کد خبر: ۱۴۸۶۹۰
زمان انتشار: ۱۲:۳۸     ۲۴ تير ۱۳۹۲
جواد اوجی درباره آخرین وضعیت صادرات گاز طبیعی ایران به کشورهای عراق و پاکستان، گفت: در حال حاضر ساخت خط لوله انتقال گاز به عراق در خاک ایران از پیشرفت قابل قبولی برخوردار است.

معاون وزیر نفت با تشریح آخرین وضعیت صادرات گاز به کشورهای عراق و پاکستان از اعلام آمادگی دولت نواز شریف رئیس جمهوری پاکستان به‌منظور واردات گاز از ایران خبر داد و اعلام کرد: گاز مورد نیاز عراق و پاکستان از محل فازهای جدید پارس جنوبی تامین می‌شود.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از مهر، جواد اوجی درباره آخرین وضعیت صادرات گاز طبیعی ایران به کشورهای عراق و پاکستان، گفت: در حال حاضر ساخت خط لوله انتقال گاز به عراق در خاک ایران از پیشرفت قابل قبولی برخوردار است.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه ساخت این خط لوله گاز در خاک ایران زودتر از ساخت خط لوله گاز مشابه در خاک عراق به پایان می رسد، تصریح کرد: بر این اساس ایران تا چند هفته آینده از نظر فنی و عملیاتی مشکلی برای صدور گاز طبیعی به این کشور همسایه ندارد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر اینکه امسال ایران آمادگی صادرات گاز به عراق را دارد، اظهار داشت: بر اساس قرارداد باید روزانه 25 میلیون مترمکعب گاز به نیروگاه‌های بغداد و منصوریه ارسال شود.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه گاز مورد نیاز عراق از محل فازهای جدید پارس جنوبی در بلندمدت تامین خواهد شد، تاکید کرد: با توجه به برنامه‌ریزی برای راه اندازی پنج فاز جدید پارس جنوبی مشکلی از بابت تامین گاز صادراتی به عراق وجود ندارد.

اوجی همچنین در خصوص آخرین وضعیت صادرات گاز طبیعی به پاکستان هم توضیح داد: قطعا ایران زودتر از سال 2014 میلادی آمادگی صادرات گاز طبیعی به پاکستان را دارد.

وی با بیان اینکه صادرات گاز طبیعی به پاکستان در گروی آماده سازی و تکمیل ساخت خط لوله گاز در این کشور همسایه است، تبیین کرد: در شرایط فعلی هم دولت نواز شریف رئیس جمهوری پاکستان آمادگی خود را برای واردات گاز طبیعی از ایران اعلام کرده است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه خرید گاز طبیعی از ایران برای دولت اسلام آباد دارای توجیه اقتصادی بالایی است، گفت: هم اکنون قیمت گاز صادراتی ایران 50 تا 60 درصد ارزان‌تر از قیمت جهانی نفت خام و برخی از فرآورده‌های نفتی است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز با اعلام اینکه در مجموع ایران برای صادرات 21.5 میلیون مترمکعب گاز طبیعی به پاکستان آمادگی دارد، خاطرنشان کرد: در صورتی‌که پاکستان هم تا دسامبر سال 2014 میلادی خط لوله خود را تکمیل کند، صادرات گاز طبیعی ایران به این کشور همسایه آغاز خواهد شد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها