کد خبر: ۱۲۵۲۵۷
زمان انتشار: ۱۲:۰۵     ۲۶ فروردين ۱۳۹۲
«غلامعلی حداد عادل» در بازدید از گروه فرهنگی خبرگزاری فارس، درباره زیباترین واژه معادل‌سازی شده در فرهنگستان به مزاح گفت: اگر این سؤال را از مردم بپرسید قطعاً «یارانه» را پیشنهاد می‌دهند.

به گزارش 598 به نقل از خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، «غلامعلی حداد عادل» رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری، دقایقی پیش ضمن حضور در خبرگزاری فارس، از گروه‌های مختلف خبری بازدید کرد.

وی در بازدید از گروه فرهنگی این خبرگزاری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا سرعت ورود واژه‌های بیگانه و لاتین به زبان فارسی با سرعت رواج واژه‌های معادل‌سازی شده یکسان نیست، گفت: باید دقت داشت که بحث تولید با ترویج جداست؛ وظیفه ما در فرهنگستان تولید واژه‌های جایگزین برای لغات بیگانه است اما قدرت ترویج و همه‌گیر شدن آن را نداریم.

 

 

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی افزود: برای فراگیر شدن واژه‌های معادل‌سازی شده، باید دستگاه‌های فرهنگی و تبلیغاتی ورود کنند و نقش رسانه‌ها در این میان از سایر دستگاه‌ها حیاتی‌تر است. رسانه‌ها می‌توانند با استفاده از واژه‌های مصوب فرهنگستان، به رواج فرهنگ فارسی و جا افتادن واژه‌های معادل کمک کنند.

حداد عادل در پاسخ به این پرسش که از نظر شما زیباترین واژه معادل‌سازی شده چیست، اظهار داشت: همیشه با انتخاب «ترین‌ها» مشکل دارم اما برخی واژه‌های فرهنگستان میان اقشار مختلف جای خود را باز کرده است. مثلاً نظامی‌ها واژه «رزمایش» را دوست دارند.

وی همچنین به مزاح گفت: اگر از مردم این سؤال را بپرسید، قطعاً می‌گویند واژه «یارانه» را از بقیه بیشتر دوست دارند.

 

 

حداد عادل درباره مهمترین کار فرهنگی روی زمین مانده اظهار داشت: به اعتقاد من در عرصه‌های مختلف با مسائل فرهنگی متعددی روبرو هستیم که بر حسب تجربه خودم در انقلاب اسلامی ایران مهمترین ضرورت را در آموزش و پرورش می‌بینم و نسل آینده باید با ارزش‌های انقلاب اسلامی آشنا شود.

وی ادامه داد: ارزش‌های فرهنگی باید در آموزش و پرورش نهادینه شود تا بسیاری از مشکلات حل شود.

این کاندیدا ریاست جمهوری درباره مهمترین برنامه‌های فرهنگی خود در صورت پیروزی در انتخابات گفت: یک وظیفه مهم و یک تحول اساسی که جنبه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و ... دارد و بر عهده دولت آینده است حاکمیت عقلانیت بر تصمیم‌ گیری‌ها است. البته این موضوع فرا فرهنگی است و در تمام امور کشور مردم باور کنند که تصمیم گیری‌های حکومت برگرفته از عقلانیت است.

وی افزود: در صورتی‌که حاکمیت عقلانیت بر تصمیم‌گیری‌ها حاکم شود صدها نتیجه فرهنگی حاصل خواهد شد و چهره نظام عقلانی می‌شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها