کد خبر: ۲۱۷۲۴
زمان انتشار: ۱۷:۳۷     ۰۹ مهر ۱۳۹۰
به گزارش خبرنگار 598 به نقل از فارس، نشست ایستگاه بیداری با موضوع بررسی شرکت‌های هرمی، به همت بسیج دانشجویی دانشگاه جامع علمی و کاربردی برگزار شد.

در این نشست علوی از کارشناسان این حوزه ضمن تشریح تاریخ نگاری شرکت‌های هرمی، اولین جرقه‌های شکل‌گیری شرکت‌های هرمی را پنتاگون دانست و شاخصه اصلی شرکت‌های هرمی در ایران را «کوئست» معرفی کرد که در طول این چند سال با نام‌هایی همچون کوئست اینترنشنال و گلدکوئست به فعالیت پرداخته است. 

وی تفاوت شرکت‌های هرمی و بازاریابی شبکه‌ای(سیستم‌های فروش شبکه‌ای) را نکته‌ای مهم معرفی کرد و افزود: افراد در شرکت‌های هرمی خریدار کالایی ضروری با قیمت رقابتی هستند و به خاطر اصل ثابت این نوع شرکت‌ها حق عضویت پرداخت می‌کنند. 

علوی فعالیت‌های شرکت‌های هرمی را در رابطه مستقیم با سطح آگاهی مخاطب خود دانست و گفت: هرچه سطح این آگاهی‌ها بیشتر باشد، حجم فعالیت‌های آن‌ها کاسته می‌شود، همان‌طور که بعد ازاطلاع‌رسانی وسیع و مقابل قاطع نهادهای قضایی در تهران  هجوم این شرکت‌ها به سمت شهرهای محروم و با کمترین سطح آگاهی سرازیر شد.                                

وی آسیب شرکت‌های هرمی را به چهار زمینه فردی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی تقسیم‌بندی کرد و تصریح کرد: در این میان صدمه زدن در روابط اجتماعی افراد در سطح جامعه و صدمات فردی بزرگ‌ترین چالش و شکافی است که کوئست به جامعه وارد می‌کند. نهادینه کردن تجمل‌گرایی و فرهنگ دروغ‌گویی و جا انداختن عرفان‌های ساختگی از جمله دیگر صدمات این شرکت‌هاست. 

علوی تأکید کرد: هدف‌گیری این هرم‌ها به سمت افرادی است که معمولاً عقده‌های مالی دارند که موجب جذب آنان به این نوع شرکت‌ها به خاطر همین عقده‌های بر طرف نشده می‌شود و بخش عمده این افراد از میان قشر دانشجو، جوان و با رده سنی 18-30 انتخاب می‌شوند.
 
وی در توضیح اینکه چرا گسترش و صدمات این نوع شرکت‌ها در کشورمان بیشتر از کشورهای غربی است، گفت: عدم نظارت دقیق بر نظام اقتصادی و هم‌‌خوانی کوئست با شرایط اجتماع و البته خلاء وجود مکان‌های سرمایه‌گذاری است.

علوی راه‌حل مقابله با گسترش این شرکت‌ها را آگاه‌سازی و اطلاع رسانی دانست و ضعف‌ها و کوتاهی‌های هر فرد را علت نفوذ این شرکت‌ها معرفی کرد.

وی در پایان نقش دانشجو را به عنوان قشر تأثیرگذار در این آگاه‌سازی بسیار مهم و اساسی دانست و گفت: اهمیت این موضوع که هر دانشجو مسلمان باید برای خود یک وبلاگ یا وب سایت داشته باشد تا وظیفه مهم و حساس خود را که همان اطلاع‌رسانی است را به وسیله آن به انجام رساند، بسیار زیاد است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها