کد خبر: ۱۲۵۲۱۶
زمان انتشار: ۰۹:۴۷     ۲۶ فروردين ۱۳۹۲
يك روزنامه نزديك به كارگزاران خواستار انتحار سياسي خاتمي به نفع هاشمي رفسنجاني است.
598 به نقل از کیهان: روزنامه شرق در سرمقاله خود با اشاره به ترديدهاي انتخاباتي موجود در ميان اصلاح طلبان و از جمله ترديدهاي هاشمي و خاتمي، خواستار نامزدي هر دو نفر شده و مينويسد: در صورت رد صلاحيت هر دو نامزد اين امر از ناهمواري مسير حضور همه سلايق حكايت خواهد داشت اما در صورت رد صلاحيت يك نامزد و تاييد صلاحيت ديگري نامزد رد صلاحيت شده، مي تواند حمايت خود را از نامزد تاييد صلاحيت شده اعلام كند و از حاميانش بخواهد تا آراي خويش را به نفع نامزد باقيمانده در عرصه رقابت واريز كنند.

شرق مي افزايد: در صورت تاييد صلاحيت هر دو نامزد پس از تبادل نظر و توافقي كه دست يافتني است، يكي از نامزدها، كناره گيري خود را به سود ديگري اعلام كرده و راي آوري ناشي از اعتبار سياسي خويش را به نامزد فعال در رقابت منتقل مي كند.

با توجه به قطعي بودن رد صلاحيت خاتمي و ترديدناپذيري اين امر، پيشنهاد روزنامه كارگزاران به اين معناست كه خاتمي براي رد صلاحيت شدن نامزد شده و در واقع به مثابه يك پيشمرگ انتحاري براي هاشمي عمل كند. اين در حالي است كه خاتمي پيش از اين در محافل گفته- و از جمله از سوي احمد پورنجاتي منتشر شده- كه وي (خاتمي) نمي خواهد رد صلاحيت از سوي نظام به پرونده و كارنامه اش بخورد.

 در عين حال بايد توجه داشت كه انجام اين كار پر هزينه از سوي خاتمي، سودي براي هاشمي نخواهد داشت چه اينكه هاشمي با وجود حمايت صريح خاتمي در سال 84 نتوانست با اقبال مردم مواجه شود همچنان كه حمايت هر دو آنها از موسوي در سال 88 باعث پيروزي موسوي نشد.

نكته ديگر اين است كه با فرض- محال- تأييد صلاحيت مشترك خاتمي و هاشمي، چيرگي سياسي هاشمي به نحوي است كه عملا خاتمي مجبور به انصراف به نفع وي خواهد شد و اين نيز مايه بي اعتباري مضاعف خاتمي مي شود.يادآور مي شود ياسر هاشمي پسركوچك آقاي هاشمي كه به همراه خواهرش فاطمه هاشمي در مراسم اعلام نامزدي حسن روحاني شركت كرده بود، حاضر به تأييد اين نامزدي از سوي پدر خود نشد و با باز گذاشتن احتمال نامزدي پدر گفت: اگر آقاي هاشمي كانديدا شوند، به جز آقاي روحاني برخي ديگر از كانديداها هم به نفع ايشان كنار خواهند رفت و اين طبيعي است اما تا اين لحظه آقاي هاشمي به تصميم خاصي در اين مورد نرسيده اند... خيلي ها در جامعه منتظر موضع گيري آقاي هاشمي هستند و ايشان هم اين انتظارها را تا جايي كه امكان داشته و مثبت باشد بي پاسخ نمي گذارند.

وي كه با روزنامه اجاره اي آرمان مصاحبه مي كرد، درباره پيش آمدن گمانه حمايت هاشمي از روحاني به خاطر حضور فرزندانش در مراسم مذكور گفت: قطعا مي تواند چنين برداشتي وجود داشته باشد و حق هم همين است كه با حضور من و خواهرم در اين مراسم اولين موضوعي كه به ذهن ناظران سياسي برسد همين مساله باشد.

 به هر حال آقاي روحاني از نزديكان آقاي هاشمي هستند و در ميان كانديداهاي موجود هيچ كس به اندازه ايشان با آقاي هاشمي قرابت ندارد. آقاي روحاني يكي از مديران باسابقه كشور است كه در طول 30 سال گذشته همواره ارتباط تنگاتنگي با آقاي هاشمي چه به لحاظ اجرايي و مسائل امنيتي و چه به لحاظ مواضع سياسي داشته است. اين قرابت طبيعتا چنين برداشتي را ايجاد مي كند، اما نه من و نه خواهرم به نمايندگي از آقاي هاشمي در اين مراسم حضور پيدا نكرديم.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها