به مناسبت رخداد تازه ای در «مصاحبه با فیلسوف» در برنامه جیوگی:
مصاحبه میلاد دخانچی با بیژن عبدالکریمی هم یک افق گشایی مهم و جدید برای «مصاحبه با فیلسوف» بود! مجری در مصاحبه با فیلسوف باید قدرت چالش داشته باشد، اگرچه از پایگاه یک مکتب خاص باشد./ عبدالکریمی، فیلسوفی است که از بیخ پروژه حکومت دینی را قبول ندارد و برای این نگاهش هم یک عمق فلسفی قائل است. از قضا او این ادعا را با تکیه به فلسفه ­ای مطرح می کند که در 35 سال گذشته، از همراهان انقلاب اسلامی بوده است؛ فلسفه های دگر!
موفقیتی برای «دیپلماسی وحدت اسلامی»؛
آیا اکران ویژه فیلم مجیدی در بیروت آغازی بر تحقق اهداف دیپلماسی فرهنگی خواهد بود؟
هفته پیش جرقه‌ای از اتفاقی مبارک در بیروت خورده و اکران ویژه فیلم محمد(ص) مجید مجیدی با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در لبنان، اتحادیه رادیوتلویزیون‌های اسلامی و مجمع تقریب مذاهب اسلامی انجام شده است.
معرفی و شرح مختصر مستند دتروپیا:
فروپاشی اقتصادی و نابودی رویای آمریکا در مستند آرمان‌شهرِ دیترویت
در این‌ بین هزاران عدد از خانه‌ها تخریب ‌شده، حقوق شرکت‌های اتومبیل‌سازی به‌ شدت کاهش یافته و مؤسسات زیادی از بین رفتند و گردشگران با بی‌خیالی این فروپاشی عجیب را به نظاره نشسته‌اند. مستند دتروپیا با بهره‌گیری از تکنیکی قوی و به همراه یک موسیقی فراموش‌ نشدنی، مجموعه‌ای رویایی از یک شهر مجلل را به نمایش می‌گذارد که در آستانه فروپاشی قرار دارد.
در نخستین نشست جشنواره بازی‌های رایانه‌ای عمار عنوان شد
بچه‌های انقلاب در عرصه بازی‌های رایانه‌ای ورودخوبی داشته‌اند/ تقویت عقبه بازی‌های رایانه‌ای هدف جشنواره عمار
در نخستین نشست جشنواره بازی‌های رایانه‌ای عمار مهمترین مسئله برای بازی‌های رایانه‌ای مسئله توزیع عنوان شد و اعلام شد که یکی از موضوعاتی که در جشنواره پیگیری می‌شود این است که عقبه پشتیبانی بازی‌های رایانه‌ای قوی شود.
نادر طالب‌زاده:
سال‌هاست هشدارهایم را نمی‌شنوند/ جنگ نرم را جدی بگیرید
نادر طالب زاده مجری و تهیه کننده برنامه «عصر» شبکه افق با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به جنگ نرم، نسبت به بی‌توجهی به مسایلی که وی از برنامه «راز» تا امروز بیان کرده انتقاد کرد. وی ادامه داد: دست ما در برنامه «عصر» نسبت به «راز» که پیش از این از شبکه چهار سیما پخش می شد بازتر است. در برنامه «عصر» فضای بیشتری داریم و استودیو بزرگتر است و همچنین تیم های بیشتری در اختیار داریم.
نخستین نشست خبری جشنواره مردمی عمار؛
جلیلی: عمار به دنبال پیوست اجتماعی، اقتصادی برای هنر انقلاب است/طالب‌زاده: تمرکز ما بر اکران‌های بین‌الملل است
نخستین نشست خبری ششمین جشنواره مردمی فیلم عمار با حضور نادر طالب‌زاده دبیر جشنواره و وحید جلیلی رئیس شورای سیاست‌گذاری این جشنواره با موضوعات پیوست‌های هنر انقلاب، مسئله فتنه هه، بودجه جشنواره عمار و ... برگزار شد.
مهدی اخوان بهابادی:
سخنان رهبری می‌تواند منشور رسانه ملی در تولید محتوا باشد
قائم‌مقام رئیس سازمان صدا و سیما در امور فناوری و رسانه‌های نوین گفت: دیداری که مدیران رسانه ملی با مقام معظم رهبری داشتند، دیداری امیدبخش برای رسانه ملی به‌عنوان مهم‌ترین رسانه نظام بود. در این دیدار حضرت آقا به مطالبی اشاره کردند که می‌تواند منشور رسانه ملی در تولید محتوا باشد.
فیلم/ حضور خانواده شهدای اقلیت در «خندوانه»
کلیمی، زرتشتی، مسیحی، آشوری و ... به بهانه ایران، ایرانی بودنشان و عزیزانی که برای این خاک داده‌اند در خندوانه دورهم گرد آمدند.
پس از شکست در عرصه های گوناگون سیاسی:
اصلاح‌طلبان برای پیروزی در مسابقه خنداننده برتر به میدان آمدند!
اصلاح طلبان که به علت شکست های پیاپی در عرصه های سیاسی و بخصوص در انتخابات های اخیر با خلاء حمایت های اجتماعی روبرو هستند این بار صحنه یک برنامه طنز پر مخاطب رسانه ملی را میدان سیاسی کاری های خود قرار دادند و مسابقه خنداننده برتر برنامه خندوانه شبکه نسیم را تبدیل به صحنه ای برای انتقام گیری تبدیل نموده اند.
بررسی نقش و جایگاه «سینما» در منظومه فکری رهبر انقلاب
سینما عنصر جذابی است/ سینما؛ کلید پیشرفت کشور
پایگاه اطلاع رسانی khamenei.ir به مناسبت فرارسیدن روز ملی سینما به بررسی نقش و جایگاه «سینما» و مفهوم‌شناسی آن در منظومه‌ی فکری رهبر انقلاب پرداخته است.
نمایشگاه عکس طواف عشق برپا شد
مجموعه عکس های امیر حسامی نژاد عکاس بعثه مقام معظم رهبری در حج تمتع سال گذشته تحت عنوان نمایشگاه عکس طواف عشق در نگارستان اشراق فم به نمایش در آمد.
شب نکوداشت هفدهمین جشن خانه سینما/
انتقاد تند هنرمندان از روحانی/ میرکریمی:آقای روحانی دیگر نگویید خانه سینما را باز کردیم/ اسعدیان: خجالت می کشم که وزیر ارشاد حضور ندارد
میرکریمی گفت: امیدوارم زمانی که از روحانی سوال می شود در حوزه فرهنگ و هنر چه کرده اید برای سومین بار نگویند خانه سینما را باز کردیم. دولت ها همیشه با سلیقه های مختلف می آیند و می روند اما انگار چیزی که در بین همه آن ها مشترک است کم اعتنایی به هنر و فرهنگ است. دیگر برایمان سخت است که بگویم ما را ببینید به همین دلیل ترجیحاً دیگر در این باره صحبت نمی کنم.
روزگار گریه آور طنز امروز سینمای ایران؛
طنزهایی که با ابتذال به قهقرا می روند/ زخمی که در
در همین فیلم‌های سوپر مارکتی هالیوودی هم، یک سری اصول و اساس فیلم سازی مدنظر قرار می گیرد. هالیوودی ها در این زمینه، منطق روایی و چارچوب سینمایی را رعایت می‌کنند و یک فرم قابل پذیرش ارائه می‌دهند؛ حتی اگر دست آخر به دنبال ارائه یک مفهوم غنی نباشند.
وقتی که چابک سازی اول از مرکز پژوهش های اسلامی شروع می شود:
کاهش بیش از 70% بودجه پژوهش‌های اسلامی صداوسیما در سال 94 / شفیعی سروستانی استعفا داد
شفیعی سروستانی افزود: حاصل این اتفاق، از بین رفتن هویت مستقل تنها مرکز پژوهشی اسلامی رسانه ملی؛ حذف بسیاری از بخش‌های کلیدی این مرکز؛ مانند مدیریت اندیشمندان، مدیریت پژوهش‌های برنامه‌ای و فیلم­نامه و مدیریت پشتیبانی تولید، حذف برخی از گروه­های پژوهشی مورد نیاز رسانه ملی؛ مانند گروه مطالعات اجتماعی و گروه تحلیل؛ کاهش بیش از 70 درصدی بودجه اداره کل پژوهش‌های اسلامی در سال 94 نسبت به سال 93 بوده است.
شروع اکران سراسری فیلم سینمایی «محمد رسول‌الله(ص)»:
نور پیامبر رحمت بر پرده سینماهای کشور تابید
همانطور که می‌توان این فیلم را در جهان اسلام به انفجار نور در سینما توصیف کرد استقبال پرشور مخاطبان را نیز می‌توان از اکران این فیلم بی‌سابقه و بی‌نظیر دانست. گفتنی است استقبال مخاطبان سینما از این فیلم در روز نخست اکران خود و همچنین اولین سانس نمایش بی‌سابقه بوده است.
بررسی مشکلات مالی صداوسیما در گفتگوی پایگاه 598 با دکتر وحید یامین پور:
دولت تصور می‌کند که رسانه ملی روابط عمومی وزارت‌خانه هاست/ صداوسیما حداقل به سه برابر بودجه فعلی نیاز دارد/ بودجه کشور ملک طِلق دولتمردان نیست که از آن برای نقد کمتر دولت استفاده کند
یامین پور اظهار داشت: هر چند معتقدم که سازمان باید چابک سازی شود و جلوی مخارج اضافی اش را بگیرد ولی همین سازمان فعلی برای حضور قدرتمند در فضای رسانه ای داخل و خارج کشور حداقل به سه برابر بودجه فعلی احتیاج دارد.
اخبار کوتاه
گفتگو
سرهنگی: ادبیات جنگ درهای جنگ را به روی مردم عادی بازی می‌کند

سرهنگی: ادبیات جنگ درهای جنگ را به روی مردم عادی بازی می‌کند

مرتضی سرهنگی در مراسم رونمایی از کتاب «فرنگیس» گفت: ادبیات جنگ درهای جنگ را به روی مردم عادی بازی می کند
بانوی هنر: صدایم مرا به عرصه هنر کشاند

بانوی هنر: صدایم مرا به عرصه هنر کشاند

شمسی فضل الهی گفت: همه هنرمندان آثار خود را دوست دارند، اما برای من صداپیشگی کارتون «بامزی» به یادماندنی ترین کارم است.
تماشای «شیار ۱۴۳» همچنان تنم را می‌لرزاند

تماشای «شیار ۱۴۳» همچنان تنم را می‌لرزاند

مهدی نادری کارگردان «بدرود بغداد» در یادداشتی نوشت: تجربه منحصر به فرد تماشای «شیار ۱۴۳» در مراسم افتتاحیه همچنان تنم را می لرزاند، آنجا که چشمان تماشاچیان همزمان نمناک و گلوها بغض آلود خیره به تصویر الفت فیلم که فریاد می کشید: یونس
شهاب حسینی: احترام مردم در سینما حفظ نشده؛ سینما سیرک نیست

شهاب حسینی: احترام مردم در سینما حفظ نشده؛ سینما سیرک نیست

این بازیگر افزود: در سینما سرگرمی لازم است اما نه اینکه سیرک شود؛ یادمان رفته بجای تجارت باید کار فرهنگی کرد؛ فیلمسازان به شدت ازمخاطب عقب‌اند؛ نمی‌دانم چطور بازیگر همزمان در چند کار بازی می‌کند؛ پس جای فکر کجاست؟
رزمنده‌ها با خونشان نوشتند که ما آمدیم تا محبت به خشم و عشق به کینه تبدیل نشود

رزمنده‌ها با خونشان نوشتند که ما آمدیم تا محبت به خشم و عشق به کینه تبدیل نشود

بازیگر سینما و تلویزیون گفت: رزمنده‌ها هشت سال پشت خاکریزهای جبهه با خون مطهرشان بر روی پهنه‌ دیوار خاکریز نوشتند که ما آمدیم تا که محبت به خشم و عشق به کینه تبدیل نشود. این بازیگر در خصوص نقش شهید خرازی اظهار داشت: در یکی از فیلم‌های دفاع مقدس نقش شهید خرازی را بازی کردم که یکی از دوستانم در جهاد دانشگاهی بود و تازه در آن موقع بود که فهمیدم این شهید چه شخصیتی داشته است.
نقد فیلم
فیلم سینمایی که 90 دقیقه آن در آمریکا سانسور شد

فیلم سینمایی که 90 دقیقه آن در آمریکا سانسور شد

هنرمندان و منتقدانی که نسخه اروپایی فیلم را دیده بودند بعد از تماشای نسخه امریکایی از سیاست های انحصار طلبانه هالیوود انتقاد کردند. راجر ایبرت منتقد سرشناس امریکایی در نقد خود شاهکار لئونه را در امریکا فیلمی متوسط خواند و عامل اصلی این اتفاق را سانسور خودخواهانه کمپانی سازنده معرفی کرد.
«از لاک جیغ تا خدا»؛ تجربه‌ای موفق برای انتقال‌ مفاهیم‌ دینی‌ به‌ نسل‌ جوان

«از لاک جیغ تا خدا»؛ تجربه‌ای موفق برای انتقال‌ مفاهیم‌ دینی‌ به‌ نسل‌ جوان

از لاک جیغ تا خدا مستند کوتاهی است که در ایام ماه مبارک رمضان هر روز از شبکه دو پخش می شود. در هر قسمت یک مهمان داستان زندگی اش را تعریف می کند و با خاطره گویی درباره گذشته اش نشان می دهد که چگونه حجاب چادر را انتخاب کرده است. مهمان برنامه با تعریف کردن خاطرات گذشته، طرز فکرش را قبل از محجبه شدن و بعد از آن شرح می دهد.
چرا سریال پایتخت بیش از آثار دیگر تلویزیون مورد توجه قرار می‌گیرد؟

چرا سریال پایتخت بیش از آثار دیگر تلویزیون مورد توجه قرار می‌گیرد؟

جایگاه خانواده در این سریال تا حد زیادی به زندگی روزمره و سنتی مردم نزدیک است. شاید این نکته دلیل هم‌ذات پنداری بیننده با این مجموعه است. مخاطبی که به تماشای کار می نشیند و دغدغه های یک خانواده را به شکل طنز می بیند و احتمالا گاهی اوقات خود را جای بعضی از شخصیت های این سریال قرار می دهد. احترام در خانواده (خصوصا به بزرگتر) نیز از نکات برجسته این سریال است.
ساعت صفر، اجبار هر ساله سیما در ماه رمضان

ساعت صفر، اجبار هر ساله سیما در ماه رمضان

سریال ساعت صفر همزمان با شب­های قدر در پنج قسمت 45 دقیقه ­ای در شبکه سه سیما پخش ­شد. این سریال با موضوعی ساده و فیلمنامه ای اصطلاحا تک خطی دارای پیچیدگی خاصی در شخصیت­های اصلی و رفتارشان با یکدیگر نداشت. سریالی که از خلاصه داستانش نیز می­توان به ساده بودن بیش از حد اثر پی برد.
فراز و نشیب اولین تجربه کارگردانی بازیگر محبوب

فراز و نشیب اولین تجربه کارگردانی بازیگر محبوب

در سالهای گذشته فیلم­‌هایی نظیر گینس یا ردکارپت در فصل تابستان اکران شده ­اند. فیلمهایی که وجه مشترک شان فیلمنامه های یک خطی و خام، بدون داستان های فرعی است. گویا قرار نیست تماشاچی در سالن سینما کمی فکر کند و در عوض این فیلم­ ها از انبوه شوخی­های دم دستی و رکیک (سخیف) استفاده می­کنند تا به اشکال مختلف مخاطب را بخندانند. اتفاقی که در فیلم گینس موجب نارضایتی تماشاگران نیز شده است.
چرا «تک تیرانداز آمریکایی» شکست خورد؟

چرا «تک تیرانداز آمریکایی» شکست خورد؟

در جلسه نقد و بررسی فیلم سینمایی«تک تیرانداز آمریکایی» با بیان اینکه این فیلم در راستای ترویج سبک زندگی آمریکایی است.
«مرد پرنده‌ای»؛ روایت ایناریتو از سقوط ستاره‌ها

«مرد پرنده‌ای»؛ روایت ایناریتو از سقوط ستاره‌ها

افول ابرستاره نتیجه ای محتوم برای سینمای ستاره محور سال‌های پیشین به شمار می‌رود. نتیجه ای که بسیاری از ستاره های پیشین سینما و بالاخص هالیوود با آن دست به گریبان هستند. این اتفاق باعث تاثیراتی در سینمای هالیوود نیز شده است که یکی از بارزترین آن ها بازسازی مجدد سری فیلم‌های قهرمانی مانند بتمن، سوپرمن و مردعنکبوتی است

نقد و بررسی فیلم «لامپ 100»

برنامه‌ این هفته سینمامعیار با موضوع بررسی فیلم «لامپ 100» ساخته‌ سعید آقاخانی، با حضور کارگردان فیلم و منتقدین برنامه، جبار آذین و سید آریان قریشی و اجرای سیدامیرجاوید برگزار شد.
خداحافظ آقای کارگردان!

خداحافظ آقای کارگردان!

نگاهی کوتاه بر فیلم "این سیب هم برای تو"؛ فیلمنامه که سست است، کارگردانی هم به کنار، بازی‌ها که متأسفانه مبتدی، فیلمبرداری را هم که بی‌خیال؛ پس چه از فیلم سیروس الوند ماند؟ همان هیچ!
«چندمترمکعب‌عشق» را سیاستمداران ببینند

«چندمترمکعب‌عشق» را سیاستمداران ببینند

نادر طالب‌زاده منتقد در نشست نقد و بررسی فیلم «چند مترمکعب عشق» گفت: شوکی در پایان این فیلم وجود دارد که عمق میدان غم برادران و خواهران افغانستانی در ایران را نشان می‌دهد.