کد خبر: ۲۲۴۲۷
زمان انتشار: ۱۲:۰۳     ۱۶ مهر ۱۳۹۰
بررسی واكنش رسانه‌های بین‌المللی در قبال اجلاس فلسطین
آیا سؤال منطقی امروز همین نیست؟ حتی در صورتی كه عضو سازمان ملل شویم ما می‌بینیم كه سرزمینی كه می‌خواهیم در آن دولت تشكیل دهیم اشغال شده و مملو از شهرك است. پس سؤالی پیش روی تمام نیروهای فلسطینی این است كه در مرحله اول ما چگونه باید این سرزمین را آزاد كنیم تا بتوانیم یك دولت حقیقی در آن برپا كنیم؟
شبكه‌‌های تلویزیونی جمهوری اسلامی ایران تنها شبكه‌هایی نبودند كه سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را در پنجمین كنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین به صورت مستقیم پخش می‌كردند و شبكه‌های دیگری از جمله الجزیره، المنار، پرس‌تی‌وی، الفرات، الإتجاه، العالم، ان‌بی‌ان، القدس، ان‌بی‌سی، الكوثر، بلادی، الآفاق و فلسطین‌الیوم نیز در حال پخش زنده این سخنرانی به زبان‌های عربی و انگلیسی بودند. اما در كنار این شبكه‌ها، رسانه‌های دیگری هم بودند كه گوش‌ها را تیز كرده بودند تا ببینند رهبر انقلاب اسلامی كه چند روزی از حضور ایشان در كنفرانس بیداری اسلامی نمی‌گذشت، چه مطالبی را در خصوص موضوع فلسطین مطرح خواهند كرد. تقارن اجلاس با زمان ارائه طرح محمود عباس درباره به رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطینی برجستگی‌های خبری این اجلاس را بیشتر كرده بود.

شاید برای بعضی‌ از رسانه‌های جهانی سخت بود كه تهران این‌گونه با حضور اندیشمندان مسلمان و غیر مسلمان، محل توجه‌ بین‌المللی قرار گیرد. البته آنها در سال‌های قبل‌تر می‌توانستند به گونه‌ای از كنار اخبار مربوط به رهبر انقلاب اسلامی، آرام و بی سر و صدا عبور كنند، اما به‌نظر می‌رسد كه شرایط تغییر كرده و انحصار رسانه‌ای شكسته شده است. آنها كه ادعای كار حرفه‌ای و پوشش فراگیر رسانه‌ای را دارند، نه این‌كه نخواهند، كه نمی‌توانند به سیاست بایكوت ادامه دهند. شاید در همین راستا بود كه «یورو نیوز» خبر سخنرانی رهبر انقلاب را به چند زبان زنده دنیا منتشر كرد یا حتی سی‌ان‌ان نیز خبر كنفرانس فلسطین را در صدر خبرهای خود قرار داد.
                 
بی‌بی‌سی، راشا تودی، رویترز، جروزالم‌پست، آسوشیتدپرس، هاآرتص، العربیة، نیویورك‌تایمز، فرانس‌پرس، سی‌بی‌اس نیوز، واشنگتن‌پست، چاینا‌دیلی و اكونومیست نیز از رسانه‌هایی بودند كه سخنان رهبر انقلاب درباره فلسطین را مخابره كردند. البته برخی از این‌ خبرگزاری‌ها كوشیدند با برجسته‌سازی طرح اخیر محمود عباس در سازمان ملل، مخالفت ولی ‌امر مسلمین با آن را خبری كنند؛ طرحی كه در آن از احقاق حقوق فلسطینیان كوتاه شده و رژیم صهیونیستی را به رسمیت می‌شناسد.

خبرگزاری رویترز نوشت: آیت‌الله خامنه‌ای رهبر بلندپایه ایران، تلاش‌ها برای به رسمیت شناختن دولت فلسطین را شدیداً محكوم كرد.

• عصبانیت نتانیاهو
رسانه‌های صهیونیستی مانند جروزالم‌پست و هاآرتص نیز با اشاره‌ای كوتاه به فرموده‌های رهبر انقلاب، واكنش نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را مورد توجه قرار دادند: اظهارات رهبر ایران بر ضد اسرائیل، بیانگر این مطلب است كه آنها به دنبال نابودی ما هستند.بی‌بی‌سی هم ابراز داشت: رهبر ایران با محكوم كردن طرح محمود عباس، تأكید داشت كه تمام سرزمین‌های مورد دعوا، متعلق به فلسطینی‌ها است و پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران، برگزاری همه‌پرسی برای تشكیل دولت فلسطینی است.خبرگزاری آسویشتدپرس در همین رابطه نوشت: آیت‌الله علی خامنه‌ای گفت كه پیشنهاد فلسطین برای استقلال در سازمان ملل متحد محكوم به شكست است. این خبرگزاری همچنین نوشت: ایران از شبه نظامیان فلسطینی در نوار غزه یعنی حماس حمایت می‌كند، اما این پشتیبانی شامل محمود عباس نخست‌وزیر فلسطین و جریان فتح كه پشتیبان عباس است، نمی‌شود.
العربیة با قطعه‌قطعه كردن سخنان خالد مشعل چنین تیتری زد: «مخالفت خالد مشعل با موضع آیت‌الله خامنه‌ای در مورد تشكیل دولت فلسطین».همه اینها در حالی بود كه خالد مشعل دو بار در این اجلاس صحبت كرد كه یك‌بار آن خارج از نوبت و به درخواست وی صورت گرفت. در سخنرانی اول كه العربیة از آن به عنوان منبع خود یاد كرده بود،

مشعل چنین گفت:
برادر ابومازن فشارهای آمریكایی را محكوم كرد و بر طرح خود اصرار ورزید؛ این یك جسارت قابل ستایش است و از بابت آن قدردانی می‌كنیم و از تمام مسئولان در تشكیلات خودگردان و اصحاب پروژه تبادل اراضی می‌خواهیم كه این حالت را در برابر تمام فشارهای اسرائیلی، آمریكایی و یا اروپایی كه منافع فلسطین را نقض می‌كند، ادامه دهند و در برابر آن ایستادگی نمایند.
اما این سؤال باقی می‌ماند؛ چه سؤالی؟ آیا تنها گزینه‌ای كه پیش روی ما قرار دارد، مذاكره است؟ آیا ما همچنان از یك دولت نمادین و دور از واقعیت سخن خواهیم گفت؟ تشكیل دولت در سال 88 اعلام شد. آیا ما همچنان در این مربع سرگردان خواهیم ماند؟ یا این‌كه وظیفه امروز ما این است كه چگونه با جدیت در یك سرزمین آزاد شده، دولت تشكیل دهیم؟
 
آیا سؤال منطقی امروز همین نیست؟ حتی در صورتی كه عضو سازمان ملل شویم ما می‌بینیم كه سرزمینی كه می‌خواهیم در آن دولت تشكیل دهیم اشغال شده و مملو از شهرك است. پس سؤالی پیش روی تمام نیروهای فلسطینی این است كه در مرحله اول ما چگونه باید این سرزمین را آزاد كنیم تا بتوانیم یك دولت حقیقی در آن برپا كنیم؟ چگونه باید دولت را از یك فضای خیالی پایین آورده و آنرا در یك بستر واقعی و حاكمیت حقیقی این سرزمین قرار دهیم؟

بعد از آن‌كه به سخنان جناب رئیس‌جمهور آقای احمدی‌نژاد گوش فرادادیم، به او می‌گوییم به خاطر دو ویژگیِ شجاعت و مواضع اصولی كه در تمام موضع‌گیری‌ها و سخنرانی‌های شما وجود داردبه شما تبریك می‌گوییم؛ دو ویژگی كه كمتر در میان رهبران جهان مشاهده می‌شود. و همچنین هنگامی كه روز گذشته به سخنان جناب رهبر، آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای گوش فرادادیم، نگاه روشن و شجاعت و اتخاذ مواضع اصولی را مشاهده كردیم. و ما به خاطر وجود چنین رهبر و رئیس‌جمهوری كه به آنها افتخار می‌كنیم، به ملت ایران تبریك می‌گوییم.

در پایان كنفرانس هم مشعل از رئیس جلسه وقت می‌خواهد و مجدداً از سخنان ولی امر مسلمین و رئیس‌جمهور ایران تشكر كرده و می‌گوید: ابتدا باید فلسطین را آزاد كنیم و سپس كشورمان را در آن تأسیس كنیم. رئیس دفتر سیاسی حماس همچنین در حاشیه كنفرانس و در گفت‌وگو با خبرنگاران نسبت به سخنان افتتاحیه رهبر انقلاب اسلامی گفت: مواضع آيت‌الله خامنه‌ای ممتاز و بااصالت است.

الجزیره‌نت، رادیو لبنانی النور، الانتقاد، شام‌پرس، خبرگزاری ترند آذربایجان، آسیا تایمز آنلاین، ایندیَن‌اكسپرس، نهرین‌تی‌وی، خبرگزاری رسمی كویت و خلیج‌تایمز نیز از دیگر رسانه‌هایی بودند كه بیانات رهبر انقلاب درباره فلسطین را تیتر كردند.
الجزیره‌نت از قول رهبر انقلاب نوشت: عضویت فلسطین، به رسمیت شناختن اسرائیل است. این رسانه افزود: رهبر ایران تأكید كرد دولت‌هایی كه دارای سفارت و دفاتر اقتصادی صهونیستی در كشورهای خود هستند، نمی‌توانند خود را حامی فلسطین بدانند.

تیتر روزنامه‌های منطقه

در این میان روزنامه‌های منطقه نیز وارد میدان شدند و هر كدام، تمام یا بخشی از سخنان آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای را در پنجمین كنفرانس حمایت از فلسطین منتشر كردند. روزنامه‌های كویتی مانند السیاسة، الأنباء، الوطن و قبس، روزنامه القدس العربی، روزنامه الدستور چاپ اردن، روزنامه بحرینی الوسط، بسیاری از روزنامه‌های لبنان مانند الرأی و الاخبار، روزنامه عربستانی الحیات و روزنامه‌های مصر مانند الأهرام و الیوم السابع، مهم‌ترین دیدگاه‌های رهبر انقلاب در زمینه فلسطین را در برابر دید خوانندگان خود قرار دادند.
      
روزنامه الأهرام چاپ قاهره در این باره نوشت: آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر بلندپایه ایران، بر آزادسازی تمام سرزمین فلسطین و نه‌تنها بخشی از آن تأكید كرد و گفت: طرح دو دولت، آشكارا اسرائیل را به رسمیت شناخته و بر این اساس محكوم است و سرنوشتی جز شكست ندارد.البته پایگاه لبنانی 14 مارس وابسته به جریان سعد حریری ترجیح داد واكنش نتانیاهو به بیانات رهبری را تیتر كند، اما از سوی دیگر، پایگاه القدس اظهارات محمد رعد نماینده پارلمان لبنان را منتشر كرد كه گفته بود: آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی خود دست بر روی نقاط اصلی گذاشت و به‌روشنی، نقشه جامعی را برای حل مسأله فلسطین در سطح بین‌المللی و جریان مقاومت ترسیم نمود.

فلسطین این روزها كانون اخبار منطقه است. صهیونیست‌ها سال‌ها با استفاده از غفلت مسلمین، این سرزمین را اشغال كرده‌اند اما امروز این ملت‌های مسلمان منطقه هستند كه حلقه محاصره رژیم اشغالگر قدس را تنگ‌تر می‌كنند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها