کد خبر: ۱۴۷۵۸۱
زمان انتشار: ۱۶:۵۶     ۱۹ تير ۱۳۹۲
هنوز چند روز از مطلب رجا درباره نیت هاشمی رفسنجانی برای ایجاد یک حزب با محوریت نیروهای کارگزاران و خودش نگذشته که روزنامه شرق با تیتر نخست خود به استقبال این حزب رفت؛ حزبی که قرار است نام اصولگرایان را هم بر پیشانی خود داشته باشد ولی رپرتاژ اصلی تبلیغاتی آن را روزنامه نزدیک به هاشمی انجام دهد.
هنوز چند روز از مطلب رجا درباره دورخیز هاشمی رفسنجانی برای ایجاد یک حزب با محوریت نیروهای کارگزاران و ائتلاف برخی جریانات سیاسی نگذشته که روزنامه شرق با تیتر نخست خود به استقبال این حزب رفت؛ حزبی که قرار است نام اصولگرایان را هم بر پیشانی خود داشته باشد ولی رپرتاژ اصلی تبلیغاتی آن را روزنامه نزدیک به هاشمی انجام دهد.
به گزارش رجانیوز، هاشمی رفسنجانی هفته گذشته در سخنانی که به بهانه سالروز واقعه هفتم تیر و شهدای حزب جمهوری اسلامی ایراد شد، گفت: «سابقه شکل‌گیری حزب جمهوری اسلامی و نقش اساسی و بی‌بدیل آن در حل مشکلات و معضلات کشور به عنوان حزبی فراجناحی و مستقل به نحوی بود که در اندک زمانی این حزب توانست زمام امور کشور در قوای مقننه و مجریه را ثبات بخشد و جلوی انحرافات و تلاش‌های ضدانقلاب و منافقین را بگیرد که البته به همین دلیل نیز مورد بغض و کینه بدخواهان و دشمنان قرار گرفت. پس از تشکیل مجلس قوی شورای اسلامی با حضور نیروهای اصیل انقلاب، امام (ره) فرمودند: مجلس در رأس امور است.» 
 
هر چند هاشمی به بیان همین موارد بسنده کرده است، اما برخی تحرکات اطرافیان وی و همچنین فعالان یک جریان سیاسی از جدی بودن برای پیگیری این پروژه در ماه‌های آینده حکایت دارد. تیتر نخست روزنامه شرق و یادداشت تحلیلی احمد شیرزاد در این روزنامه موید این تحلیل است.
 
 
این جریان در حالی از تلاشی برخی چهره ها همچون ناطق نوری و باهنر برای تشکیل حزب فراگیر اصولگرایان! استقبال کرده است که سابقه تاریخی رویکرد سیاسی و عملکرد هاشمی رفسنجانی نشان می‌دهد که علت خاطرات دولت اصلاحات، او تمایلی برای بازی دادن مهره‌های اصلاح‌طلب در صفحه شطرنج طراحی شده توسط خودش نیست اما قطعا از برخی چهره‌های همراه این جریان نیز استفاده خواهد کرد. بر همین اساس، علاوه بر کارگزاران به عنوان همراهان همیشگی هاشمی رفسنجانی، به نظر می‌رسد او به نسل دوم و جوان یک جناح سیاسی آنهم به دلیل شباهت‌های گفتمانی و رویکردی بسیار زیاد، با جریان کارگزاران چشم دوخته است. 
 
این طیف، با ویژگی‏های کاملا مشابه گفتمانی و سیاسی همچون اعتقاد به مدیریت تکنوکراتیک و تمایل شدید به پیاده کرده مدل‌های اقتصادی لیبرال و حاکمیت گفتمان محافظه کاری در اجرای رویکردهای انقلابی آنهم به اسم اعتدال و دوری از افراط، توانسته است با سوار شدن بر شبکه‌های قدرت قدیمی این جناح سنتی، خود را باز آرائی کند به نحوی که این تلاش با تدارک برای ورود در ائتلاف با هاشمی رفسنجانی به دنبال ورود به یک مرحله جدید است. 
 
به نظر می‌رسد تلاش برای ایجاد حزب فراگیر با ائتلاف نیروهای تکنوکرات و محافظه کار، تلاشی برای احیاء مدل سیاسی دهه هفتاد در ایران از سوی هاشمی رفسنجانی و زنده کردن دوگانه مجعول راست و چپ باشد تا در این میان رویکردهای محافظه کارانه به نام میانه روی و در کشاکش دعوای صوری چپ و راست، بر تصمیمات کشور حاکم شود. اگر پروژه «دولت وحدت ملی» که در سال ۸۷ و آستانه انتخابات ریاست جمهوری دهم با محوریت اکبر هاشمی رفسنجانی شکل گرفت در انتخابات ۸۸ ناکام ماند، به نظر می‌رسد اینبار قرار است‌‌‌ همان پروژه با عنوان «حزب فراگیر» از سوی هاشمی دنبال شود؛ البته با یک تفاوت، آنهم همراهی و محوریت دولت جدید.
 
البته به نظر می‌رسد اشتباه این استراتژی، نادیده گرفتن گرایش عموم مردم به اصول انقلاب اسلامی است. مردم ایران که این روز‌ها و به دلیل عبور از مدل‌های دهه هفتادی و لمس عینی مدل‌های انقلابی در دولت نهم و دهم، دیگر تلاش برای بازگشت به مدل‌های محافظه کارانه دهه هفتاد در عرصه سیاست خارجی و اقتصاد و فرهنگ را نخواهد پذیرفت.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها