کد خبر: ۱۴۹۷۱۲
زمان انتشار: ۰۱:۲۴     ۲۸ تير ۱۳۹۲
عدم رعایت و حفظ شان نماز جمعه و همچنین حمایت آشکار از شکسته شدن خط قرمز نظام یعنی دفاع از فتنه‌گران و آشوب طلبان، دو اقدام مهم اکبر هاشمی رفسنجانی در این روز بود؛ اقداماتی که باعث شد تا هم مطالبه عمومی برای کنار گذاشتن او از نماز جمعه تهران در میان مردم شکل بگیرد و هم سبب شفاف شدن صحنه سیاسی کشور شود؛ تا جایی که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در میان براندازان به "تکبه‌گاه" معروف شود.
598: حدود چهار سال از آخرین باری که اکبر هاشمی رفسنجانی به عنوان خطیب نماز جمعه در دانشگاه تهران حاضر شد و پشت تریبون رفت می‌گذرد؛ نماز جمعه‌ای که اغراق نیست اگر بگوییم برای نخستین بار، شان تریبون نماز جمعه توسط خود سخنران حفظ نشد و خطیب جمعه نتوانست امانتدار خوبی برای این امانت گرانبها باشد و با سخنان خود، کاری کرد که 26 تیر آخرین حضور دوران حیات هاشمی در تریبون نماز جمعه باشد.

به گزارش رجانیوز، عدم رعایت و حفظ شان نماز جمعه و همچنین حمایت آشکار از خط قرمز نظام یعنی دفاع از فتنه‌گران و آشوب طلبان، دو اقدام مهم اکبر هاشمی رفسنجانی در این روز بود؛ اقداماتی که باعث شد تا هم مطالبه عمومی برای کنار گذاشتن او از نماز جمعه تهران در میان مردم شکل بگیرد و هم سبب شفاف شدن صحنه سیاسی کشور شود؛ تا جایی که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در میان براندازان به "تکیه‌گاه" معروف شود.
 
شاید بتوان گفت هاشمی خودش هم به این مساله بی تمایل نبود تا به عنوان پدر معنوی این جریان شناخته شود. این مساله را می‌توان از همان جمله معروفش خطاب به اغتشاشگرانی که به دنبال ایجاد درگیری در نماز جمعه بودند، براحتی دریافت: "اجازه بدید؛ خب من که دارم بهتر از شما همین مسائل رو میگم."
 
خطبه نماز جمعه‌ای با طعم حمایت از فتنه‌گران
 
۲۶ تیر ۱۳۸۸ را باید یکی از تاریک‌ترین نقاط در تاریخ ۳۰ ساله برگزاری نماز جمعه تهران دانست؛ روزی که نمازگزاران تهرانی شاهد برگزاری نماز به صورت مختلط و همراه با سوت و کف و حرمت‌شکنی بودند. اما آنچه تلخی این روز را مضاعف کرد، سخنان خطیب جمعه بود که در راستای همراهی با اغتشاشگران ارزیابی شد. 
 
هاشمی رفسنجانی در شرایطی بعد از ۸ هفته برای خواندن خطبه و اقامه نمازجمعه وارد دانشگاه تهران شد که فضای سیاسی کشور پس از آشوب‌های خیابانی هفته‌های بعد از اعلام نتایج انتخابات، شاهد آرامش و شفافیتی نسبی بود. ایجاد این آرامش که حاصل تلاش گسترده مجریان و ناظران انتخاباتی و نیروهای امنیتی بود، پس از آن انجام شد که ناظران انتخابات با ارائه اسناد و دلایل متعدد و حتی تمدید پنج روزه مهلت رسیدگی به شکایات، در جهت رفع ابهامات کوشیدند و حتی در آخرین اقدام، به بازشماری تصادفی ۱۰ درصد از کلیه آراء در حضور دوربین‌های رسانه ملی پرداختند. 
 
این رویه بی‌سابقه درباره انتخابات با رفتار حرفه‌ای رسانه ملی که حمایت آشکار دشمنان ملت ایران از این دودستگی‌ها را به مردم می‌نمایاند، باعث شد تا حتی آن دسته از حامیان میرحسین موسوی که با رفتارهای عجیب وی به وجود تقلب در انتخابات ظنین شده بودند و بعضا با حضور در خیابان‌ها آن را ابراز می‌داشتند، از تقویت این رفتارهای سیاسی مشکوک پا پس بکشند. 
 
اما عجیب‌ترین و تاسف‌برانگیز‌ترین مساله‌ای که در نماز جمعه ۲۶ تیر روی داد، حضور افرادی بود که حتی ابتدایی‌ترین آداب نماز را هم بلد نبودند و با اقدامات خارج از شأن و عرف خود، موجب ناراحتی خاطر نمازگزاران را فراهم کردند. 
 
این افراد با حضور مختلط در نماز و همچنین عدم رعایت پوشش مناسب، صحنه‌هایی را رقم زدند که انتشار عکس‌های آن هم با واکنش شدید مردم متدین و انقلابی ایران روبرو شد. برخی مردم و فعالان سیاسی هم این نماز جمعه را با نمازهای نمایشی گروهک‌های چپ و مارکسیست در ابتدای انقلاب اسلامی مقایسه کردند. 
 

هاشمی در خطبه‌ها چه گفت؟ 
 
اگرچه با توجه به سخنان رهبر معظم انقلاب در نمازجمعه تاریخی ۲۹ خرداد، دیدگاه منفی و اعتراضی مردم نسبت به هاشمی رفسنجانی فروکش کرده بود و انتظار می‌رفت تا او هم با سخنان آرامش‌بخش خود، مهر پایانی بر آشوب‌های خیابانی بزند اما خطبه‌های هاشمی رفسنجانی نه تنها آرامش موجود را حفظ و فضای سیاسی را شفاف نکرد، بلکه وی با «بحرانی» خواندن وضع کشور و تکرار ادعاهایی که با توضیحات شورای نگهبان و تبیین هیات ویژه، حتی دیگر از سوی میرحسین موسوی هم دنبال نمی‌شد، آن‌ها را از تریبون مقدس نمازجمعه احیا کرد. 
 
در این راستا هاشمی حتی در خطبه‌هایش دست به کار حمایت از کسانی شد که پرونده آنان مطابق قانون در اختیار دستگاه قضا بود و خواستار آزادی بدون قید و شرط این دسته از زندانیان شد؛ رویکردی که با انتقادات جدی مردم و فعالان سیاسی روبرو شد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:۷
در انتظار بررسی: ۱
* نظر:
ارسال نظرات
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۲۰ - ۲۸ تير ۱۳۹۲
۲۵
۲۸
افراد بی بصیرت رو نذارید به نماز جمعه برگردند.
پاسخ
امید
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۴ - ۲۸ تير ۱۳۹۲
۲۳
۲۵
ای حال میده قیافه حق بجناب ادمی که خودشم میدونه باخته و میخواهد طوری دیگه ی نشون بده اما جالب اینه فقط خودش باورداره.دیگه بس کنید.شما 3 درصد جامعه ید.زنده باد هاشمی و بازگشتش به قدرت مبارک باد
پاسخ
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۴ - ۲۸ تير ۱۳۹۲
۱۳
۸
دقت دقت دقت دقت دقت
وقتی گفت اجازه بدید خوب من که از شما بهتر میگم
با امت حزب اله بود نه فتنه گران

عادت ایشون اینه که هر صدایی بر علیه ایشون بلند شه
میگه تشکر میکنم از ابراز احساساتتون و به نفع خودش مصادره میکنه
اونجا هم میخواست بگه مردم هم دارن حرف منو میزنن که اینجور نبود
داخل مصلی حزب الهی ها بودن
فتنه گرها بیشتر بیرون بودن
دوباره گوش کنید و دقت کنید مردم چی شعار میدن که این جمله گفته میشه؟؟؟؟
پاسخ
مسلمان
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۵ - ۲۹ تير ۱۳۹۲
۱۰
۱۰
اقا باید ثبت اخترا ع نما ز جدید جمعه را به این سبکو به این سیاق به ها شمی داد و نبا ید حق و ی ضا یع شو د خدا خو د ش افراد کج را به را ه راست باز گرداند
پاسخ
فرح
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۴۳ - ۲۳ دی ۱۳۹۵
۰
۰
الان که دستس از زمین واسمون کوتاهه .شاید الهی عفوک عفوک عفوک رهبری نجاتش بده .اونجاییکه رهبر از ته قلبش برای هاشمی ارزوی غفران الهی را کرد
پاسخ
مهدی
United States
۲۳:۰۶ - ۲۴ دی ۱۳۹۵
۰
۰
بهتر اینه که دیگه ما قضاوت نکنیم و بگیم خدا رحمتش کنه اخه دستش از دنیا کوتاهه،ما نباید خدمات ان مرحوم را نادیده بگیریم،پس بهتره خداوند خودش حکم کند
پاسخ
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۲ - ۲۸ دی ۱۳۹۵
۰
۰
روحش شاد
پاسخ
جدیدترین اخبار پربازدید ها