کد خبر: ۱۲۴۳۹۷
زمان انتشار: ۱۸:۲۱     ۲۱ فروردين ۱۳۹۲
به گزارش 598، حسین طلا در گفتگو با مهر اظهار کرد: اگر داوطلبی به هنگام ثبت نام که از تاریخ 26 فروردین تا اول اردیبهشت سال جاری در انتخابات شوراها از قوانین به طور کامل آگاهی داشته باشد، قطعا با خیالی آسوده ثبت نام خواهد کرد و چه بسا در اثر عدم آگاهی ممکن است مشکلاتی را برایش به وجود آورد.

وی افزود: در انتخابات شوراها همه اقشار جامعه که واجد شرایط هستند، می توانند ثبت نام کنند و لیکن بایستی با این قوانین آشنا باشند.

رئیس هیات نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا استان تهران تصریح کرد: بر اساس بند 1 ماده 28 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخابات شهرداران، وزرا و معاونین آنها، روسای سازمان ها و ادارات عقیدتی و سیاسی نیروهای مسلح و هر مسئولی که در نظام جمهوری اسلامی حوزه مسئولیت او به کل کشور تسری دارد از عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا سراسرکشور محرومند.

وی ادامه داد: بر اساس بند3 این ماده شهرداران، مدیران مناطق شهرداری و موسسات و شرکت های وابسته و شاغلین در شهرداریها و موسسات و شرکت های وابسته و همچنین دهیاران و شاغلین در دهیاری از عضویت در شورای اسلامی شهر محل خدمت خود محرومند، مگر آنکه قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا کرده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند.

طلا تاکید کرد: کلیه مسئولان استانی، شهرستانی و بخش از عضویت در شوراهای اسلامی واقع در محدوده آن استان، شهرستان و بخش محرومند و می بایست قبل از ثبت نام خود استعفا داده و در آن سمت شاغل نباشند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در توضیح ماده 29 قانون انتخاب شوراها گفت: کسانی که در جهت تحکیم مبانی رژیم سابق نقش فعال داشته اند، محکومین به خیانت، کلاهبرداری، غصب اموال دیگران، محکومین به حدود شرعی، وابستگان به احزاب، سازمان ها و گروهک هایی که غیر قانونی بودن آنها از طرف مراجع صالحه اعلام شده باشد، قاچاقچیان مواد مخدر و معتادان به این مواد و محجوران و کسانی که به حکم دادگاه مشمول اصل 49 قانون اساسی باشند و همچنین مشهوران به فساد و متجاوزان به فسق از عضویت در شوراها محرومند.

وی در ادامه تاکید کرد: بر اساس ماده 30قانون انتخابات شوراها داوطلبان عضویت در شوراها نمی توانند همزمان در بیش از یک حوزه انتخابیه به عنوان داوطلب ثبت نام نمایند در غیر این صورت اسم آنها از فهرست داوطلبان حذف و از آن تاریخ تا پایان همان دوره از داوطلب شدن در انتخابات شوراها محرومند.

رئیس هیات نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا استان تهران با بیان اینکه همه داوطلبان باید 25 سال تمام و تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند و اگر فردی دارای دو تابعیت باشد نمی تواند در این انتخابات داوطلب شد و همچنین اعتقاد و التزام عملی به اسلام و ولایت فقیه و ابراز وفاداری به قانون اساسی کشور از جمله موارد مطرح در قانون می باشد.

وی خاطر نشان کرد: شوراهای اسلامی شهر و روستا نماد مدیریت مردم بر شهر و روستای خود می باشند، لذا شهر و روستایی آباد نشان دهنده شورای شهری موفق است. باید مردم عزیز ایران در انتخاب اعضای شورای شهر و روستای خود دقت بسیار به خرج دهند تا شهر و روستایی با مشخصات فرهنگ ایرانی، اسلامی داشته باشیم.
اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها