کد خبر: ۱۵۹۵۶۲
زمان انتشار: ۱۲:۳۶     ۳۱ مرداد ۱۳۹۲
دومین چاپ از کتاب «فیض‌بوک» حاوی سروده‌های طنز سیاسی ناصر فیض توسط انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب می‌شود.
به گزارش 598 به نقل از تسنیم، مجموعه سروده‌های طنز ناصر فیض، شاعر، با عنوان «فیض‌بوک» برای نخستین‌بار در بیست و ششمین دوره نمایشگاه کتاب تهران چاپ و عرضه شد. این اثر مجموعه‌ای از جدیدترین اشعار طنز فیض است که در موضوعات مختلف به ویژه سیاسی به نظم درآمده است. قرار است چاپ دوم این کتاب به زودی توسط انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب شود.

وی به ویژگی‌های کتابش اشاره کرد و گفت: این اثر دربردارنده 70 قطعه طنز است که بیشتر در قالب کلاسیک سروده شده و در آن زبان معیار و محاوره به کار رفته است. محتوای سروده‌ها بیشتر اجتماعی و سیاسی است که در آن موضوعات مختلف مرتبط با این دو حوزه مطرح می‌شود.وی با بیان اینکه گرایش به موضوعات سیاسی در این اثر بیشتر از دیگر موضوعات به چشم می‌خورد، در خصوص عنوان اثر افزود: «فیض بوک» به نوعی فیس بوک را که یک صفحه اجتماعی سیاسی است را به ذهن تداعی می‌کند. علاوه بر این، دوست داشتم از این قابلیت نام خانوادگیم در طراحی و انتخاب عنوان کتاب استفاده کنم. به غیر از این اثر، یک کتاب دیگر هم در دست تدوین دارم که خواستم در آن از نام خانوادگی خودم استفاده کنم و با ترکیب عنوان جدیدی به آن بدهم. به همین خاطر عنوان کار جدیدم را دیوان «حافیض» انتخاب کردم که «حافظ» را به ذهن تداعی می‌کند.

فیض ضمن بیان اینکه این اثر دنباله آثار گذشته‌ام است، یادآور شد: به نوعی ردپای دیگر آثارم در این کتاب هم دیده می‌شود، اما با این تفاوت که در این مجموعه تمامی اشعار ارائه شده جدید هستند، اما در دیگر آثار مانند «نزدیک ته خیار» نثرها و سروده‌های طنزی که در مجلات و روزنامه‌های مختلف مانند جام جم و کتاب هفته جمع‌آوری شده بود، تدوین شد. در این کتاب تمامی اشعار جدید هستند و مخاطب آنها را در جای دیگری نخوانده است.

سروده ذیل نمونه‌ای از اشعار طنز ناصر فیض است که در رابطه با علیرضا قزوه سروده و در محضر رهبر انقلاب هم قرائت کرده است. این شعر مورد توجه شاعران حاضر در جلسه قرار گرفته:

«با سر آمد علیرضا قزوه
شد سر آمد علیرضا قزوه

همه باید به یک طرف بروند
تا شود رد علیرضا قزوه

شعرهایش در ابتدا بودند
یک مجلد علیرضا قزوه

چاپ آثار او پس از چندی
شد مجدد علیرضا قزوه

نیست جایی و نیست ارگانی
که نباشد علیرضا قزوه

شک ندارم که بیش‌تر از صد
شغل دارد علیرضا قزوه

بیت رهبر علیرضا قزوه
توی مرقد علیرضا قزوه

هر کجا می‌روی پی کاری
می‌رسد عد! علیرضا قزوه

کنگره نیست کنگره، وقتی
که ندارد علیرضا قزوه

هیچ‌کس مصرعی نخواهد خواند
تا نیاید علیرضا قزوه

نمره دیگران اگر شد بیست
شد ولی صد علیرضا قزوه

به یقین رشد کرده از هر حیث
خاصه از قد علیرضا قزوه

شکر ایزد که زن گرفت و نماند
یک مجرد علیرضا قزوه

بوق تک‌تک تمام شاعرها
بوق ممتد علیرضا قزوه

یک نفر گفت: مخلصیم آقا
گفت: باشد،علیرضا قزوه

وای بر حال تو اگر با تو
بشود بد علیرضا قزوه!

من که می‌ترسم از عواقب آن
به محمد، علیرضا قزوه!

قزوه یک شاعر است اما، کاش...!
هیس! آمد علیرضا قزوه»

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها