یادداشتی بر رمان برکت نوشته ابراهیم اکبری دیزگاه:
مخاطب رمان برکت هر کسی که باشد برای فهم کتاب نیاز به تخصص‌های زیادی دارد؛ دین شناسی، قرآن پژوهی، نماد شناسی، تعبیر خواب، زیست‌شناسی با گرایش جانور شناسی، عکاسی حرفه ای و غیره. اگر کسی این تخصص‌ها را ندارد رمان برکت برایش برکتی ندارد.
جنبش واره عمار:
جشنواره عمار فراتر از یک جشن، به مثابه یک «جنبش» است
آن‌چه در جشن عمار، در سالنی واقع در پایتخت روی می‌دهد، در واقع یک جریان و یک آیین سمبلیک است که می‌کوشد در تک‌تک اجزاء خود، جنبش خارج از سالن را نمایندگی و منعکس کند. آیین افتتاحیه و احتتامیه‌ی جشنواره‌ی عمار سرشار از نماد و نشانه‌هاست. از هدایا و نشانه‌های برگزیدگان تا پذیرایی از میهمانان، همگی وجهی از نمادگونگی و بداعت را در خود دارند.
ویژگی فیلم «یتیم‌خانۀ ایران» از نظر استاد علیرضا پناهیان:
«یتیم‌خانۀ ایران» فرافیلم است؛ قابل مقایسه با فیلم‌های دیگر نیست!
جدا از اینکه فیلم یتیم‌خانۀ ایران دارد یک غفلت بزرگ تاریخی را از بین می‌بَرد و حافظۀ این ملت را به‌جای خودش برمی‌گرداند، عبرت بسیار بزرگی هم در اختیار ما قرار می‌دهد که اگر ما همین عبرت را بگیریم، تا ابد اسیر قدرت‌های پوشالی مثل انگلستان نخواهیم شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسینیان مطرح کرد؛
روشنفکر نماهای ایرانی هرگز برای «هولوکاست ایرانی» اشک نریختند
گزارشگران تلفات این قحطی را از سه تا ده میلیون یعنی دو سوم مردم ایران گزارش می‌دهند، ولی مدعیان و ناسیونالیست‌های ایرانی و روشنفكرانی كه برای ورود نیروهای اسلام به ایران مجالس سوگواری برپا می‌كردند، هرگز نه ماتمی ‌گرفتند و نه اشكی ریختند، چون عامل این جنایات انگلیس بود.
عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی در گفت‌وگو با 598:
فیش‌ های حقوقی نجومی باعث نا امیدی مردم و عدم اعتماد آنان به دولت شده‌ است/ باید با اختلاس‌کنندگان همچون قاچاقچیان برخورد شود
دکتر ابهری گفت: اگر قرار باشد که ما وارث و دنباله رو شهیدان این کشور باشیم در دوران جنگ نرم باید انتقاد کنیم. در سال 1368 مقام معظم رهبری از تهاجم فرهنگی سخن گفتند ولی متاسفانه نخبگان ما در آن زمان این موضوع را جدی نگرفته و خواب بودند. اگر ما در آن زمان این موضوع را جدی می گرفتیم و انتقاد می کردیم اکنون وضعیت فضای مجازی به اینجا نمی رسید.
حجت الاسلام علیرضا پناهیان در جشنواره فیلم مقاومت:
اهالی هنر اگر بخواهند کار انقلابی کنند ابتدا باید خون دل بخورند/مانعی برای مطرح‌کردن حرف‌ تازه درباره انقلاب در سینما نیست
حجت الاسلام علیرضا پناهیان گفت: مانعی برای مطرح کردن حرف های تازه درباه گفتمان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در سینما نیست. بلکه ما باید برای تولید آثار ناب با رویکرد ایجابی شرایط را فراهم کنیم.
درآمدی بر نقد ادبیات طنز و هجو:
آیا «گفت‌ و شنود» کیهان و دکترسلام، مبنای اسلامی دارد یا تمسخر و حرام است؟
در حوزه نهی از منکر این مساله که اگر بدانیم ادبیات کلامی یا تصویری یا موسیقایی طنزی بازدارنده است و همزمان سبب تحقق تقیه در برابر پیامدهای خطیر نهی از منکر باشد، کابرد ادبیات طنز و هجو که عرفاً می تواند تمسخر هم به حساب بیاید» جای بررسی دارد. از ابهامات جدی این بحث در حوزه فقهی مساله، تعریف دقیق تمسخر، فرق تمسخر با طنز و شوخی و هجو و … است.
نامه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل به حجت الاسلام خاموشی:
آیا با یک خانواده محترم حاضرید به تماشای «فروشنده» بنشینید؟
در بخش مهمی از این نامه آمده است: دولت در سال آخر از هر امکان در فضای فرهنگی در صدد کسب رای است و رفتارهایش بر این قاعده طبیعی است، اما آیا روحانی مسئول سازمان تبلیغات اسلامی نیز به دنبال رای است که باعث به سخره گرفته شدن اقتضائات اسلامی و انقلابی می شود؟
احکام مندرج در پیوست الگوی پیشرفت‌ اسلامی برای برنامه ششم:
ضرورت گسترش آموزشها و مهارت های مرتبط با نهاد خانواده در همه پایه ها
در راستای تحقق گام اول تغییرات در نظام برنامه ریزی کشورمبتنی بر مفاهیم الگوی پیشرفت اسلامی- با تاکید بر ده سال گفتمان سازی برای تبیین الگوی پیشرفت اسلامی – دستگاه‌ها و سازمان‌های ذیل موظف می‌شوند ماموریت‌های مندرج در ماده واحده تثبیت رویکرد الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در نظام برنامه ریزی را عملیاتی نمایند.
جشن پیوند هنر انقلابی ایران و آمریکای لاتین:
طالب زاده: جشنواره عمار فیلمسازان بزرگ را وارد کشور کرده است/ میگل لیتین: سینمای ایران خارق العاده است
مراسم جشن پیوند هنر انقلابی ایران و آمریکای لاتین به همراه بزرگداشت "میگل لیتین" فیلمساز ضدکودتای اهل شیلی با حضور سینماگران کشور در تالار ابن سینا دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران برگزار شد.
استاد برجسته گرافیک کشور:
کارگاه پوستر «نقش بهشت» مانور فرهنگی طراحان انقلابی بود
مسعود نجابتی در دومین روز از برگزاری کارگاه کشوری تولید پوستر نقش بهشت که با نگاهی نو به نقوش و آرایه‌های معماری حرم مطهر حضرت معصومه(س) در حال برگزاری است، در سخنانی اظهار داشت: اینکه در سال‌های اخیر کارگاه‌های تولید پوستر با حضور طراحان کشوری و به صورت جمعی برگزار می‌شود در حقیقت یک مانور فرهنگی است تا نشان دهیم طراحان انقلابی همواره در عرصه‌های مختلف حضور جدی دارند.
وقتی روزهاي دیگر از روز « امام زمان» (عج) با اهمیت تر است
در کشوری زندگی می کنیم که با کمال افتخار در قانون اساسی آن دین و مذهب رسمی بر اساس مذهبی شکل گرفته که رابطه مستقیم با امام عصر حضرت مهدی (عج) دارد ولی با تاسّف فراوان در بسیاری از کارهایماناز جمله درج روزها و وقایع در تقویم رسمی کشور، یاد و ذکر امام عصر (عج) بسیار کم رنگ و بی جلوه است.
در جمع دست اندرکاران جشنواره سینمای مقاومت:
جلیلی: سینمای انقلاب تولید قدرت می‌کند
جمعی از مسئولان جشنواره سینمای مقاومت با سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، دیدار کردند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه سینمای انقلاب با انتقال پیام تمدن اسلامی زرادخانه‌ای است که تولید قدرت می‌کند، گفت: مزاحمت برای هنرمندان انقلابی به دلیل احساس خطر دشمن است.
در گفت‌و‌گوی پایگاه 598 با مجید مظفری مطرح شد:
خانواده سالم فضای مجازی سالم می‌سازد/ لزوم فرهنگ سازی استفاده صحیح از شبکه های اجتماعی
بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون کشورمان گفت: خانواده‌ای که فضای علمی و باسواد و ثباتی نداشته باشد، نه‌تنها آن جوان بلکه تمام افراد آن خانواده به سمت فساد می‌روند ولی اگر آن خانواده فضای مناسب رشد صحیح را داشته باشد و فضای جامعه هم مناسب باشد دیگر جوان ما هم به دنبال فساد نمی‌رود.
وقتی که فقط خوانندگان و بازیگران هنرمند محسوب می شوند:
انتقاد سعید بیابانکی از نوع دیدار هنرمندان با رییس جمهور
سعید بیابانکی از اساتید شعر و ادبیات ایران در یادداشتی نسبت به دیدار دیشب رئیس جمهور با هنرمندان که به نام اهالی فرهنگ برگزار شده انتقاد نمود و نوشت: "بر پیشانی کارت دعوت هک شده بود دیدار رییس جمهور با اهالی فرهنگ و هنر... سر در ورودی اجلاس سران هم همین را نوشته بودند.
یادداشت برادر خبرنگار ربوده شده ایرانی در لبنان:
ایستاده در غبار و روشن شدن سرنوشت غبار آلود دیپلماتهای ربوده شده ایرانی در لبنان
این اظهار نظر ها درست چند روز قبل از زمان اکران فیلم ایستاده در غبار شروع شد و همچنان ادامه دارد دو نکته اساسی قابل درک هستند به این معنی که دسته ای از اظهار نظر های فوق اصولا متناقض هم دیگر هستند و دسته ای همه شبیه به هم و تکرار مکررات گذشته است چون شما وقتی فیلم را می بینید نمی توانید ساده از کنار سرنوشت احمد متوسلیان بگذرید ...
اخبار کوتاه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
گفتگو
سرهنگی: ادبیات جنگ درهای جنگ را به روی مردم عادی بازی می‌کند

سرهنگی: ادبیات جنگ درهای جنگ را به روی مردم عادی بازی می‌کند

مرتضی سرهنگی در مراسم رونمایی از کتاب «فرنگیس» گفت: ادبیات جنگ درهای جنگ را به روی مردم عادی بازی می کند
بانوی هنر: صدایم مرا به عرصه هنر کشاند

بانوی هنر: صدایم مرا به عرصه هنر کشاند

شمسی فضل الهی گفت: همه هنرمندان آثار خود را دوست دارند، اما برای من صداپیشگی کارتون «بامزی» به یادماندنی ترین کارم است.
تماشای «شیار ۱۴۳» همچنان تنم را می‌لرزاند

تماشای «شیار ۱۴۳» همچنان تنم را می‌لرزاند

مهدی نادری کارگردان «بدرود بغداد» در یادداشتی نوشت: تجربه منحصر به فرد تماشای «شیار ۱۴۳» در مراسم افتتاحیه همچنان تنم را می لرزاند، آنجا که چشمان تماشاچیان همزمان نمناک و گلوها بغض آلود خیره به تصویر الفت فیلم که فریاد می کشید: یونس
شهاب حسینی: احترام مردم در سینما حفظ نشده؛ سینما سیرک نیست

شهاب حسینی: احترام مردم در سینما حفظ نشده؛ سینما سیرک نیست

این بازیگر افزود: در سینما سرگرمی لازم است اما نه اینکه سیرک شود؛ یادمان رفته بجای تجارت باید کار فرهنگی کرد؛ فیلمسازان به شدت ازمخاطب عقب‌اند؛ نمی‌دانم چطور بازیگر همزمان در چند کار بازی می‌کند؛ پس جای فکر کجاست؟
رزمنده‌ها با خونشان نوشتند که ما آمدیم تا محبت به خشم و عشق به کینه تبدیل نشود

رزمنده‌ها با خونشان نوشتند که ما آمدیم تا محبت به خشم و عشق به کینه تبدیل نشود

بازیگر سینما و تلویزیون گفت: رزمنده‌ها هشت سال پشت خاکریزهای جبهه با خون مطهرشان بر روی پهنه‌ دیوار خاکریز نوشتند که ما آمدیم تا که محبت به خشم و عشق به کینه تبدیل نشود. این بازیگر در خصوص نقش شهید خرازی اظهار داشت: در یکی از فیلم‌های دفاع مقدس نقش شهید خرازی را بازی کردم که یکی از دوستانم در جهاد دانشگاهی بود و تازه در آن موقع بود که فهمیدم این شهید چه شخصیتی داشته است.
نقد فیلم
فیلم سینمایی که 90 دقیقه آن در آمریکا سانسور شد

فیلم سینمایی که 90 دقیقه آن در آمریکا سانسور شد

هنرمندان و منتقدانی که نسخه اروپایی فیلم را دیده بودند بعد از تماشای نسخه امریکایی از سیاست های انحصار طلبانه هالیوود انتقاد کردند. راجر ایبرت منتقد سرشناس امریکایی در نقد خود شاهکار لئونه را در امریکا فیلمی متوسط خواند و عامل اصلی این اتفاق را سانسور خودخواهانه کمپانی سازنده معرفی کرد.
«از لاک جیغ تا خدا»؛ تجربه‌ای موفق برای انتقال‌ مفاهیم‌ دینی‌ به‌ نسل‌ جوان

«از لاک جیغ تا خدا»؛ تجربه‌ای موفق برای انتقال‌ مفاهیم‌ دینی‌ به‌ نسل‌ جوان

از لاک جیغ تا خدا مستند کوتاهی است که در ایام ماه مبارک رمضان هر روز از شبکه دو پخش می شود. در هر قسمت یک مهمان داستان زندگی اش را تعریف می کند و با خاطره گویی درباره گذشته اش نشان می دهد که چگونه حجاب چادر را انتخاب کرده است. مهمان برنامه با تعریف کردن خاطرات گذشته، طرز فکرش را قبل از محجبه شدن و بعد از آن شرح می دهد.
چرا سریال پایتخت بیش از آثار دیگر تلویزیون مورد توجه قرار می‌گیرد؟

چرا سریال پایتخت بیش از آثار دیگر تلویزیون مورد توجه قرار می‌گیرد؟

جایگاه خانواده در این سریال تا حد زیادی به زندگی روزمره و سنتی مردم نزدیک است. شاید این نکته دلیل هم‌ذات پنداری بیننده با این مجموعه است. مخاطبی که به تماشای کار می نشیند و دغدغه های یک خانواده را به شکل طنز می بیند و احتمالا گاهی اوقات خود را جای بعضی از شخصیت های این سریال قرار می دهد. احترام در خانواده (خصوصا به بزرگتر) نیز از نکات برجسته این سریال است.
ساعت صفر، اجبار هر ساله سیما در ماه رمضان

ساعت صفر، اجبار هر ساله سیما در ماه رمضان

سریال ساعت صفر همزمان با شب­های قدر در پنج قسمت 45 دقیقه ­ای در شبکه سه سیما پخش ­شد. این سریال با موضوعی ساده و فیلمنامه ای اصطلاحا تک خطی دارای پیچیدگی خاصی در شخصیت­های اصلی و رفتارشان با یکدیگر نداشت. سریالی که از خلاصه داستانش نیز می­توان به ساده بودن بیش از حد اثر پی برد.
فراز و نشیب اولین تجربه کارگردانی بازیگر محبوب

فراز و نشیب اولین تجربه کارگردانی بازیگر محبوب

در سالهای گذشته فیلم­‌هایی نظیر گینس یا ردکارپت در فصل تابستان اکران شده ­اند. فیلمهایی که وجه مشترک شان فیلمنامه های یک خطی و خام، بدون داستان های فرعی است. گویا قرار نیست تماشاچی در سالن سینما کمی فکر کند و در عوض این فیلم­ ها از انبوه شوخی­های دم دستی و رکیک (سخیف) استفاده می­کنند تا به اشکال مختلف مخاطب را بخندانند. اتفاقی که در فیلم گینس موجب نارضایتی تماشاگران نیز شده است.
چرا «تک تیرانداز آمریکایی» شکست خورد؟

چرا «تک تیرانداز آمریکایی» شکست خورد؟

در جلسه نقد و بررسی فیلم سینمایی«تک تیرانداز آمریکایی» با بیان اینکه این فیلم در راستای ترویج سبک زندگی آمریکایی است.
«مرد پرنده‌ای»؛ روایت ایناریتو از سقوط ستاره‌ها

«مرد پرنده‌ای»؛ روایت ایناریتو از سقوط ستاره‌ها

افول ابرستاره نتیجه ای محتوم برای سینمای ستاره محور سال‌های پیشین به شمار می‌رود. نتیجه ای که بسیاری از ستاره های پیشین سینما و بالاخص هالیوود با آن دست به گریبان هستند. این اتفاق باعث تاثیراتی در سینمای هالیوود نیز شده است که یکی از بارزترین آن ها بازسازی مجدد سری فیلم‌های قهرمانی مانند بتمن، سوپرمن و مردعنکبوتی است

نقد و بررسی فیلم «لامپ 100»

برنامه‌ این هفته سینمامعیار با موضوع بررسی فیلم «لامپ 100» ساخته‌ سعید آقاخانی، با حضور کارگردان فیلم و منتقدین برنامه، جبار آذین و سید آریان قریشی و اجرای سیدامیرجاوید برگزار شد.
خداحافظ آقای کارگردان!

خداحافظ آقای کارگردان!

نگاهی کوتاه بر فیلم "این سیب هم برای تو"؛ فیلمنامه که سست است، کارگردانی هم به کنار، بازی‌ها که متأسفانه مبتدی، فیلمبرداری را هم که بی‌خیال؛ پس چه از فیلم سیروس الوند ماند؟ همان هیچ!
«چندمترمکعب‌عشق» را سیاستمداران ببینند

«چندمترمکعب‌عشق» را سیاستمداران ببینند

نادر طالب‌زاده منتقد در نشست نقد و بررسی فیلم «چند مترمکعب عشق» گفت: شوکی در پایان این فیلم وجود دارد که عمق میدان غم برادران و خواهران افغانستانی در ایران را نشان می‌دهد.