کلیمی، زرتشتی، مسیحی، آشوری و ... به بهانه ایران، ایرانی بودنشان و عزیزانی که برای این خاک داده‌اند در خندوانه دورهم گرد آمدند.
پس از شکست در عرصه های گوناگون سیاسی:
اصلاح‌طلبان برای پیروزی در مسابقه خنداننده برتر به میدان آمدند!
اصلاح طلبان که به علت شکست های پیاپی در عرصه های سیاسی و بخصوص در انتخابات های اخیر با خلاء حمایت های اجتماعی روبرو هستند این بار صحنه یک برنامه طنز پر مخاطب رسانه ملی را میدان سیاسی کاری های خود قرار دادند و مسابقه خنداننده برتر برنامه خندوانه شبکه نسیم را تبدیل به صحنه ای برای انتقام گیری تبدیل نموده اند.
بررسی نقش و جایگاه «سینما» در منظومه فکری رهبر انقلاب
سینما عنصر جذابی است/ سینما؛ کلید پیشرفت کشور
پایگاه اطلاع رسانی khamenei.ir به مناسبت فرارسیدن روز ملی سینما به بررسی نقش و جایگاه «سینما» و مفهوم‌شناسی آن در منظومه‌ی فکری رهبر انقلاب پرداخته است.
نمایشگاه عکس طواف عشق برپا شد
مجموعه عکس های امیر حسامی نژاد عکاس بعثه مقام معظم رهبری در حج تمتع سال گذشته تحت عنوان نمایشگاه عکس طواف عشق در نگارستان اشراق فم به نمایش در آمد.
شب نکوداشت هفدهمین جشن خانه سینما/
انتقاد تند هنرمندان از روحانی/ میرکریمی:آقای روحانی دیگر نگویید خانه سینما را باز کردیم/ اسعدیان: خجالت می کشم که وزیر ارشاد حضور ندارد
میرکریمی گفت: امیدوارم زمانی که از روحانی سوال می شود در حوزه فرهنگ و هنر چه کرده اید برای سومین بار نگویند خانه سینما را باز کردیم. دولت ها همیشه با سلیقه های مختلف می آیند و می روند اما انگار چیزی که در بین همه آن ها مشترک است کم اعتنایی به هنر و فرهنگ است. دیگر برایمان سخت است که بگویم ما را ببینید به همین دلیل ترجیحاً دیگر در این باره صحبت نمی کنم.
روزگار گریه آور طنز امروز سینمای ایران؛
طنزهایی که با ابتذال به قهقرا می روند/ زخمی که در
در همین فیلم‌های سوپر مارکتی هالیوودی هم، یک سری اصول و اساس فیلم سازی مدنظر قرار می گیرد. هالیوودی ها در این زمینه، منطق روایی و چارچوب سینمایی را رعایت می‌کنند و یک فرم قابل پذیرش ارائه می‌دهند؛ حتی اگر دست آخر به دنبال ارائه یک مفهوم غنی نباشند.
وقتی که چابک سازی اول از مرکز پژوهش های اسلامی شروع می شود:
کاهش بیش از 70% بودجه پژوهش‌های اسلامی صداوسیما در سال 94 / شفیعی سروستانی استعفا داد
شفیعی سروستانی افزود: حاصل این اتفاق، از بین رفتن هویت مستقل تنها مرکز پژوهشی اسلامی رسانه ملی؛ حذف بسیاری از بخش‌های کلیدی این مرکز؛ مانند مدیریت اندیشمندان، مدیریت پژوهش‌های برنامه‌ای و فیلم­نامه و مدیریت پشتیبانی تولید، حذف برخی از گروه­های پژوهشی مورد نیاز رسانه ملی؛ مانند گروه مطالعات اجتماعی و گروه تحلیل؛ کاهش بیش از 70 درصدی بودجه اداره کل پژوهش‌های اسلامی در سال 94 نسبت به سال 93 بوده است.
شروع اکران سراسری فیلم سینمایی «محمد رسول‌الله(ص)»:
نور پیامبر رحمت بر پرده سینماهای کشور تابید
همانطور که می‌توان این فیلم را در جهان اسلام به انفجار نور در سینما توصیف کرد استقبال پرشور مخاطبان را نیز می‌توان از اکران این فیلم بی‌سابقه و بی‌نظیر دانست. گفتنی است استقبال مخاطبان سینما از این فیلم در روز نخست اکران خود و همچنین اولین سانس نمایش بی‌سابقه بوده است.
بررسی مشکلات مالی صداوسیما در گفتگوی پایگاه 598 با دکتر وحید یامین پور:
دولت تصور می‌کند که رسانه ملی روابط عمومی وزارت‌خانه هاست/ صداوسیما حداقل به سه برابر بودجه فعلی نیاز دارد/ بودجه کشور ملک طِلق دولتمردان نیست که از آن برای نقد کمتر دولت استفاده کند
یامین پور اظهار داشت: هر چند معتقدم که سازمان باید چابک سازی شود و جلوی مخارج اضافی اش را بگیرد ولی همین سازمان فعلی برای حضور قدرتمند در فضای رسانه ای داخل و خارج کشور حداقل به سه برابر بودجه فعلی احتیاج دارد.
روایت محمدمهدی حیدریان؛ از ایده تا فیلمنامه
محمد رسول‌الله (ص)» چگونه ساخته شد؟/همه آنچه باید درباره عظیم‌ترین پروژه سینمایی جهان اسلام بدانید
تهیه‌کننده‌ فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» می‌گوید:انتخاب دوره‌ کودکی پیامبر هم سومین نکته‌ای است که با نیم‌نگاهی به مخاطب جهانی پدید آمد. زیرا اولین قضاوت نسبت به کودک در همه دنیا، معصومیت اوست و این توافق خودجوش، بخت زیادی برای جلب هم‌دلی تماشاگر، نصیب فیلم می‌کند.
نامه سرگشاده ابوالقاسم طالبی:
آقای روحانی! حذف «فجر» یعنی حذف جهاد با طاغوت‌های فرهنگی
کارگردان «یتیم خانه ایران» با اشاره به منظومه فکری امام خمینی (ره) در حوزه سینما نوشت:حذف نام فجر یعنی حذف جهاد با طاغوت‌های فرهنگی و هنری و نقد و طعن ماهوی به تفکر اسلام ناب محمدی(ص) آنهم در شرایطی که حاکمان غرب مستکبر تاکید می کنند که برجام کمک می‌کند تا ماهیت جمهوری اسلامی عوض شود.
رايزن فرهنگي ايران در كشور اندونزي در گفتگو با پایگاه 598:
خبر پیوستن جوانان مسلمان اندونزی به داعش صحیح نیست/ علمای اندونزی اسلام [تکفیری]عربستان را مقبول نمی دانند
دكتر ابراهيميان بیان داشت: در اندونزی هنوز فرق میان اسلام ناب محمدی را با اسلام آمریکایی نفهمیده اند ولی شالوده اسلام رحمت للعالمین با اسلام ناب سازگارتر است تا اسلام آمریکایی. به همین جهت آنها به شدت اسلامی که از طرف غرب تغذیه شود را تحمل ندارند به همین جهت به هیج عنوان تحمل گروهک های تندور و سلفی مانند داعش و القاعده را ندارند.
در نشست مشورتی بخش بین‌الملل عمار مطرح شد
اولویت اصلی، ارائه داستان‌های مثبت از جهان اسلام/ ضرورت تغییر نگرش به نقد تمدن غرب
در نخستین جلسه از سلسله نشست‌های مشورتی جشنواره عمار با محوریت بخش بین‌الملل شرکت‌کنندگان بر ارائه داستان‌های مثبت از جهان اسلام و ضرورت تغییر نگرش به نقد تمدن غرب تاکید کردند.
به بهانه حضور ورزشکاران باستانی کار در برنامه خندوانه:
ظرفيت‌هاي بالقوه پادگان‌هاي سربازي كه هرز مي‌روند
در برخي پادگان‌ها سيستم قديمي ارشد سالاري كه به شدت وجود دارد اين وضع حتي براي باشگاه افسران برخي پادگانها هم به ارث رسيده است و فشار رواني به شكلي است كه فرد چاره اي جز پناه بردن به چيزي كه وي را از حقيقت دور كند ندارد غير از آن‌كه نياز است براي نشاط واقعي، نه اماري و بيلان محوري دربرخي پادگان‌ها فعاليت جدي با برنامه طرح ريزي شود.
سرافراز:برخی دولتیان می خواهند صداوسیما را همیشه بدهکار جلوه دهند
رییس سازمان صداوسیما در ادامه با اشاره به انتقادات اخیر دولت نسبت به رویکرد صداوسیما در انعکاس نظرات مخالفان مذاکرات هسته ای، اظهار کرد: نگاهی در بین برخی از دولتیان نسبت به صداوسیما وجود دارد که معتقدند باید آنقدر سطح توقع از صداوسیما بالا رود که این سازمان همیشه بدهکار جلوه داده شود تا دولت به وظایف قانونی خود در قبال رسانه ملی برای تأمین بودجه آن عمل نکند؛ لذا اهداف دولت و چنین اظهاراتی سیاسی بوده و واقعی نیست.
معرفی و بررسی فیلم روزی روزگاری در امریکا:
فیلم سینمایی که 90 دقیقه آن در آمریکا سانسور شد
هنرمندان و منتقدانی که نسخه اروپایی فیلم را دیده بودند بعد از تماشای نسخه امریکایی از سیاست های انحصار طلبانه هالیوود انتقاد کردند. راجر ایبرت منتقد سرشناس امریکایی در نقد خود شاهکار لئونه را در امریکا فیلمی متوسط خواند و عامل اصلی این اتفاق را سانسور خودخواهانه کمپانی سازنده معرفی کرد.
اخبار کوتاه
گفتگو
سرهنگی: ادبیات جنگ درهای جنگ را به روی مردم عادی بازی می‌کند

سرهنگی: ادبیات جنگ درهای جنگ را به روی مردم عادی بازی می‌کند

مرتضی سرهنگی در مراسم رونمایی از کتاب «فرنگیس» گفت: ادبیات جنگ درهای جنگ را به روی مردم عادی بازی می کند
بانوی هنر: صدایم مرا به عرصه هنر کشاند

بانوی هنر: صدایم مرا به عرصه هنر کشاند

شمسی فضل الهی گفت: همه هنرمندان آثار خود را دوست دارند، اما برای من صداپیشگی کارتون «بامزی» به یادماندنی ترین کارم است.
تماشای «شیار ۱۴۳» همچنان تنم را می‌لرزاند

تماشای «شیار ۱۴۳» همچنان تنم را می‌لرزاند

مهدی نادری کارگردان «بدرود بغداد» در یادداشتی نوشت: تجربه منحصر به فرد تماشای «شیار ۱۴۳» در مراسم افتتاحیه همچنان تنم را می لرزاند، آنجا که چشمان تماشاچیان همزمان نمناک و گلوها بغض آلود خیره به تصویر الفت فیلم که فریاد می کشید: یونس
شهاب حسینی: احترام مردم در سینما حفظ نشده؛ سینما سیرک نیست

شهاب حسینی: احترام مردم در سینما حفظ نشده؛ سینما سیرک نیست

این بازیگر افزود: در سینما سرگرمی لازم است اما نه اینکه سیرک شود؛ یادمان رفته بجای تجارت باید کار فرهنگی کرد؛ فیلمسازان به شدت ازمخاطب عقب‌اند؛ نمی‌دانم چطور بازیگر همزمان در چند کار بازی می‌کند؛ پس جای فکر کجاست؟
رزمنده‌ها با خونشان نوشتند که ما آمدیم تا محبت به خشم و عشق به کینه تبدیل نشود

رزمنده‌ها با خونشان نوشتند که ما آمدیم تا محبت به خشم و عشق به کینه تبدیل نشود

بازیگر سینما و تلویزیون گفت: رزمنده‌ها هشت سال پشت خاکریزهای جبهه با خون مطهرشان بر روی پهنه‌ دیوار خاکریز نوشتند که ما آمدیم تا که محبت به خشم و عشق به کینه تبدیل نشود. این بازیگر در خصوص نقش شهید خرازی اظهار داشت: در یکی از فیلم‌های دفاع مقدس نقش شهید خرازی را بازی کردم که یکی از دوستانم در جهاد دانشگاهی بود و تازه در آن موقع بود که فهمیدم این شهید چه شخصیتی داشته است.
نقد فیلم
فیلم سینمایی که 90 دقیقه آن در آمریکا سانسور شد

فیلم سینمایی که 90 دقیقه آن در آمریکا سانسور شد

هنرمندان و منتقدانی که نسخه اروپایی فیلم را دیده بودند بعد از تماشای نسخه امریکایی از سیاست های انحصار طلبانه هالیوود انتقاد کردند. راجر ایبرت منتقد سرشناس امریکایی در نقد خود شاهکار لئونه را در امریکا فیلمی متوسط خواند و عامل اصلی این اتفاق را سانسور خودخواهانه کمپانی سازنده معرفی کرد.
«از لاک جیغ تا خدا»؛ تجربه‌ای موفق برای انتقال‌ مفاهیم‌ دینی‌ به‌ نسل‌ جوان

«از لاک جیغ تا خدا»؛ تجربه‌ای موفق برای انتقال‌ مفاهیم‌ دینی‌ به‌ نسل‌ جوان

از لاک جیغ تا خدا مستند کوتاهی است که در ایام ماه مبارک رمضان هر روز از شبکه دو پخش می شود. در هر قسمت یک مهمان داستان زندگی اش را تعریف می کند و با خاطره گویی درباره گذشته اش نشان می دهد که چگونه حجاب چادر را انتخاب کرده است. مهمان برنامه با تعریف کردن خاطرات گذشته، طرز فکرش را قبل از محجبه شدن و بعد از آن شرح می دهد.
چرا سریال پایتخت بیش از آثار دیگر تلویزیون مورد توجه قرار می‌گیرد؟

چرا سریال پایتخت بیش از آثار دیگر تلویزیون مورد توجه قرار می‌گیرد؟

جایگاه خانواده در این سریال تا حد زیادی به زندگی روزمره و سنتی مردم نزدیک است. شاید این نکته دلیل هم‌ذات پنداری بیننده با این مجموعه است. مخاطبی که به تماشای کار می نشیند و دغدغه های یک خانواده را به شکل طنز می بیند و احتمالا گاهی اوقات خود را جای بعضی از شخصیت های این سریال قرار می دهد. احترام در خانواده (خصوصا به بزرگتر) نیز از نکات برجسته این سریال است.
ساعت صفر، اجبار هر ساله سیما در ماه رمضان

ساعت صفر، اجبار هر ساله سیما در ماه رمضان

سریال ساعت صفر همزمان با شب­های قدر در پنج قسمت 45 دقیقه ­ای در شبکه سه سیما پخش ­شد. این سریال با موضوعی ساده و فیلمنامه ای اصطلاحا تک خطی دارای پیچیدگی خاصی در شخصیت­های اصلی و رفتارشان با یکدیگر نداشت. سریالی که از خلاصه داستانش نیز می­توان به ساده بودن بیش از حد اثر پی برد.
فراز و نشیب اولین تجربه کارگردانی بازیگر محبوب

فراز و نشیب اولین تجربه کارگردانی بازیگر محبوب

در سالهای گذشته فیلم­‌هایی نظیر گینس یا ردکارپت در فصل تابستان اکران شده ­اند. فیلمهایی که وجه مشترک شان فیلمنامه های یک خطی و خام، بدون داستان های فرعی است. گویا قرار نیست تماشاچی در سالن سینما کمی فکر کند و در عوض این فیلم­ ها از انبوه شوخی­های دم دستی و رکیک (سخیف) استفاده می­کنند تا به اشکال مختلف مخاطب را بخندانند. اتفاقی که در فیلم گینس موجب نارضایتی تماشاگران نیز شده است.
چرا «تک تیرانداز آمریکایی» شکست خورد؟

چرا «تک تیرانداز آمریکایی» شکست خورد؟

در جلسه نقد و بررسی فیلم سینمایی«تک تیرانداز آمریکایی» با بیان اینکه این فیلم در راستای ترویج سبک زندگی آمریکایی است.
«مرد پرنده‌ای»؛ روایت ایناریتو از سقوط ستاره‌ها

«مرد پرنده‌ای»؛ روایت ایناریتو از سقوط ستاره‌ها

افول ابرستاره نتیجه ای محتوم برای سینمای ستاره محور سال‌های پیشین به شمار می‌رود. نتیجه ای که بسیاری از ستاره های پیشین سینما و بالاخص هالیوود با آن دست به گریبان هستند. این اتفاق باعث تاثیراتی در سینمای هالیوود نیز شده است که یکی از بارزترین آن ها بازسازی مجدد سری فیلم‌های قهرمانی مانند بتمن، سوپرمن و مردعنکبوتی است

نقد و بررسی فیلم «لامپ 100»

برنامه‌ این هفته سینمامعیار با موضوع بررسی فیلم «لامپ 100» ساخته‌ سعید آقاخانی، با حضور کارگردان فیلم و منتقدین برنامه، جبار آذین و سید آریان قریشی و اجرای سیدامیرجاوید برگزار شد.
خداحافظ آقای کارگردان!

خداحافظ آقای کارگردان!

نگاهی کوتاه بر فیلم "این سیب هم برای تو"؛ فیلمنامه که سست است، کارگردانی هم به کنار، بازی‌ها که متأسفانه مبتدی، فیلمبرداری را هم که بی‌خیال؛ پس چه از فیلم سیروس الوند ماند؟ همان هیچ!
«چندمترمکعب‌عشق» را سیاستمداران ببینند

«چندمترمکعب‌عشق» را سیاستمداران ببینند

نادر طالب‌زاده منتقد در نشست نقد و بررسی فیلم «چند مترمکعب عشق» گفت: شوکی در پایان این فیلم وجود دارد که عمق میدان غم برادران و خواهران افغانستانی در ایران را نشان می‌دهد.