در دیدار استادان زبان پارسی و شاعران؛
حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار جمعی از استادان زبان و ادب پارسی و شاعران گفتند: من راجع به زبان فارسی حقیقتاً نگرانم زیرا در جریان عمومی، زبان فارسی در حال فرسایش است.
رسالت سنگین صدا و سیما در محاق؛
گزاره‌های متعدد نشان می‌دهد که عملکرد یک‌ساله‌ی علی فروغی نتیجه‌ای جز برهم‌آشفتگی شبکه سه بدنبال نداشته است؛ شاید جناح‌های سیاسی به اقتضای مصلحت‌سنجی ها بخواهند بر اشتباهات فروغی سرپوش بگذارند و یا به‌عکس بخواهند اقدامات مثبت او را در سایه اشتباهاتش به چالش بکشند اما رسانه‌های غیروابسته به این نکته اذعان دارند که فروغی علیرغم اقدامات مثبتی که در یکسال گذشته انجام داده در مجموع عملکرد قابل‌قبولی از خود به نمایش نگذاشته است.
احمد رهدار عنوان کرد؛
روشنفکری در ایران بدون ریشه است/ خطر غربزدگی درنظام معنایی واژگان
رهدار با بیان اینکه راز سبکی و بی‌وزنی جریان روشنفکری در کشور ما این است که در تاریخ ما سنن و گذشته ندارد و تاریخش برای جای دیگری است، گفت: روشنفکر با هیچ قرائتی نمی‌تواند متعلق به ما باشد.
کار ستاره سه مربع که زیرمجموعه توسکا است با تلویزیون به پایان رسیده و هیچ‌وقت پولی از مردم نگرفتیم که در مسابقه آنلاین شبکه یک شرکت کنند؛ «هشتک» به کسی ترویج نمی‌کند "جان بخرند" تا مسابقه را ادامه بدهند.
آزادی اراذل اینستاگرامی!
مقصر جنایت روز گذشته در همدان کیست؟ «وزارت ارتباطات» یا «پلیس فتا»؟ +عکس
همانگونه که در اخبارها آورده شد، روز گذشته یکی از اراذل منطقه همدان با سلاح گرم و در روز روشن یکی از طلاب مدرسه علمیه آیت‌الله ملاعلی معصومی را به قتل رساند و دقایقی بعد خبر قتل این طلبه را در اینستاگرام منتشر کرد. نکته قابل تاسف اینکه فرد قاتل (بهروز حاجیلو) از مدتها قبل تصاویری از سلاح‌های خود در را در اینستاگرامش منتشر کرده بود و با برخی دیگر از اراذل ایستاگرامی ارتباط داشته است.
شیطنت رسانه های اصلاح‌طلب؛
انتشار هدفمند شایعه حذف نام «کوروش» از فهرست اسامی ثبت‌احوال
انتشار شایعه حذف نام "کوروش" از لیست اسامی مجاز سازمان ثبت احوال در حالی مطرح می‌شود که یکی از مدیران این سازمان در گفتگو با خبرنگار 598، این خبر را صراحتا تکذیب کرد و بیان داشت: ممنوعیت در انتخاب نام صرفا در مواردی اتخاذ می‌شود که نامِ پیشنهادی با عرف جامعه در تضاد باشد، در حال از نظر سازمان ثبت احوال ممنوعیتی برای انتخاب نام "کوروش" وجود ندارد.
ساخت برنامه‌های انتحاری برای جذب مخاطب؛
خدمتی دیگر از رسانه ملی!/ تبلیغ «مسیحیت» در برنامه عصر جدید + فیلم و تصاویر
در برنامه عصر جدید که ادعا می‌شود با هدف استعدادیابی در حوزه‌های ورزشی و هنری به روی آنتن رفته است، مرد شعبده‌بازی به صحنه می‌آید تا استعداد ناشناخته خود را برای ملت ایران به نمایش بگذارد. اما ناباورانه در آغاز اجرای خود بندهایی از کتاب «انجیل»(کتاب مقدس مسیحیان) را بسیار احساسی بیان می‌نماید. بندهایی که صددرصد با معارف اسلام و توحید ناب در تضاد است.
کتاب زندگی نامه شهید سامانلو منتشر شد؛
عاشقانه‌های زندگی مشترک شهید مدافع حرم سعید سامانلو
"سامان عشق" کتابی که این روزها از نشر کتابستان معرفت منتشر شده روایتگر داستان زندگی شهید مدافع حرم سعید سامانلو از زبان همسرش است.
دیدگاه شهید آوینی دربارهٔ استحالهٔ هنر و ارتباطات مدرن در فرهنگ اسلامی؛
قالب‌های هنری روز و وسایل ارتباط جمعی را باید در اعتقادات و فرهنگِ خویش استحاله کنیم
مقصود این نیست که ما باید قالب‌های هنری روز و وسایل ارتباط جمعی را یکسره دور بزنیم، بلکه معتقدیم که باید جسم این قالب‌ها را در روح اعتقادات و فرهنگ خویش مستحیل کنیم. این استحاله منوط به معرفتی کافی و وافی است که ما را از فریب خوردن و به‌خصوص از افتادن در تله توسعه‌گرایی و تکنوکراسیکه ضرورتاً ملازم با یکدیگر هستند باز دارد.
از مسابقه «برنده باش» تا « عصر جدید»؛
تقابل آشکار برنامه‌های تلویزیونی «رسانه ملی» با بیانات رهبر انقلاب
طی چندسال گذشته مدیران صداوسیما در راستای حفظ مخاطبینِ خود دست به دامن سلبریتی‌ها شده‌ و به سمت برگزاری مسابقات بزرگ تلویزیونی گرایش پیدا کرده اند اما مقام معظم رهبری پیش از این در دیدار با مسئولان صدا و سیما، برگزاری مسابقات اینچنینی و اعطای جوایز بی‌حساب‌وکتاب را مضر خوانده بودند.
اسپانسر‌های مشکل‌ساز؛
اسپانسر‌ها دارند تلویزیون را می‌خورند
تلویزیون را که روشن می‌کنی، هُرم برنامه‌هایی که در آن‌ها جای پای «سود و زیان» دیده می‌شود، صورتت را می‌سوزاند! محتوای هر برنامه‌ای، فقط بهانه‌ای است تا اسپانسر چیزی را تبلیغ و سودی را تضمین کند؛ و قتی هم که پای سود اسپانسر‌ها در میان باشد، تلویزیون ایران و تلویزیون یک کشور غربی فرقی ندارد، همه یک جهت و یک سمت‌و‌سو دارند. اسپانسر‌ها می‌خواهند دهان باز کنند و تلویزیون را بخورند.
نقد و بررسی فیلم سینمایی ترانه؛
مهدی صاحبی در اولین اثر سینمایی خود خیلی جاه طلبانه وارد میدان شده است. او به نوعی برائت جسته از فیلمهای خنثی و بعضا بی خاصیت اجتماعی سالهای اخیر سینمای ایران که همگی به خیال خود کپی برداری شده از شیوه فیلمسازی اصغر فرهادی و گرفتار شده در یک آپارتمان هستند.
بدنبال انتشار ویدیوی درگیری فرهاد مجیدی با پلیس راهور؛
قانون‌گریزی و جوسازیِ سلبریتی‎‌ها علیه پلیس/ نیروی انتظامی چوب کدام اشتباه خود را می‌خورد؟
ایجاد جو روانی علیه ماموران پلیس پیش از این چندین‌بار توسط افرادی همچون ترانه علیدوستی صورت گرفته بود اما مورد پیگیری مقامات انتظامی و قضایی واقع نشد؛ اگر ترانه علیدوستی بخاطر دروغ بستن به نیروی‌ انتظامی و تخریب چهره پلیس بازخواست شده بود اینک فرهاد مجیدی جرأت نداشت در برابر قانون بایستد و فیلم درگیری با مامور پلیس را با افتخار در اینستاگرامش منتشر کند.
رهبرانقلاب در دیدار مداحان و ذاکران اهل‌بیت(ع):
ازدواج‌های دیرهنگام، «سفید»، فرزندآوری کم و از بین بردن حیا و عفت از برنامه‌های دشمن است
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری صف‌آرایی دشمنان دین الهی در مقابل پیامبران بزرگ الهی و ائمه معصومین علیهم‌السلام، تصریح کردند: امروز هم صف‌آرایی همان صف‌بندی است و همان سرنوشت نابودی در انتظار جبهه باطل است اما شرط آن، توکل به خداوند متعال و نترسیدن از دشمن است تا اشتباه محاسباتی رخ ندهد.
"مردم"، کانون نارضایتی از عملکرد دولت؛
دعوایِ نمایشی با رسانه‌ها، راهی برای نادیده‌ گرفتن صدای مردم/ نارضایتی اجتماعی نتیجه عملکرد دولت است یا فضاسازی رسانه ها؟!
هرچند که رسانه‌ها در آگاه‌سازی بخش کوچکی از جامعه ایفای نقش می‌کنند اما نمی‌توان جهت‌گیری های اجتماعی را نتیجه متون منتشرشده در رسانه‌ها دانست، بر همین اساس باید بپذیریم که خشم مردم از حقوق‌های نجومی (یا دیگر اقدامات اشتباهی که توسط دولت صورت گرفته است) برخواسته از خوی عدالتخواهانه جامعه‌ی ایران بود و رسانه‌ها صرفا منعکس‌کننده این کنشگریِ اجتماعی بودند.
با صدور بیانیه و اعلام آمادگی صورت گرفت؛
لبیک 3 هزار استاد دانشگاه به پیام «گام دوم» رهبر انقلاب
۳ هزار استاد دانشگاه ضمن اعلام حمایت قاطع از بیانیه راهبردی رهبر حکیم انقلاب، آمادگی خود را برای ایجاد تحول انقلابی در نظام علمی کشور برای نیل به تمدن نوین اسلامی اعلام کرده و با هشدار نسبت به وجود کم‌کاری و سهل‌انگاری، اتخاذ مشی جهادی در اداره کشور را از قوای مجریه، مقننه و قضائیه برای تحقق بیانیۀ معظم‌له خواستار شدند.
رحیم پور ازغدی در جمع دانشجویان:
شورای عالی انقلاب فرهنگی جای دستور دادن نیست/ رئیس جمهور انتقادپذیر نیست، عصبانی می‌شود و توهین می‌کند
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: یکی از مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، این است که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی برای امضا به دفتر رئیس جمهور می‌رود، اما بیرون نمی‌آید و اجرا نمی‌شود.
اخبار کوتاه
پربازدید ها
نقد فیلم
راستی‌آزمایی ادعاها در وضعیت آچمز

راستی‌آزمایی ادعاها در وضعیت آچمز

خصلت وضعیت آچمز این است که حتی کاراکترهای مثبت فیلم علی‌رغم اینکه می‌خواهند به ادعاهای خود درباره استقلال‌طلبی و زیر بار زور نرفتن و عادلانه و حق خواهانه عمل کنند اما نمی‌توانند.
«مثلث عشقی» هم در جشنواره فیلم فجر سهم دارد؟!

«مثلث عشقی» هم در جشنواره فیلم فجر سهم دارد؟!

«بنفشه آفریقایی» می‌خواهد یک «ژول و جیم» ایرانی باشد. یک مثلث عشقی نامتعارف بین یک زن و دو مرد که حتی برای جامعه فرانسوی دهه ۶۰ که تروفو در آن فیلمش را ساخت نیز تابو بود، چه برسد در ایران.
کسی حاضر است یک قسمت از «ماه عسل» را در سینما ببیند؟

کسی حاضر است یک قسمت از «ماه عسل» را در سینما ببیند؟

جذابیت «یلدا» که تقریبا تمام آن در استودیو، اتاق فرمان و پشت صحنه یک برنامه تلویزیونی می‌گذرد، از همان برنامه تلویزیونی فراتر نخواهد رفت. واقعا کسی حاضر است برای تماشای یک قسمت از «ماه عسل» به سینما برود؟
«آشفته‌‌گی»؛ شاهزاده و گدا با طعم «عاشقانه»

«آشفته‌‌گی»؛ شاهزاده و گدا با طعم «عاشقانه»

پیرنگ داستان «آشفته‌‌گی» بر قصه شاهزاده و گدا استوار است که در این میان مثلث عشقی هم وارد می‌شود، اما معشوقه قرار نیست برای هیچ‌کس باشد.
ملغمه‌ای آشفته به نام «مسخره‌باز»

ملغمه‌ای آشفته به نام «مسخره‌باز»

فیلم مسخره‌باز، صرفا فضایی است که آقای کارگردان علایق شخصی و خیالات سیّال خود را روی پرده سینما منعکس کند و از کازابلانکا و پاپیون و کیل بیل بگوید و گاهی تجربه موفق تئاتری خود را یادآور شود.
«درخونگاه»؛ داستان یک خطی از قهرمانی بازنده

«درخونگاه»؛ داستان یک خطی از قهرمانی بازنده

«درخونگاه» پیشکشی به مسعود کیمیایی است و مانند فیلم‌های او، قهرمان دارد. حتی اگر بازنده باشد اما ایراد اصلی، داستان یک خطی فیلم است.
«جاندار»؛ فیلمی استاندارد از دو فیلمساز جوان

«جاندار»؛ فیلمی استاندارد از دو فیلمساز جوان

«جاندار» به‌خوبی قصه می‌گوید، از زوائد می‌‌پرهیزد، خط داستانی را دنبال می‌کند و فضا می‌سازد؛ کاری که بسیاری از فیلم‌های حاضر در جشنواره فجر قادر به انجام آن نیستند.
«مردی بدون سایه» فیلمی که فیلم نمی‌شود

«مردی بدون سایه» فیلمی که فیلم نمی‌شود

ضعف فیلمنامه و زوائد متعدد، فیلم «مردی بدون سایه» ساخته علی‌رضا رئیسیان را به فیلمی هدرشده تبدیل کرده و حتی می‌توان گفت این فیلم هنوز به مرحله تبدیل شدن به یک فیلم نرسیده است.
بیرون آمدن از پیله یک فیلم عاشقانه

بیرون آمدن از پیله یک فیلم عاشقانه

بازی خوب الناز شاکردوست (در نقش فائزه) و هوتن شکیبا (در نقش عبدالحمید) در «شبی که ماه کامل شد» آن‌ها را از پیله یک زوج عاشق بیرون آورده تا به جای تمرکز بر دل‌انگیزی سیمای فائزه، چهره کریه تروریست‌های تکفیری در نظر مخاطبان بنشیند.
«زهر مار» بی‌شباهت به «مارمولک»

«زهر مار» بی‌شباهت به «مارمولک»

تهیه‌کننده فیلم پرحاشیه «مارمولک» این بار با «زهر مار» در جشنواره حضور دارد، اما بر خلاف آنچه برخی می‌گفتند، زهرمار، نه از لحاظ فرم و نه از لحاظ مضمون شباهتی به مارمولک ندارد.