا و سیما
سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران یکی از مراکز مهم و راهبردی نظام اسلامی است که همواره در ظل رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی و سیاست‌های ابلاغی معظم له گام برداشته است و وظیفه خطیر خود را در پاسداری از انقلاب اسلامی و دفاع از حقوق مردم و نشر و ترویج ارزش‌های اسلامی و انقلابی ایفا نموده است.
آسیب‌شناسی وضعیت تبلیغات در تلویزیون
تبلیغ وسایل عجیب و غریب ماهواره چطور از صدا‌و‌سیما سر درآورد؟!
«همان کالاهایی که از شبکه‌های مخالف نظام تبلیغ می‌شدند، حال به صدا‌و‌سیمای خودمان آمده‌اند؛ تبلیغات صدا‌و‌سیما دست‌کمی از شرکت‌های هرمی ندارد؛ هر چه برنج و روغن و چای بیشتری بگیرید، شانس برنده شدنتان برای دریافت یک خودروی لوکس بیشتر است!»
نرگس‌ آبیار: فیلمی با موضوع زیارت امام رضا(ع) می‌‌سازم
نرگس آبیار با تأکید بر اینکه سینمای ما از اندیشه‌های ناب امام رضا(ع) خالی است، گفت: سفری به مشهد مقدس داشتم و طرحی درباره زیارت امام هشتم نوشته‌ام؛ قطعا امسال نگارش فیلم‌نامه را به پایان می‌برم و امیدوارم به زودی ساخت فیلم را آغاز کنم.
سلحشور:
سریال حضرت موسی(ع) را در پاسخ به جنایت صهیونیست ها با کمک مالی مردم می سازم
کارگردان حضرت موسی(ع) گفت: برای ساخت این سریال نیازمند حمایت‌های مالی مردم است و امیدی به ارگان‌های صدا و سیما و مجلس نیست. سلحشور اضافه کرد: مهمترین وجه این سریال و داستان قوم بنی اسرائیل این است که جامعه را به سمت سوال‌هایی که در ذهن آنها وجود دارد، پیش می‌برد و وجه مهم داستان مسائل سیاسی قوم بنی اسرائیل است.
چرا از کنار این رفتار میهن‌پرستانه رضا کیانیان به سرعت گذر کردیم؟
چه کسی دوست ندارد بین‌المللی شود؟ قطعاً بیشتر هنرمندان برایشان جذاب است؛ اما به چه قیمتی؟ «هرگز دوست ندارم در اثری بازی کنم که به ملتم توهین کرده باشد‌»؛ این پاسخ رضا کیانیان به پیشنهادی اغواکننده برای بازی در سریال ضدایرانی «میهن / Homeland» است؛ پیشنهادی که می‌توانست به بهای پشت کردن به اعتبار جهانی کشورش، او را جهانی کند.
شیخ طادی: پس از شکارچی شنبه به من اجازه ساخت فیلم نمی‌دهند
پرویز شیخ طادی در همایش ادبی غزه در خون با انتقاد از انفعال فرهنگی کشور در مواجه با ماجرای غزه گفت: شرایط فعالیت فرهنگی نباید شرایط طوری باشد که بعد از 4 سال از ساختن شکارچی شنبه به من اجازه ندهند که فیلم دیگری بسازم و هر که می‌خواهد راجع به غزه و موضوعاتی مشابه فیلم بسازد به او بگویند: هیس...ساکت باش!
نشست مشترک کمیسیون برنامه و بودجه با رئیس ​رسانه ملی
رسانه ملی به تریبون دولت تبدیل شده / سیمای استانها فقط چشمش و گوش دولت نباشند
در نشست مشترک کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با رئیس رسانه ملی، مشکلات بودجه و توانمندی‌های صداوسیما بررسی شد. رئیس رسانه ملی در این نشست گفت: نظرسنجی ها نشان می دهد با همین مقدار کار انجام شده و تنوع در ایجاد شبکه های جدید، گرایش به ماهواره کمتر شده است.
بچه مذهبی‌ها آستین بالا زدند/ مساجد سوژه فیلمسازی شدند
از قدیم الایام مساجد مهم ترین کانون های اجتماعی و فرهنگی در کشورمان بوده اند و حتی بسیاری از هنرمندان و نویسندگان انقلابی نیز از دل همین مساجد پا گرفته اند به همین منظور تعدادی از مستندسازان دست به کار شدند و به فیلمسازی درباره مساجد فعال اقدام کرده اند.
فیلم پزشک؛ نجات ایران با منجی دروغین!
اهداف فیلم پزشک، چیزی جز تاریخ‌ سازی برای مظلومین یهود در میان مسلمانان، منجی‌سازی از غرب برای علم و بشریت، گوش‌زد نمودن خطر اسلام و روحانیت، تاریخ‌سازی برای جریانهای تکفیری و طالبانی که خود غرب در شکل‌گیری آنان نقش داشته، نیست.
گفت‌وگوی صریح با مهدی فخیم‌زاده به بهانه حضورش روی پرده سینما پس از 10 سال
سینمای ما؛ سفارشی ـ جشنواره‌ای!
مهدی فخیم‌زاده پس از 10 سال در فیلم «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» روی پرده سینما دوباره خوش درخشید. او هنرمندی است که آثارش در مقام کارگردان، هیچگاه شامل مرور زمان نمی‌شود و فیلم‌های خواستگاری، همسر، مسافران مهتاب و دیگر آثارش رنگ و بوی کهنگی نمی‌گیرد. فیلمسازی که سریال‌های موفقی همچون تنها‌ترین سردار، ولایت عشق، خواب و بیدار و حس سوم را در کارنامه دارد.
لزوم توجه بیشتر سازمان سینمایی و هنرمندان متعهد به مسئله مقاومت
برترین‌های سینمای ایران در مورد مقاومت
با توجه به گذشت بیش از 35 سال از انقلاب اسلامی و تعداد تولیدات سینمایی معطوف به مقاومت مردم فلسطین، به نظر می­ رسد در این زمینه کم کار شده است و هنرمندان باید بیش از پیش به این مسئله اهمیت دهند.
نامی از «چ» در کاندیداهای خانه سینما نیست
بی‌مهری به حاتمی‌کیا همچنان ادامه دارد
در اقدامی عجیب و کم‌سابقه، ۱۴ داور عضو هیات‌های داوری شانزدهمین جشن خانه سینما، اسامی آثار خود را به عنوان کاندیداهای دریافت جایزه اعلام کردند.
اختتامیه جشن انجمن منتقدان سینما
«خانه پدری» بهترین فیلم شد/«چ» جوایز سینمایی را ربود
در حالی که فیلم سینمایی «خانه پدری» عنوان بهترین فیلم هشتمین جشن انجمن منتقدان سینمای ایران را از آن خود کرد، فیلم سینمایی «چ» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا با دریافت 5 جایزه رکورددار این جشن بود.
شبكه نمايش خانگي جايي براي توقيفي‌ها!
مدتي است فيلم‌هاي سينمايي كه به دلايل مختلف توقيف شدند و اجازه اكران عمومي پيدا نكرده‌اند، بدون هيچ گونه تغيير و مميزي، به راحتي وارد شبكه نمايش خانگي مي‌شوند.
در مراسم نقد و بررسی فیلم «فرشته‌ها باهم می‌آیند»؛
جواد عزتی: از کودکی با فضای طلبگی آشنا بودم / کردا: نمی‌توان از سنت‌ها جدا شد
بازیگر نقش اول فیلم سینمایی «فرشته‌ها باهم می‌آیند» گفت: از کودکی با فضای طلبگی آشنا بودم اما وقتی نقش روحانی در فیلم «طلا و مس» پیشنهاد شد با شعیبی به قم رفتیم و براساس تحقیقات با روحانیون گرامی قم با این فضا بیشتر آشنا شدم.
عوامل نمایش «یک کلیک کوچولو» رو در روی خبرنگاران قمی+گزارش تصویری
خبرنگاران فرهنگی هنری خبرگزاری‌ها و مطبوعات قم در قالب اردویی یک روزه با هدف گرامیداشت روز خبرنگار به همت روابط عمومی حوزه هنری استان قم به تماشای نمایش «یک کلیک کوچولو» نشستند.
در حاشيه صدمين سالگرد تولد كمدين فرانسوي
وقتی که من او را در فيلم معروف «آشپزباشي» محصول سال 1976 ملاقات کردم، به من گفت:«من در فيلم كاملا سكوت مي‌كنم.»/ لوئی به نقاشی و نواختن پیانو علاقه‌ داشت و كمتر به درس و كلاس توجه مي‌كرد‌ او همواره از مدرسه فراري بود و عاقبت هم درس را رها كرد و مشغول به‌کار در مشاغل مختلف شد اما اغلب به‌عنوان پیانیست جاز در پاريس كارمي‌كرد همزمان به‌عنوان شومن مشتریان خود را با جك‌هاي بامزه به خنده وا مي‌داشت
کارگردان تئاتر سرمه در گفت و گو با پایگاه 598:
برای حجاب
صد سال پیش در مسجد گوهر شاد 2000 خون برای عفاف و حجاب ریخت ولی مسئولین فعلی مان، متاسفانه هنوز آنطور که می بایست از مقوله حجاب حمایت نمی کنند و فکر می کنند می توانند با زدن چند بنر در سطح شهر کار فرهنگی بکنند/ تئاتر سرمه به اتفاقات سال 1299 تا سال 1314 می پردازد که دوره حساسی در تاریخ کشورمان محسوب می شود و همزمان است با روی کار آمدن رضا خان بر قدرت.
«سی سال سینمای دفاع مقدس» گردآوری شد/ ترجمه به 6 زبان دنیا
محمد خزایی دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم دفاع مقدس از رونمایی بسته «سی سال سینمای دفاع مقدس» همزمان با آغاز این جشنواره خبر داد.
در نقد فیلم زندگی مشترک آقای محمودی و بانو:
وقتی هیچ کس از هیچکس راضی نیست
نکته جالب در فیلم تلاقی انسان های مدرن فیلم و مقوله بازسازی خانه است؛ فیلم به خوبی مقوله ظاهرگرایی مدرن در جامعه را نشانه می رود به این معنا که جهان مدرن در جامعه ما صرفا در ظاهری مدرن و فاقد هرگونه نگاه عمیق فلسفی و هستی شناسانه به مدرنیسم خلاصه می شود، به عبارت دیگر جامعه ما فاقد هرگونه نگاه غرب شناسانه است. خانواده محمودی درصدد مدرن کردن خانه و به تعبیر بهتر لایه ظاهری زندگی خود هستند.
اخبار کوتاه
گفتگو
تلویزیون رابطه مردم با نظام را عمیق نمی کند / تلویزیون ما نماینده حاکمیت نیست

تلویزیون رابطه مردم با نظام را عمیق نمی کند / تلویزیون ما نماینده حاکمیت نیست

تلویزیون نماینده مردم است، اینکه باید پشتیبان نظام و مبلغ آن باشد، هیچ منافاتی ندارد با اینکه حرف مردم هم در آن زده شود. ما در چارچوب نظام جمهوری اسلامی، برای مردم حق حاکمیت قائلیم. بنابراین اگر تلویزیون می گوید «من نماینده حاکمیت هستم» کاملاً حرف درستی است، اما این حاکمیت باید طبق نگرش امام و رهبری باشد که در آن، مردم هستند که حاکمیت را تشکیل می دهند.
فیلمها و سریال‌های ما مخاطب را به تعمق نمی کشاند/سریالهای تلویزیون تجسس،فضولی و تجمل گرایی را گسترش می دهند

فیلمها و سریال‌های ما مخاطب را به تعمق نمی کشاند/سریالهای تلویزیون تجسس،فضولی و تجمل گرایی را گسترش می دهند

نکته مهم این است که شما وقتی سراغ بدی ها یا تیره بختی ها می روی، نگرش خودت چیست؟ ممکن است معتقد به نهیلیسم باشی و همه چیز را پوچ بدانی که این یک تأثیر اجتماعی دارد، و یا ممکن است بگویی نه، اگرچه شرایط تیره است، ولی من به سربلندی معتقدم، من به قهرمان معتقدم، من به بیرون آمدن از بحران معتقدم. مشکل اصلی فیلم ها و سریال های ایرانی این است که معتقد به بیرون آمدن از بحران نیستند و در همان موقعیت می مانند و تماشاگر را دعوت به تحول نمی کنند، دعوت به ایستایی می کنند.
آقای سلحشور! چرا فساد را فریاد می زنید؟ چرا جمع بستید؟ و 11 سوال دیگر + پاسخ های صریح سلحشور

آقای سلحشور! چرا فساد را فریاد می زنید؟ چرا جمع بستید؟ و 11 سوال دیگر + پاسخ های صریح سلحشور

موضع گیری های چند ماهه اخیر فرج الله سلحشور در مورد فساد سینمای ایران اگرچه به مذاق خیلی ها (حتی برخی متدینین) خوش نیامد، ولی عملاً آثار مثبتی در فضای کشور داشت. از جمله اینکه نیروی انتظامی بالاخره جرأت ورود به حریم ممنوعه سینما را پیدا کرد و بازیگران سالم سینما نیز جرأت اعتراض به وضع موجود. اما متأسفانه در اثر تیترهای نارسا و بعضاً غلط برخی سایت ها، برداشت های کاملاً اشتباهی از حرف های او صورت گرفته. 598 در گفتگویی چالشی، مواضع دقیق سلحشور در 11 مسأله مربوط به سینما را از او جویا شده.
چرایک سال است آمار بیننده‌ها را اعلام نمی‌کنند؟ / مرکز تحقيقات صداوسيما از بي اعتبارترين مراکز تحقيقاتي است / معاون سیما هیچ سابقه فرهنگی هنری نداشته

چرایک سال است آمار بیننده‌ها را اعلام نمی‌کنند؟ / مرکز تحقيقات صداوسيما از بي اعتبارترين مراکز تحقيقاتي است / معاون سیما هیچ سابقه فرهنگی هنری نداشته

می گوید من خودم هستم، به هر کس هم اجازه دهم تلويزيونی مي‌شود، هر کس هم خلاف نظر من حرف زد، از تلويزيون بيرونش مي‌کنم... چرا يک برنامه مثل برنامه‌ي هفت را در اختيار حزب اللهي‌‌ها قرار نمي‌دهند؟ ‌فردوسي پور مي‌تواند در تلويزيون برنامه داشته باشد، جيراني مي‌تواند برنامه داشته باشد، یامین پور نمي‌تواند برنامه داشته باشد؟ اگر راديکاليزم بد است، ایجاد تشنج بد است، آن‌ها هم راديکال هستند.
صدا و سیما از سال68 بدون قانون اداره می شود/ خود آقا با زیر نظر رهبری رفتن مخالف بودند

صدا و سیما از سال68 بدون قانون اداره می شود/ خود آقا با زیر نظر رهبری رفتن مخالف بودند

فضای نقد صدا و سیما در چند سال اخیر تکاملی نسبی یافته است و این رسانه بطور جدی مورد نقد نخبگان فرهنگی و رسانه های ارزشی قرار گرفته است. لیکن بدلیل فضای بسته صدا و سیما و بایکوت کامل نقدها توسط آن، کمتر به ریشه های درونی و علل پیشین بروز چنین ناهنجاری هایی در سازمان پرداخته شده است... در این گفتگو ما سعی کردیم تا جای ممکن از سازمان دفاع کنیم تا آسیب های اصلی بیشتر نمایان گردد.
نظر نمایندگان مجلس پیرامون عدم پاسخگویی رئیس رسانه ملی

نظر نمایندگان مجلس پیرامون عدم پاسخگویی رئیس رسانه ملی

عدم پاسخگویی رسانه ملی و بالأخص ریاست آن به افکار عمومی که ناشی از فقدان قوانین نظارتی متقن بر صدا و سیما می باشد، حقیقتی است که نمایندگان مجلس و دلسوزان نظام بارها متعرض آن شده اند. حال آنکه مقام معظم رهبری بارها و بارها بر لزوم پاسخگویی مسئولین به افکار عمومی تأکید داشته اند در این رابطه پایگاه 598 در گفتگویی با چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این موضوع پرداخته است.
ارشاد قانوناً حق ندارد کسی را وادار به اکران فیلمی کند / اعتراض به فیلمهای خلاف اصول، تکلیف گروه های اجتماعی است

ارشاد قانوناً حق ندارد کسی را وادار به اکران فیلمی کند / اعتراض به فیلمهای خلاف اصول، تکلیف گروه های اجتماعی است

حوزه هنری زیر نظر سازمان تبلیغات اسلامی است و ارشاد متولی آن نیست. سازمان تبلیغات از مجموعه ای تحت نظر رهبری است... ارشاد چه حقی دارد به سازمان تبلیغات بگوید تو چکار بکن و چکار نکن؟ ارشاد می تواند «کف معیارها» را مشخص کند و بگوید که تو حق نداری این معیارها را زیر پا بگذاری. اصلاً نمی تواند بگوید تو اینکار را حتماً باید بکنی...در چارچوب مسئولیت و چارچوب اجتماعی حتی در کشورهایی که متدین هم نیستند، این حق محفوظ است که افراد نسبت به مقولاتی اعتراض کنند و مکرر هم اتفاق افتاده
چیزهایی که تاحالا دیدیم، سینمای دینی نیست

چیزهایی که تاحالا دیدیم، سینمای دینی نیست

به نظر من سینمای دینی در «فرم» یک فیلم تجلی پیدا می کند و صرفاً یک محتوا و مضمون دینی، فیلم را دینی نمی کند... فرم دینی، آن چیزهایی که تاحالا دیدیم نیست! یعنی نه «مفهوم سازیِ خارج رویداد و قصه» است، نه «اسلوموشن های احمقانه هالیوودی» است، نه قصه و مضمون است، بلکه گذار از فرم های زیست شده – فرم هایی که ما با آنها زندگی کردیم – و پیدا کردن حال و هوایی در فرم که بتواند لحظه ای ما را از واقعیت ملموس بکَنَد و ببرد به یک فضا و حال و هوای دینی.
جریان شناسی فیلم های سیاسی سینمای ایران

جریان شناسی فیلم های سیاسی سینمای ایران

وزارت ارشاد و معاونت سينمايي به عنوان متولي عرصه‌ي سينما، چه در دوران دوم خرداد و چه پس از آن در دولت‌هاي نهم و دهم، رويکرد کاملاً مغاير با ارزش‌هاي نظام را در پيش گرفتند. چه در زمان مهاجراني، چه مسجد جامعی و چه زمان آقاي صفار و به ويژه در دوران آقاي حسيني، روند یک روند ثابتي بوده؛ یعنی همان روندي که آقاي مهاجراني پايه گذاري کرد در اين سينما، عموماً به سمتي دارد حرکت مي‌کند که نقطه‌ي مقابل جهتي است که نظام و انقلاب به سمت آن حرکت مي‌کنند. از اين تيپ فيلم‌هاي فحاش، فيلم‌هايی که تمايل دارند خط قرمز‌هاي اعتقادي را هدف قرار دهند، متاسفانه کم نداشتيم. اینها فیلم سیاسی نیستند.
ترویج داروینیسم و الحاد در مستندهای تلویزیون / سیاست صدا و سیما، ایجاد آرامش با غفلت است

ترویج داروینیسم و الحاد در مستندهای تلویزیون / سیاست صدا و سیما، ایجاد آرامش با غفلت است

نظرات مخالف با نظریه داروین در غرب وجود دارند و به شدت هم کار کردند، شواهد دقیقی می آورند، استدلال می آورند و حرف های جدی برای گفتن دارند. حتی مستندهایی هم بر این پایه ساخته شده؛ بعنوان نمونه، مستند Expelled یا «اخراج شده» که در آن با اساتید دانشگاهی گفتگو می شود که بخاطر ادعای وجود یک هوش پشت این جهان، آن هم نه حتی خدا، بلکه تنها یک عقلانیت و هوش در پس این جهان، از دانشگاه اخراج شدند. سپس نشان می دهد ... اما صدا و سیمای ما نه این مستند را پخش کرد و نه گویا اصلاً دنبال چنین مستندهایی است.
هیچ تیم کارشناسی پشت فیلم نامه‌های صداوسیما نیست/ کارشناس مذهبی را تحقیر می کنند

هیچ تیم کارشناسی پشت فیلم نامه‌های صداوسیما نیست/ کارشناس مذهبی را تحقیر می کنند

می دانید این ثریا و سریال های دیگر سیما، اصلاً سناریو اش تکمیل نشده جلوی دوربین می رود؟ خیانت از این بالاتر؟ خب معلوم است که دست اندکاران آن سریال ها، چون آدم های ناسالمی هم هستند، چون بر اساس تربیت غیر پرورش پیدا کرده اند، قطعاً آن چیزی را که دلشان می خواهد می سازند و سناریو را تغییر می دهند...در صدا و سیما شما اگر به یک کارگردان بگویید بیا این محقق، این متخصص، این مشاور، می گوید من خودم کلی مشاورم! من شأنم بالاتر از آن است که یک مشاور بیاید به من بگوید که تو چه کار کن؟ من خودم کارشناس هستم اصلاً! کارشناس مذهبی ام.
تاملی در اسلامی شدن سینما و تلویزیون

تاملی در اسلامی شدن سینما و تلویزیون

سینما و تلویزیون به نسبتی ولایت پذیر هستند و به میزان اعمال اختیار، در تصرف هستند. و هر جایی که این اعمال اختیار ممکن نباشد، یا ما نخواهیم اعمال اختیار کنیم در بند تقلید از غرب هستیم. همچنان که بسیاری از فیلم های ما ماهیت غربی دارند. بی انصافی است اگر بگوییم سینمای ما مثل سینمای هالیوود است. مثلا در بحث زن و استفاده از جذابیت های آن، این دو سینما قابل مقایسه نیستند هر چند محور جذابیت در یک فیلم ایرانی هم جاذبه جنسی باشد.
تبیین 3 لایه سینمای دینی/ «مهمان مامان» فیلمی عرفانی است

تبیین 3 لایه سینمای دینی/ «مهمان مامان» فیلمی عرفانی است

شهید آوینی اشاره دارد که قصه های مجید را انسان باور می کند، هیچ عُنصری تصنعی در آن نمی بینید. چون واقعی نشان می دهد، پس به حقیقت نزدیک می شود؛ چون واقعیت جلوۀ حقیقت است. در حالی که همان زمان به ایشان اعتراض می کردند که آقای کیومرث پور احمد مگر از بچه مذهبی هاست؟!خیلی به ایشان تاختند و در این 5 الی 6 ماه آخر، دائماً مورد اصابت نقدهای تند کسانی بود که قبلاً خودش آنها را با سینما آشنا کرده بود! اما شهید آوینی متوجه حقیقت عمیق تری بود.
5 رکن سینمای قرآنی/ هنرمندان در برابر قانون تافته جدابافته اند

5 رکن سینمای قرآنی/ هنرمندان در برابر قانون تافته جدابافته اند

قسمت اول مصاحبه تفصیلی 598 با جناب آقای فرج الله سلحشور در نوبت قبل منتشر شد. ایشان در آن قسمت، مبانی حاکم بر سینمای موجود را تشریح کردند و علت اینکه چرا این سینما، هرکس را که در آن وارد شود فاسد می کند را بیان کردند. در این نوبت، ایشان به بیان مبانی سینمای دینی که بر اساس آیات قرآن تدوین کرده اند پرداختند و سپس علت بی توجهی جامعه هنری به تحقیقات دینی موسساتی نظیر مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما پرداختند و به یک بحران جدی در جامعه سینمایی کشور اشاره کردند
سینمای ما بسیار شریف تر از تلوزیون ما است

سینمای ما بسیار شریف تر از تلوزیون ما است

در مصاحبه زیر که با دکتر محمد رجبی دوانی، شاگرد برجسته مرحوم فردید، رئیس سابق بنیاد سینمای فارابی و نیز کتابخانه ملی صورت گرفته، ایشان در مقایسه سینما و تلویزیون، در کمال تعجب سینما را در همگامی با انقلاب پیشروتر دانسته اند تا تلویزیون و بلکه تا شئون دیگر فرهنگی نظام. برای ما هم ابتدائاً چنین نظری از چنین نیروی ارزشی انقلابی عجیب بود ولذا در مورد آن با ایشان به بحث نشستیم و حرفها و رویکردی متفاوت و تأمل برانگیز از ایشان شنیدیم.