کد خبر: ۱۴۶۹۳۲
زمان انتشار: ۱۹:۲۴     ۱۷ تير ۱۳۹۲
رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: اگر گفتار ناصوابی بوده از رسانه‌ها پوزش می‌خواهم، شخصاً عذرخواهی می‌کنم و شکایت‌های شخصی از رسانه‌ها را پس می‌گیرم.

به گزارش 598 به نقل از فارس، محمدشریف ملک‌زاده امروز در نشست گزارش عملکرد 8 ماهه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که در محل کاخ سعد‌آباد برگزار شد اظهار داشت: از رسانه‌ها می‌خواهم به دور از مسائل سیاسی و مواردی که از آنها فاکتور می‌گیرم حقایق را به معنای واقعی و خداپسندانه به مردم ارائه کنند.

وی افزود: اگر بنده نظری درباره رسانه‌ها داده‌ام پوزش می‌خواهم و اگر گفتار ناصوابی بوده شخصاً عذرخواهی می‌کنم.

وی افزود: بنده خودم رسانه‌ای هستم و خواهش می‌کنم که رسانه‌ها پیش از آنکه مطلبی را درج کنند به عنوان نوکر و مخلص می‌خواهم که از مدیران و کارشناسان ما بپرسند چون هر مطلبی برای ما در سیستم‌های نظارتی تبعات دارد.

وی درباره رتبه جهانی ایران در ثبت آثار میراث فرهنگی در یونسکو گفت: قبلاً رتبه ایران 32 بوده و در حال حاضر به رتبه 14 رسیده‌ایم که این موفقیت بزرگی است برای اولین بار نیز ثبت میراث معنوی و مکان رخدادها را در این دولت‌ انجام داده‌ایم که همه اینها برکت حضرت حق در این سازمان بوده است که در زمان کوتاهی کارهای بزرگ چندین ساله را توانستیم انجام دهیم.

از همایش‌های ما برداشت‌های دیگر می‌شود

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره برپایی همایش‌ها نیز گفت: یک کشور میلیاردها هزینه می‌کند تا آداب و رسوم کشورش را در داخل بتواند معرفی کند اما از برپایی همایش‌های ما برداشت‌های دیگر می‌شود.

ملک‌زاده افزود: به طور مثال در جشنواره صدای عشایر یک میلیارد و صد میلیون تومان عشایر نقاط مختلف ایران توانستند فروش داشته باشند.

یک ثانیه مانده به دولت بعد هم تعویض انجام می‌دهم

ملک‌زاده درباره تغییرات متعدد در معاونت‌ها و مدیریت‌ها گفت: بنده یک ثانیه مانده به دولت بعدی هم اگر کسی به وظیفه خودش عمل نکند تعویض را انجام می‌دهم. تمام انتصابات نیز در این مدت در کمیته انتصابات سازمان میراث فرهنگی صورت پذیرفته است.

هر کسی آبگوشت خورد نباید به گردن سازمان میراث فرهنگی انداخت

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در پاسخ به خبرنگاری مبنی بر اینکه چگونه با تأخیر امروز پرواز ابوموسی، توسعه گردشگری قرار است محقق شود؟ گفت: وقتی رئیس سازمان هواپیمایی شدم پاسخ می‌دهم. هر کسی که آبگوشت بخورد به گردن سازمان نباید انداخت.

ملک‌زاده درباره شکایت‌های سازمان میراث فرهنگی از رسانه‌های مختلف نیز گفت: از جایگاه حقوقی از رسانه‌ها شکایت شده است.

شکایت شخصی از خبرنگاران را پس می‌گیرم

وی در پاسخ به خبرنگار فارس درباره رویه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مبنی بر شکایت از شخص خبرنگار به جای شکایت از رسانه نیز گفت: شکایت‌های شخصی را پس می‌گیرم.

رئیس بعدی همین کارها را ادامه دهد

ملک زاده در پاسخ به این پرسش که اولویت‌های رئیس بعدی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باید چه مواردی باشد؟ اظهار داشت: رئیس بعدی همین کارها را در سازمان میراث فرهنگی ادامه دهد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه به قول رئیس جمهور منتخب، در دولت یازدهم از اتوبوس پیاده می‌شوید؟ گفت: این را از خود رئیس جمهور منتخب بپرسید.

پرونده‌های میراث‌فرهنگی در دیوان عدالت اداری برای ثبت‌های قبل از 84 است

آتوسا مؤمنی معاون میراث فرهنگی کشور نیز در این نشست گفت: یک هزار و 622 اثر پیش از انقلاب ثبت شد و بعد از انقلاب تا سال 84 این رقم به 15 هزار اثر رسید و پس از آن به 32 هزار و 699 اثر رسیده است.

وی افزود: در حال حاضر با مشکلات جدی در تأمین بودجه و تعیین حریم برای آثار مواجه هستیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور درباره پرونده‌های مرمت و ساماندهی نیز گفت: تا سال 84 حدود 8 هزار و صد پرونده در دولت نهم 10 هزار و 161 پرونده و در حال حاضر 18 هزار و 261 پرونده مرمت و ساماندهی در کشور داریم.

مؤمنی درباره پرونده‌های درگیر دیوان عدالت اداری نیز گفت: پرونده‌های میراث فرهنگی که با دیوان عدالت اداری مشکل پیدا کرده‌اند آثار ثبت شده متعلق به قبل از سال 84 هستند.

وی در خصوص انتشار خبری درباره اعلام فراخوان پژوهشگاه برای کاوش‌های بخش خصوصی در جیرفت تصریح کرد: ضوابط اجازه این موضوع را نخواهد داد موضوع حاکمیتی است. در این باره تصور می‌کنم عنادی وجود دارد.

انجام مطالعات امکان‌سنجی 912 منطقه نمونه گردشگری

مجید ابوالفتحی معاون سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری نیز در این نشست اظهار داشت: این معاونت در سال 86 در سازمان میراث فرهنگی ایجاد شد.

وی افزود: تعداد مناطق نمونه گردشگری در حال حاضر در کشور یک هزار و 168 منطقه است که تنها 7 مورد آن مصوب قبل از سال 84 است، صد مورد از این مناطق عملیاتی شده‌اند که تا قبل از سال 84 فقط یک مورد آنها عملیاتی شده بود. مطالعات امکان‌سنجی نیز برای 912 منطقه نمونه صورت پذیرفته است.

معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: 3 هزار مجتمع بین راهی داریم که 926 واحد آن مربوط به دولتهای نهم و دهم است.

برپایی 3 نمایشگاه ملی صنایع دستی در 8 ماه

یحیی رحمتی معاون صنایع دستی کشور نیز در این نشست گفت: از سال 89 بیمه هنرمندان صنایع دستی عملیاتی شده که تاکنون 161 هزار و 300 نفر معرفی شده‌اند.

وی افزود: سالانه تنها یک نمایشگاه ملی صنایع دستی در کشور برپا می‌شد اما در 8 ماه گذشته 3 نمایشگاه ملی برپا شده است.

معاون صنایع دستی کشور از صدور یک هزار و 21 جواز کارگاه صنایع دستی طی 8 ماه گذشته نیز خبر داد.

به گفته رحمتی رقم صادرات صنایع دستی در سال 84 حدود 188 میلیون و 676 هزار دلار بوده که در سال 91 به 733 میلیون و 697 هزار دلار رسیده است.

8 هزار میلیارد تومان، گردش مالی سفرهای نوروز 92

منوچهر جهانیان معاون گردشگری کشور نیز در این نشست اظهار داشت: تا پیش از دولت نهم یک هزار و 500 دفتر خدمات مسافرتی در کشور فعال بود که در حال حاضر به 4 هزار و 200 دفتر ارتقا یافته است که 470 مورد آن مربوط به 8 ماه گذشته بوده است.

وی درباره تعداد راهنمایان گردشگری نیز گفت: تا سال 84 حدود 2500 راهنمای گردشگری فعال بوده‌اند که به 6200 راهنما در حال حاضر رسیده است.

معاون گردشگری کشور درباره تعداد تختهای اقامتی نیز تصریح کرد: تا پیش از دولت نهم 120 هزار تخت وجود داشته که به 290 هزار تخت رسیده است و رشد 140 درصدی داشته است. امیدواریم تا پایان امسال هم به 400 هزار تخت برسد.

جهانیان گردش مالی ناشی از سفرهای نوروزی را 8 هزار میلیارد تومان اعلام کرد که منجر به ایجاد 10 میلیون شغل موقت در کشور شده است.

عبدالله‌نژاد معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز در این نشست از ارتقای مدیران استانی به عنوان قائم‌مقام رئیس سازمان اشاره کرد و گفت: این اقدام در این دوره انجام شده که باعث تقویت عملکرد و ایجاد انگیزه در مدیران کل استانی شده است.

پریسا محمدی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی هم در این نشست گفت: باستان‌شناسی در ابوموسی انجام شده که نتایج آن در نشست تخصصی اعلام می‌شود و طی 8 ماه گذشته 14 کتاب توسط پژوهشگاه منتشر شده است.

شعبان‌پور معاون حقوقی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز گفت: کسانی که درباره واگذاری‌ها به بخش خصوصی اظهارنظر می‌کنند الفبای میراث فرهنگی را هم نمی‌دانند ما براساس قانون وظیفه این واگذاری‌ها را داریم اما عده‌ای به جای اینکه بگویند دست شما درد نکند انتقاد می‌کنند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها