کد خبر: ۱۴۸۰۴۱
زمان انتشار: ۱۱:۴۵     ۲۲ تير ۱۳۹۲
وزیر دولت نهم از ایجاد یک شبکه گفتمانی پس از انتخابات در سراسر کشور خبر داد و گفت: اینکه گمان کنیم اقدامات نیمه اول دهه ۷۰ هنوز هم می‌تواند یک الگوی مدیریتی در عرصه‌های مختلف باشد ساده‌انگاری و فرصت‌سوزی است.
کامران باقری لنکرانی وزیر دولت نهم در گفت‌وگوی مشروح با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس در خصوص اولویت‌های دولت یازدهم و چینش کابینه تدبیر و امید اظهار داشت: باتوجه به ضرورت‌های تاریخی و بین‌المللی که دولت یازدهم با آن مواجه است باید دو محور را به عنوان رویکرد اصلی خود مورد توجه قرار دهد.
 
لنکرانی بر همین اساس تصریح کرد: محور اول یکپارچگی دولت است که رفتارهایش باید در عرصه‌های مختلف با هم‌افزایی همراه باشد،‌محور این رویکرد نیز مکتب امام با پرچمداری مقام معظم رهبری است.
 
* تلاش اسلام آمریکایی برای تفکیک مجدد دین از سیاست
 
عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با بیان اینکه ما در حال حاضر در شرایطی هستیم که خط اسلام آمریکایی در همه عرصه‌ها آینده انقلاب را تهدید می‌کند افزود:‌ اسلام آمریکایی در تکاپوست تا مجدداً بحث جدایی دین از سیاست را تئوریزه کرده و واقع‌گرایی را در تقابل با آرمان‌گرایی قرار دهد و به این ترتیب مدیریت اجرایی کشور را به سمتی ببرد که جدا از آرمان‌ها و ارزش‌ها باشد.
 
 
وی با اشاره به اینکه عده‌ای تلاش دارند که کابینه دولت یازدهم را به شرکت سهامی تبدیل کنند خاطرنشان کرد: هدف آنها این است که با عدم ایجاد همسویی در کابینه و تشریک مساعی وزرا، نوعی رقابت بین آنها ایجاد شود تا از این رو تجربه تلخ دولت اصلاحات از نظر ناهمگونی کابینه تکرار شود.
 
لنکرانی محور دومی که باید مورد توجه دولت نهم قرار گیرد را آینده‌نگری عنوان کرد و گفت:‌ اگر ما صرفاً به حل مشکلات امروز فکر کنیم اقداماتی که طی ماه‌های آینده انجام خواهیم داد پاسخگوی نیازهای کشور نخواهد بود از این رو دولت آینده باید نوعی آینده‌نگری برای برخورد با چالش‌های پیش رو داشته باشد.
 
وزیر سابق دولت به سناریوی دشمنان انقلاب برای شکست انقلاب اسلامی اشاره کرد و یادآور شد: با رویکردهای گذشته نمی‌توان به مصاف چالش‌های آینده رفت و از این رو باید اقدامات مناسبی را در جامعه جهانی در حال تحول انجام داد.
 
* بی‌توجهی به نقاط قوت دولت‌های قبلی فرصت سوزی است
 
وی درخصوص نقاط قوت دولت آینده تصریح کرد: یکی از اشتباهاتی که هر مدیر اجرایی دچار می‌شود بی‌توجهی به دستاوردهای مثبت گذشته است؛ لذا اگر مدیری ظرفیت نقاط قوت دولت‌های قبلی را مد نظر قرار ندهد فرصت مهمی را از دست خواهد داد.
 
لنکرانی با انتقاد از کسانی که طوری اظهار نظر می‌کنند که انگار کشور در همه زمینه‌ها با یک ویرانی غیرقابل جبران مواجه است، گفت: کسانی که چند هفته پیش از نگاه مثبت به آینده صحبت می‌کردند امروز مدعی‌اند که کشور ویرانه است و در کوتاه مدت نیز نمی‌توان به پیشرفت‌های خوبی رسید! بر همین اساس هر دو رویکرد چه امید بدون پشتوانه و چه نا امیدی، غیرواقع‌بینانه است.
 
وزیر دولت نهم با اشاره به پیشرفت‌های مهم زیربنایی کشور در عرصه‌های مختلف در هشت سال دولت احمدی‌نژاد یادآور شد: در دولت‌های نهم و دهم افزایش ظرفیت کشور چشمگیر بوده و از این رو دولت یازدهم باید با یک نگاه واقع‌بینانه از این ظرفیت‌ها برای حل معضلات کشور استفاده کند.
 
وی با تأکید بر اینکه نمی‌توان معضلاتی همچون تورم، بی‌کاری و گرانی را انکار کرد، ادامه داد: نکته مهم دیگر در این حرکت رو به جلو و پیشتاز این است که نباید اشتباهات گذشتگان را تکرار کنیم چرا که این به معنای ناکارآمدی و از دست دادن فرصت‌های مدیریتی است.
 
 
لنکرانی تأکید کرد:‌ دولت یازدهم باید مطابق شرایط قابل پیش‌بینی آینده کشور برنامه‌ریزی کند و از این رو اینکه گمان کنیم اقدامات دهه اول 70 هنوز هم می‌تواند یک الگوی مدیریتی در عرصه‌های مختلف باشد ساده‌انگاری و فرصت‌سوزی است.
 
عضو شورای مرکزی جبهه پایداری دوران دفاع مقدس، سازندگی، اصلاحات و دوران احمدی‌نژاد را به عنوان سرمایه‌هایی توصیف کرد که باید به نقاط قوت آن توجه شود.
 
* گروه‌های سیاسی در مدیریت کشور نباید به دنبال سهم خواهی باشند
 
وی در خصوص راه‌های پیشگیری از تندروی و رادیکال عمل کردن در دولت یازدهم خاطرنشان کرد: اگر گروه‌های سیاسی به پیشرفت کشور علاقه‌مند هستند نباید در این شرایط به دنبال سهم‌خواهی از مدیریت آینده کشور باشند بلکه باید برنامه خود را در اختیار گروه آقای روحانی قرار دهند تا آنها نیز با استفاده از خرد جمعی برنامه مناسبی را برای دولت یازدهم تدوین کنند.
 
* مردم در هیچ انتخاباتی حزبی رای نداده‌اند
 
لنکرانی با بیان اینکه مهمترین درسی که انتخابات ریاست‌جمهوری طی سه دوره گذشته به ما داده عدم حزب‌گرایی مردم بوده است، گفت:‌ مردم در انتخابات سال 76 ، 84 و 92 حزبی و گروهی رأی نداده بلکه با رویکرد پیشرفت کشور انتخاب کرده‌اند و از این رو در قالب احزاب محدود نشده‌اند. از این رو این امر ایجاب می‌کند که دولت یازدهم نیز خود را وامدار هیچ گروه و شخصیت سیاسی نداند بلکه باید با نگاه پاسخگویی به مشکلات مردم آینده بهتری را در شرایط نا آرامی جهانی برای کشورمان فراهم کند.
 
* هدیه جبهه پایداری به دولت تدبیر و امید
 
وزیر دولت نهم در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا برنامه جبهه پایداری را در اختیار دولت یازدهم قرار خواهید داد یا خیر، تصریح کرد: جبهه پایداری وظیفه خود می‌داند که از تشکیل دولت کارآمد و مؤمن و متعهد حمایت کند و برنامه خود در زمینه دولت یازدهم را نیز به عنوان هدیه‌ای به این دولت خواهد داد.
 
* ایجاد شبکه گفتمانی پس از انتخابات
 
وی در خصوص ضرورت استمرار فعالیت گفتمانی نیروهای انقلاب خاطرنشان کرد: در سراسر کشور و در جریان انتخابات یازدهم، یک شبکه‌ای از نیروهای مؤمن و متعهد به آرمان‌های انقلاب اسلامی که ایثارگرانه در صحنه حاضر شدند به وجود آمد و این شبکه در واقع سرمایه ارزشمندی برای گفتمان انقلاب محسوب می‌شود.
 
لنکرانی ادامه داد: جبهه پایداری به عنوان یکی از اجزای مهم این شبکه تلاش کرده است تا با دنبال کردن مباحث فرهنگی، این شبکه را از نظر گفتمانی تقویت کند تا حضور اجتماعی آن مستحکمتر باشد.
 
* برگزاری جلسات عمومی از سوی جبهه پایداری
 
وزیر سابق دولت از برگزاری جلسات عمومی و بزرگتر در آینده و در زمان‌های ضروری از سوی جبهه پایداری خبر داد و افزود: نگاه ما به عرصه فعالیت اجتماعی انتخاباتی نیست بلکه ما این عرصه را یک عرصه عبادی و ادای تکلیف می‌دانیم و لذا حضور در صحنه اجتماعی متوقف یا فراموش نمی‌شود اما ضرورت امروز ایجاب می‌کند که به استحکام مبانی فرهنگی گفتمان انقلاب بیش از پیش توجه کنیم.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها