کد خبر: ۱۲۵۰۶۸
زمان انتشار: ۲۰:۳۲     ۲۴ فروردين ۱۳۹۲
روزنامه شرق: خاتمي به كانديداتوري هاشمي متمايل است /
598: پازل جریان دوم خرداد برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری در حال تکمیل شدن است. در حالی که روز گذشته "رجانیوز" در گزارشی با استناد به آخرين اظهارات موسوي خوئيني ها به تشریح فاز جدید پروژه "خاتمی؛ آنگاه هاشمی" پرداخت، امروز یکی از روزنامه‌های دوم خردادی با اشاره به تشریح آرایش سیاسی اصلاح‌طلبان، محتمل‌ترین رویکرد این جریان برای انتخابات ریاست جمهوری را "ثبت نام همزمان هاشمی و خاتمی برای کاندیداتوری در انتخابات" و سپس کناره‌گیری یکی از این کاندیداها به نفع دیگری اعلام کرد.

به گزارش رجانيوز، در بخشی از يادداشتي كه روزنامه شرق نزديك به كارگزاران سازندگي به عنوان سرمقاله منتشر كرده، آمده است: مشکل آنجاست که خاتمی برای نامزدی در انتخابات تاملاتی جدی دارد و در مقابل فشارهای حامیانش، اعلام موضع نهایی را به صدور بیانیه‌ای در آینده نزدیک ارجاع داده است. اين گزینه‌محوری اصلاح‌طلبان در عین حال، متمایل به نامزدی هاشمی‌رفسنجانی است.

روزنامه شرق در ادامه مي نويسد: اگر بی‌رغبتی آنان (خاتمی و هاشمی ) در «تردید»شان (به هر علتی) ریشه داشته باشد، آنگاه می‌توان برای به‌حاشیه‌راندن عوامل این دودلی و برون‌رفت هواداران‌شان از بلاتکلیفی، دو گزینه «فقط خاتمی» یا «فقط هاشمی» را کناری نهاد و به‌وضعیت سوم اندیشید که مبنای آن «هم خاتمی و هم‌هاشمی» و ثبت‌نام همزمان هر دو شخصیت به عنوان نامزد انتخاباتی است. 


در این یادداشت با اشاره به تحقق چنین موضوعی؛ رخدادهایی که قابل تصور را بررسی و می نویسد: رد صلاحیت یک نامزد و تایید صلاحیت دیگری: در این صورت، نامزد رد صلاحیت‌شده، می‌تواند حمایت خود را از نامزد تایید صلاحیت‌شده اعلام کند و از حامیانش بخواهد تا آرای خویش را به نفع نامزد باقیمانده در عرصه رقابت واریز کنند؛ مشابه اقدام خاتمی در انتخابات سال 88؛ با این تفاوت که در برهه کنونی، این اقدام توسط دو نامزد «ناهم‌جناح» و در مرحله «پس از ثبت‌نام» رقم خواهد خورد.


در بخش دیگری از این مطلب آمده است: اگر هر دو کاندیدا تائید صلاحیت شوند در چنین وضعیتی، پس از تبادل نظر و توافقی که دست‌یافتنی است، یکی از نامزدها، کناره‌گیری خود را به سود دیگری اعلام کرده و رای‌آوری ناشی از اعتبار سیاسی خویش را به نامزد فعال در رقابت منتقل می‌کند. هم‌افزایی‌آرایی هواداران پرشمار هر دو نامزد، وزن سرمایه اجتماعی - انتخاباتی نامزد باقیمانده را افزون‌تر می‌کند.


تلاش تصمیم گیران جریان دوم خرداد برای وارد صحنه کردن هاشمی و خاتمی در حالی است که حسن روحانی از چهره های سیاسی نزدیک به هاشمی رفسنجانی نيز روز پنجشنبه اعلام کاندیداتوری کرده است.


بنا بر اخبار رسیده حسن روحانی وظیفه دارد به منظور استفاده از زمان و همچنین انسجام بخشی به فعالیت های انتخاباتی، تا مشخص شدن کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی ستادهای انتخاباتی وی را در قالب ستادهای انتخاباتی خود فعال کند.


پیش از این "رجانیوز" در گزارشی با انتشار تحلیلی با عنوان «بنویسیم خاتمی؛ اگر تایید نشد بخوانیم هاشمی» استراتژی این جریان برای انتخابات پیش رو را تلاش برای تجمیع نیروهای بدنه فتنه ذیل نام سید محمد خاتمی و آنگاه اعلام کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی به عنوان گزینه اصلی این جریان در انتخابات عنوان کرده بود.
با ‌‌رسانه‌ای شدن پروژه "خاتمی ؛ آنگاه هاشمی" توسط روزنامه های جریان دوم خرداد، به نظر می رسد این پروژه مراحل پایانی خود را طی می کند و با آغاز ثبت نام های کاندیداهای ریاست جمهوری، ابعاد عملیاتی آن کلید خواهد خورد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها