کد خبر: ۱۲۹۸۶۲
زمان انتشار: ۱۴:۲۸     ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۲
پیامک‌های اهانت‌آمیز زیادی در آستانه روز زن و مادر، منتشر شده که عادی جلوه دادن خیانت زناشویی، واضح‌ترین نکته قابل بررسی در این پیامک‌ها است.

 روزنامه جوان نوشت: حوالی روز مرد یا روز زن و مادر، صدای زنگ پیامک می‌آید. گوشی همراه را دستمان می‌گیریم و وارد پیام‌ها می‌شویم. پیام، یک لطیفه یا در اصطلاح عامیانه‌اش یک «جوک» است. شروع به خواندن می‌کنیم. تمام که شد قاه قاه می‌خندیم و در حالی که ریسه می‌رویم، پیام را برای چند نفر دیگر ارسال می‌کنیم. آنها هم برای افراد دیگری، همین پیام را می‌فرستند و اینگونه می‌شود که یک پیام در مقیاس میلیونی و بین زنان و مردان، جوانان و سالمندان و حتی نوجوانان رد و بدل می‌شود.

این یکی از پیام هاییست که از چند روز پیش در آستانه روز زن و مادر، در حجم بسیار بالایی بین افراد جامعه رد و بدل شده است: «زنه یه سیمکارت میخره، میخواسته شوهرش رو سورپرایز کنه. از توی آشپزخونه به شوهرش پیام میده:" سلام عزیزم خوبی؟" شوهرش جواب میده:"سلام عزیزم خودم بهت زنگ میزنم الان "..." توی آشپزخونه ست... روز زن مبارک!»

به جای سه نقطه و عنوانی که مرد به همسرش می دهد یک واژه تمسخر آمیز، زشت و اهانت آمیز است که اگر ذره ای از دریچه انسانیت و اخلاق به آن بنگریم، بی نهایت اسفناک است.

از چند روز پیش در آستانه روز زن و مادر، پیامک‌های اهانت‌آمیز زیادی منتشر شده است. آیا تا به حال، به خود زحمت تحلیل اهداف و محتوای چنین پیامک‌های خطرناکی را داده‌ایم؟ آیا تا به حال به این اندیشیده‌ایم که چه کسانی این پیامک‌ها را می‌سازند و منتشر می‌کنند؟ یک عده افراد بیکار و علاف؟ یا گروهی آگاه که به صورت هدفمند اقدام به آفریدن چنین پیامک‌هایی می‌کنند؟ در همین پیامک، چند نکته تأمل‌برانگیز وجود دارد که به آنها اشاره می‌کنیم:

یک: عادی جلوه دادن خیانت زناشویی، واضح‌ترین نکته قابل بررسی در این پیامک است. خیانت مرد به همسرش و اینکه به طرز کاملاً عادی، یک مرد متأهل می‌تواند به طور پنهانی با زن دیگری در ارتباط باشد، نکته‌ای است که از طریق این پیامک به ذهن القا می‌شود. به اندازه‌ای موضوع خیانت، در این پیامک و پیامک‌های مشابه، عادی نشان داده می‌شود که انگار مثل خوردن یک لیوان آب است!

دو: مظلوم نشان دادن زنان متأهل و خانه‌دار، نکته دومی است که در این پیامک نهفته است. چنین پیامکی درصدد القای این موضوع است که زن متأهل و کدبانو، در حالی که تمام هم و غمش رسیدگی به امورات خانه، پخت و پز، شست و شو و فرزندداری است، اما شوهرش به دنبال خواسته‌های نفسانی خودش است و او را به حساب نمی‌آورد!

در واقع، این پیامک، به طور غیرمستقیم قصد دارد با زنان متأهل خانه‌دار همزادپنداری و همدردی کند(!) و به طور غیرمستقیم به آنان بگوید، ازدواج و متأهل شدن، نتیجه مثبتی در بر ندارد!

سه: نکته سومی که باید در این پیامک مورد بررسی قرار بگیرد، اهانت آشکاری است که به زنان به ویژه زنان متأهل و حتی به مردان متأهل می‌شود. اهانت به زنان شوهردار در این پیامک، با این هدف قرار داده شده است که آنان را عصبی و نسبت به شوهرانشان بدبین کند. این بدبینی هم در نهایت، نتیجه‌ای جز شکاف میان زن و مرد خانه نخواهد داشت.

اما هنوز این سؤال پابرجاست که چنین پیامک‌هایی که حاوی رویکردهای فمنیستی و ضد مرد است، به دست چه کسانی ساخته و منتشر می‌شود و چرا سازندگان چنین پیام‌هایی، ازدواج، تأهل و کیان اخلاقی خانواده و جامعه را مورد حمله قرار می‌دهند و در مقابل، بی‌بندوباری و خیانت را موجه جلوه می‌دهند؟! ویروس ایدز به ویروسی گفته می‌شود که سیستم ایمنی- دفاعی بدن را از کار می‌اندازد و فرد به انواع سرطان‌ها و عفونت‌های مرگبار مبتلا می‌شود؛ آیا این پیامک‌ها شبیه ویروس ایدز نیستند که سیستم ایمنی اخلاقی و رفتاری ما را از کار بیندازند؟!

در آستانه روز مرد هم پیامک‌های اهانت‌آمیزی علیه مردان رد و بدل می‌شود که از همین جنس است. با این حال، آیا منطقی و اخلاقی است که این پیامک‌ها را وقتی به ما می‌رسد برای دیگران ارسال کنیم؟!

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها