کد خبر: ۱۲۴۳۱۳
زمان انتشار: ۱۲:۴۲     ۲۱ فروردين ۱۳۹۲
یک گروه از نمایندگان پارلمان انگلیس در گزارشی اعلام کردند، آغاز یک توافق صلح با طالبان برای تضمین آینده افغانستان پس از خروج سربازان انگلیسی از این کشور ضروریست.

به گزارش598،به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کمیته منتخب دفاعی انگلیس هشدار داده که ناکامی در رسیدن به این توافق می‌تواند به جنگ داخلی در افغانستان منجر شود.

به گفته این نمایندگان، انگلیس باید پس از سال ۲۰۱۴ و خروج سربازانش از افغانستان برای بهبود شرایط این کشور جنگ‌زده از نفوذ خود استفاده کند.

فیلیپ هاموند، وزیر دفاع انگلیس گفت، لندن برای رسیدن افغانستان به "توافق پایدار سیاسی" کمک می‌کند.

گزارش این نمایندگان بر خروج سربازان انگلیسی از افغانستان در پایان سال ۲۰۱۴ و تحویل مسئولیت‌ها به نیروهای امنیتی افغان متمرکز است.

به گزارش شبکه خبری بی.بی.سی، خواسته‌های این کمیته که در گزارش آن‌ها منتشر شده از جمله شامل برگزاری انتخابات آزاد، تشکیل نیروی امنیتی آموزش دیده افغان و ادامه حمایت مالی آن، ایجاد نظام قضایی قوی و حامی حقوق بشر، ادامه کمک‌ها برای توسعه کشور افغانستان، تدابیر موثر برای مبارزه با فساد و معامله مواد مخدر می‌شود.

"تناقص فاحش"

جیمز آربثتنت، دبیر کمیته منتخب دفاعی انگلیس می‌گوید، پیش‌بینی‌هایی که درباره چشم‌انداز افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ دریافت کرده‌اند به شدت متناقضند.

به گفته وی "نفوذ انگلیس محدود است و این بر عهده خود مردم افغانستان است که سرنوشت و آینده‌شان را تعیین کنند."

آربثتنت افزود "با این همه انگلیس و شرکای بین‌المللی این کشور باید به مردم افغانستان نشان دهند که پای تعهداتشان خواهند ماند و کماکان از تلاش‌های آن‌ها حمایت خواهند کرد."

کمیته منتخب دفاعی انگلیس می‌گوید، اطلاعات بسیار کمی درباره نقش وزارت دفاع و وزارت امور خارجه انگلیس در افغانستان پس از ۲۰۱۴ دریافت کرده است.

"شرایط پایدار"

درحال حاضر ۹ هزار سرباز انگلیسی در افغانستان مستقرند که تعدادشان تا پایان سال میلادی جاری به ۵۲۰۰ تن کاهش پیدا می‌کند.

کمیته منتخب دفاعی انگلیس از دولت خواسته برنامه‌ها و هزینه‌های خود را برای خروج از افغانستان با تمام جزییات در اختیار اعضاء قرار دهد تا از امنیت اعضای ارتش اطمینان حاصل شود.

فیلیپ هاموند، وزیر دفاع انگلیس گفته است از انتشار این گزارش استقبال می‌کند و گفته این وزارتخانه با این گزارش درباره "آینده افغانستانی که قادر به تامین امنیت خود باشد و هرگز به پناهگاهی برای تروریست‌ها تبدیل نشود، اتفاق نظر دارد."

به گفته هاموند اینکه نیروهای امنیتی افغان در حال حاضر "رهبری بیش از ۸۰ درصد تمام عملیات امنیتی در کشور را بر عهده دارند نشان می‌دهد که به خوبی در مسیر دستیابی به این هدف قرار گرفته‌اند."

هاموند افزود: "انگلیس خود را متعهد می‌داند که برای رسیدن دولت افغانستان به توافق سیاسی پایدار و فضای با ثبات منطقه‌ای به این کشور کمک کند."

به گفته وزیر دفاع انگلیس، لندن به حمایت از دولت و توسعه در افغانستان در دهه آینده ادامه می‌دهد و تا سال ۲۰۱۷ سالانه ۲۷۲ میلیون دلار برای اطمینان از پیشرفت در افغانستان هزینه خواهد کرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها