کد خبر: ۲۱۹۲۱
زمان انتشار: ۰۸:۴۱     ۱۱ مهر ۱۳۹۰
گسترش دامنه اعتراضات در آمریکا از نیویورک به دیگر شهرها، طرح معترضان برای تسخیر لس آنجلس، افزایش آمار بازداشت معترضان به بیش از هزار نفر و تاکید یک فعال آمریکایی بر اینکه بهار آمریکایی در راه است، از جمله خبرهای مربوط به این کشور است.

به گزارش خبرگزاری598 به نقل از مهر، دامنه اعتراضات مردم آمریکا به تبعیض و بی عدالتی و افزایش بیکاری و ....  در کشورشان هر روز ابعاد تازه تری به خود می گیرد، در این زمینه فعالان آمریکایی اعلام کردند تصمیم دارند برای نشان دادن همبستگی خود با اعتراضات وال استریت که از 17 سپتامبر(26 شهریور) در نیویورک آغاز شده است، جنبش اعتراضی"تسخیر لس آنجلس" را آغاز کنن


"تسخیر لس آنجلس"؛ هدف فعالان آمریکای

بر اساس برنامه سازمان دهندگان این اعتراضات، حرکت راهپیمایان از صبح اول اکتبر آغاز شده است که این حرکت از میدان پرشینگ آغاز شده و تا مرکز فرمانداری در جنوب لس آنجلس ادامه یافته است.

فعالان آمریکایی مدت اعتراضات در لس آنجلس اعلام نکرده اند، اما از تظاهرات کنندگان درخواست کرده اند همراه خود چادر و کیسه خواب بیاورند.

بر اساس گزارش رویترز، همچنین حدود دو هزار تظاهرات کننده روز جمعه هشتم مهر ماه از منطقه ای در نزدیکی وال استریت به سمت مقر اداره پلیس نیویورک راهپیمایی کردند.
شرکت کنندگان در جنبش "تسخیر وال استریت" که به وامهای بانکی، توقیف اموال و بیکاری بالا معترض هستند، تاکید کرده اند تا زمستان به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

معترضان با شعار "ما 99 درصد هستیم" قصد دارند توجهات را بر این واقعیت جلب کنند که آنها بخشی از آن یک درصد آمریکایی که ثروتهای این کشور را در اختیار دارند، نیستند. 
 
"انقلاب در حال رخ دادن است؛ فقط در اخبار دیده نمی ‌شود" از دیگر شعارهای معترضان در وال استریت نیویورک به شمار می­آید.

همچنین استفاده یک فرمانده پلیس از گاز فلفل علیه 4 زن در راهپیمایی هفته گذشته موجی از خشم را در میان معترضان برانگیخت و ویدئویی از این حادثه به سرعت در اینترنت پخش شد.

تظاهرات اعتراض آمیز در بوستون
شهر بوستون آمریکا نیز صحنه تظاهرات معترضان به تبعیض و وجود بی عدالتی در این کشور بوده است.
 
به گزارش مهر به نقل از پرس تی وی، دهها نفر از تظاهرات کنندگان در مرکز شهر بوستون در اعتراض به شیوه‌های توقیف اموال از سوی بانک آمریکا بازداشت شده‌اند.

به گفته سازمان‌دهندگان این تظاهرات، سه هزار نفر روز جمعه هشتم مهر در خیابان فدرال شهر بوستون ایالت ماساچوست آمریکا گردهم آمدند تا حمایت خود را از مالکینی اعلام کنند که برای مبارزه با توقیف اموال و بیان پیام خود مبنی بر ناعادلانه بودن شیوه‌های وام‌دهی بانک آمریکا تلاش می ‌کنند.

در این تظاهرات پلیس 24 نفر را به اتهام ورود غیرقانونی بازداشت کرده و بانک آمریکا این تظاهرات را تبلیغاتی نمایشی دانسته است. 

آغاز بهار آمریکایی
"کتی مک کاناگی" فعال سیاسی در آمریکا تاکید کرد : جنبش تسخیر وال استریت، آغاز بهار آمریکایی است و انتظار می رود مردم و اتحادیه های بیشتری علیه کمکهای اقتصادی بانکها، تعطیلی ها و نرخ بالای بیکاری به جمع معترضان بپیوندند.

وی در گفتگو با پرس تی وی با بررسی روند جنبش تسخیر وال استریت در آمریکا اعلام کرد معتقدم که فشار بیشتری از سوی شرکتها و رسانه‌های آمریکایی اعمال خواهد شد تا این مطلب روشن شود که جنبش تسخیر وال استریت اهداف کلی را دنبال نمی ‌کند، اما حقیقت این است که آنها اهداف کلی را دنبال می ‌کنند.

در حالی که شمار بیشتری از مردم آمریکا به این جنبش می ‌پیوندند، این اهداف کلی بیشتر مشخص می ‌شود و مردم شاهد تلاشهای مخالفان خواهند بود و با ادامه این روند احتمال کمتری می ‌رود که این جنبش به حاشیه کشیده شود. 

وی درباره این سئوال که بسیاری درباره اینکه "بهار آمریکایی" سر خواهد رسید بحث می ‌کنند. آیا جنبش "تسخیر وال استریت" آغاز چنین انقلابی است؟ اظهار داشت :  بله، فکر می ‌کنم که این اول کار است. از همین حالا برای 30 تا 40 شهر آمریکایی دیگر برنامه‌های مشابه طراحی شده است. ما داریم به سوی اشغال "میدان آزادی" در واشنگتن در اکتبر 2011 پیش می ‌رویم که یک اشغال رو به پیشرفت خواهد بود و شامل گروه‌های بسیاری از مردمی خواهد بود که قصد دارند در آنجا بمانند.

وی افزود : فکر می ‌کنم که جهان باید ناظر باشد. معتقدم که آنها خواهند دید که مردم آمریکا دارند بیدار می‌ شوند و من هیجان زده هستم. من دارم به سال آینده می ‌نگرم. 

بازداشت 1000 نفر در اعتراضات آمریکا
بر اساس آخرین گزارشها، تعداد معترضان بازداشت شده در جریان تظاهرات ضد دولتی در آمریکا به بیش از هزار نفر رسیده است.

نیروهای پلیس آمریکا، بیش از یک هزار معترض جنبش وال استریت را که در نیویورک و سایر شهرهای این کشور به خیابانها آمده بودند،دستگیر کرده است.

به گزارش مهر به نقل از پرس تی وی، این معترضان علیه فقر، بیکاری، صنف گرایی، نابرابریهای اجتماعی و سایر شکایاتی که آمریکا بیش از سه سال به آن گرفتار است، راهپیمایی کردند.

این راهپیمایی ‌ها، دو هفته پیش، تحت عنوان "وال استریت را اشغال کنید"، همزمان با اعتراض فعالان علیه شرایط دشوار اقتصادی آغاز شد. 
 
تعداد زیادی از معترضان با تجمع در مقابل بانک مرکزی در شیکاگو، خود را به عنوان بخشی از جنبش اشغال شیکاگو معرفی کردند. جنبشی که گفته می ‌شود نامش را از اعتراضات اشغال وال استریت در شهر نیویورک، گرفته است.
 
در همین حال، تعدادی از تظاهرات کنندگان نیز با حمل نمادهای ضد جنگ و ابراز ناامیدی از نرخ بالای بیکاری در آمریکا، در خیابانهای لس آنجلس تظاهرات کردند.
 
این جنبش علاوه بر شکایت از آنچه استفاده افراطی از زور و برخورد ناعادلانه با اقلیتها از جمله مسلمانان عنوان می ‌کند، به سلب مالکیت منازل و کمکهای بانکی سال 2008 نیز اعتراض دارند.
 
گزارشها نشان می دهد که مایکل مور فیلمساز مشهور و سوزان ساراندون و همچنین اعضای بسیاری از اتحادیه‎های کارگری از جمله حامیان اعتراضات در آمریکا به شمار می ‌آیند.
 
فدراسیون معلمان و اتحادیه محلی کارگران حمل و نقل 100، که حدود 38 هزار عضو دارد، از جمله گروه‌هایی هستند که از این جنبش حمایت و با آن اعلام همبستگی کرده‌اند.
 
به گفته شماری از معترضان، ایده اشغال حیاتی ‌ترین مراکز مالی آمریکا از خیز‌های مردمی چند ماه گذشته در کشورهای عربی خاورمیانه و شمال آفریقا، که به طور گسترده‌ای تحت عنوان "بیداری اسلامی" مطرح شده است، الهام گرفته است.

معترضان آمریکایی بر به کارگیری تاکتیکهای انقلابی مورد استفاده مردم در کشورهایی نظیر تونس و مصر برای بازگرداندن دموکراسی گم شده در آمریکا تاکید کرده‌اند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها