کد خبر: ۲۲۷۴۷
زمان انتشار: ۱۱:۱۰     ۱۹ مهر ۱۳۹۰
  مهر: دانشگاه صنعتی شریف در رتبه ‌بندی اخیر موسسه بین‌المللی تایمز به عنوان تنها دانشگاه ایرانی در گروه ۵۰۰ دانشگاه بر‌تر جهان در مرتبه ‌ای بین ۳۰۱ تا ۳۵۰ قرار گرفت اما این دانشگاه در اعتراض به رتبه بندی تایمز بیانیه‌ای صادر کرد.

دانشگاه صنعتی شریف در این بیانیه تاکید کرده است:

رتبه ‌بندی مذکور با توجه به مجموعه‌‌ای از شاخص‌ها شامل فعالیتهای آموزشی (۳۰درصد)، پژوهشی (۳۰درصد)، ارجاعات به مقالات و نفوذ تحقیقاتی (۳۰درصد)، چشم‌انداز بین المللی (۵/۷درصد) و همچنین حجم درآمدهای ناشی از تحقیقات دانشگاه (۵/۲درصد) صورت گرفته است.
 
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: داده‌‌های مربوط به عوامل ذکر شده با استفاده از روشهای مختلف شامل نظرسنجی (پرسش و اخذ پاسخ در مورد اعتبار آموزشی و پژوهشی دانشگاه‌ها از بیش از ۱۷ هزار نفر از متخصصان امور آموزش و پژوهش در زمینه‌های مختلف علمی و موقعیتهای مختلف جغرافیایی)، استفاده از پایگاههای داده مربوط به مقالات و نتایج تحقیقات و درخواست بخشی از اطلاعات از خود دانشگاه‌ها جمع آوری شده است.
 
دانشگاه صنعتی شریف در بیانیه خود تاکید کرد: این دانشگاه بر این باور است که جامع و مانع بودن شاخصهای این رتبه ‌بندی و وزن آن‌ها در سنجش نهایی با الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت در عرصه فعالیتهای دانشگاهی فاصله دارد. به عنوان مثال، در این رتبه بندی وزن فعالیتهای ارتباط با صنعت اندک است، در حالی که این دانشگاه براساس سیاستهای ابلاغی نظام یکی از مهم‌ترین رسالتهای خود را رفع مشکلات صنعتی جامعه می‌‌داند. به علاوه در این رتبه ‌بندی اشاره‌ای به شاخصهای فرهنگی دانشگاه به عنوان یک کانون انسان ‌ساز در جامعه نشده است.
 
دانشگاه صنعتی شریف اظهار امیدواری کرده است که با تنظیم شاخصهایی متناسب با جامعه ایرانی – اسلامی، فضایی برای رقابت سالم بین دانشگاه‌ها در سطح بین‌المللی در جهت اعتلای هر چه بیشتر فراهم شود.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها